Domů » Bleskovky » Apple dává sbohem Intelu. Příští Macy budou pohánět vlastní ARMové procesory

Apple dává sbohem Intelu. Příští Macy budou pohánět vlastní ARMové procesory

Pravděpodobně největší novinka úvodní keynote vývojářské konference Apple WWDC 2020 nemá softwarovou, ale hardwarovou podobu. Nejedná se přitom o žádné nové zařízení, ale o spekulovaný přechod počítačů Mac na vlastní procesory postavené na ARMových základech. Apple tak zahajuje postupné loučení s procesory od Intelu, které používá od roku 2006.

Apple Silicon: výkonnější a efektivnější procesory z vlastní kuchyně

Apple není v navrhování nových procesorů žádný nováček, jeho čipy Apple Axx pohání iPhony již deset let, přičemž poslední generace je natolik výkonná, že se směle může vyrovnat některým počítačovým protějškům. Z toho také Apple těží u tabletů iPad Pro, které se postupně snaží hranici mezi počítači a tablety zcela smazat. Rodina procesorů pro počítače Mac ponese pojmenování Apple Silicon a její hlavní zbraní bude obří výkon a vysoká efektivita. Podle interních testů Apple se nárůst výkonu procesorů od Intelu v posledních letech značně zpomaluje a jeho ARMové čipsety již dokáží nabídnout vyšší výkon.

apple silicon

Apple se pochlubil, že jeho vlastní software je na ARMové čipsety připraven již nyní, a to včetně náročných nástrojů jako je například střižna Final Cut Pro. Na procesory Apple Silicon jsou připraveny i aplikace Office od Microsoftu a aplikace Creative Cloud od Adobe. Vývojáři třetích stran budou muset pro zajištění kompatibility provést některé úpravy, přičemž Apple jim k tomu poskytne potřebné nástroje. Pro nepřekompilované aplikace bude připravena funkce Rosetta 2, která dokáže původní aplikace virtualizovat, a dokonce i překládat kód podle potřeby za běhu. Potěšující je, že díky ARMovým čipsetům bude možné na macOS provozovat stejné aplikace jako na iPadech a iPhonech.

apple silicon 2

Přechod z Intelu na Apple Silicon bude zahájen již brzy. V následujících týdnech Apple poskytne vývojářům první sadu softwarových nástrojů, existovat také bude Developer Transition Kit, což je v podstatě testovací minipočítač postavený na základech Macu mini, ve kterém tiká čipset Apple A12Z ve spolupráci s 16 GB RAM. Na počítači pak běží beta verze operačního systému macOS Big Sur.

Developer Transition Kit

První ARMový Mac ještě letos

Apple by chtěl dokončit přechod z procesorů od Intelu na vlastní v horizontu příštích dvou let, přičemž první „ARMový“ Mac by měl dorazit ještě do konce letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments