Vyzkoušeli jsme iOS 12: jaké novinky nás nejvíce zaujaly?

Na včerejší úvodní keynote v rámci vývojářské konference WWDC 2018 jsme se dočkali představení nových generací jablečných operačních systémů iOS, watchOS, tvOS a macOS. Ačkoli jsou změny v systémech watchOS a tvOS bezesporu vítány, největší pozornost na sebe strhly právě systém iOS 12 a macOS. My jsme měli možnost oba nové systémy letmo vyzkoušet a v tomto článku bychom se rádi zaměřili na novinky v iOS 12, tedy systému pro mobilní zařízení.

Od nového iOS 12 rozhodně nečekejte žádné revoluční změny a fukce. Apple se tentokrát spíše soustředil na celkové vyladění platformy, optimalizaci a vyšší bezpečnost, i když několik nových funkcí zde samozřejmě přibylo. Mnoho uživatelů vnímá novou verzi iOS spíše jako „to, čím měl být iOS 11“, a i my v redakci se s tímto názorem zcela ztotožňujeme. iOS 11 byl velmi problémovým systémem a iOS 12 se snaží napravit jeho špatnou reputaci, nicméně tahle verze by klidně mohla nést označení 11.5. Ale to už by asi nebylo tako poutavé.

iPhone X s iOS 12
iPhone X s iOS 12

Pokud jste byli na některé z posledních verzí iOS (11.4/11.4.x), pak se velikost instalace iOS 12 vyhoupne přibližně k velikosti 1,5 až 2,5 GB (podle typu iPhonu). Po instalaci jsme si všimli hned první věci – v úložišti se nám uvolnil asi 1 GB místa, což vždy vítáme. Samotná instalace proběhla vcelku poklidně a celkově trvala asi kolem 20 minut (iPhone 8 a iPhone X). Pokud si vývojářskou beta verzi iOS 12 chcete také vyzkoušet, připravili jsme pro vás návod jak na to.

Svižný systém už od první bety?

Zatímco loňská první vývojářská beta verze iOS 11 byla doslova tragická a při běžném používání se to chtělo obrnit slušnou dávkou trpělivosti, v případě iOS 12 máme zcela opačnou zkušenost. Systém funguje velice dobře, po necelých 20 hodinách provozu nepozorujeme žádný drastický úbytek baterie a neobjevily se ani pády aplikací.

Speed Test : iPhone 8 - iOS 12 Beta 1 vs iOS 11.4 (iOS 12 Beta 1 Build 16A5288q)

Celkem se mi ulevilo, protože teď už vím, že na novém iOS 12 vydržím bez problémů fungovat už od první vývojářské bety. Výše se můžete podívat na zahraniční video od iAppleBytes, ve kterém je vidět rozdíl v rychlosti mezi první betou iOS 11 a včera vydanou první betou iOS 12 (měřeno na iPhone 8).Nepřehlédněte

Chcete si vyzkoušet iOS 12 bez vývojářského účtu? Víme, jak na to

Na včerejší keynote zaznělo, že aplikace se s novým iOS 12 budou spouštět až 2x rychleji, stejně tak softwarová klávesnice se bude zobrazovat až o polovinu času dříve. A až o 70 procent má být rychlejší spuštění fotoaparátu z uzamčené obrazovky.

Design iOS 12: tady se příliš mnoho nezměnilo

Po instalaci nepoznáte v grafice prostředí oproti původnímu iOS 11 skoro žádné patrné rozdíly, vše je tedy takové, jak jste zvyklí.

V prostředí se změnilo pouze pár prvků, jako například design volby pro smazání notifikací, který je nyní trochu tmavší a s trochu odlišným tvarem. Že jsme se nedočkali větších změn v designu zapříčinilo především to, že iOS 12 má být právě spíše opravným systémem, skutečných designových novinek bychom se tak měli dočkat spíše až s příchodem iOS 13 v příštím roce. A na druhou stranu, proč měnit něco, co dobře funguje a na co jsou uživatelé zvyklí.

Pokud bychom se zaměřili na to, jak se systém chová, pak můžeme jednoznačně říct, že i v první beta verzi je vidět neskutečný posun v celkové rychlosti a plynulosti oproti iOS 11. Během testování jsme nenarazili na nic, co by znepříjemňovalo práci či uživatele nějakým způsobem omezovalo. Aplikace se podle příslibu skutečně načítají a spouštějí mnohem rychleji, upravena byla také rychlost systémových animací. Pokud vám tedy vadí „pomalý“ iOS 11, pak bude dvanáctá verze opravdu skvělou volbou pro vyzkoušení.

Změřte si závislost na telefonu

S novým iOS 12 jsme se dočkali také podobné funkce, jakou dostal i Android P; měření vaší aktivity na telefonu. Ačkoli se mnohdy bojíme na tato čísla jen podívat, jsou celkem skvělým ukazatelem toho, čím je pro nás telefon v posledních několika letech.

V přehledu vidíte, kolik času jste s telefonem prozatím trávili a které položky se na tom nejvíce podílely. Zajímavé jsou také statistiky toho, kolikrát telefon během hodiny zdvihnete k tomu, abyste jej kontrolovali a která aplikace vám zasílá nejvíce upozornění.

Nejvíce vyzdvihovanou novinkou však byla možnost nastavení limitu pro dané aplikace. Člověk tak má možnost nastavit pro každou z oblastí svůj vlastní limit, po jeho uplynutí dojde k upozornění, že by bylo vhodné s danou aktivitou nepokračovat. U nás jsou pochopitelně největším žroutem času především sociální sítě a hry.

Skvělý nástroj pro rodiče

Rodičové budou mít s iOS 12 mnohem lepší přehled (a kontrolu) nad využíváním iPhonů svých ratolestí
Rodičové budou mít s iOS 12 mnohem lepší přehled (a kontrolu) nad využíváním iPhonů svých ratolestí

Pokud jste rodič, můžete díky tomuto nástroji svým dětem nastavit, kdy a jak dlouhou mohou používat nastavené aplikace, případně některé úplně zablokovat. Lze také vytvořit seznam s aplikacemi, které bude možné spustit kdykoliv.

Konečně jsme se dočkali seskupování notifikací

Pro nás osobně je jednou z těch nejdůležitějších novinek seskupování notifikací v rámci aplikací. Mnohdy byl totiž problém se v té nepřeberné změti notifikací vyznat a prolínaly se zde tak notifikace více aplikací zároveň, vše působilo mnohem chaoticky. Nyní je vše uhlazené a přesně takové, jaké to mělo být již dávno.

Seskupení je graficky velmi pěkně zpracováno, pro jeho rozložení na dílčí notifikace stačí poklepnout a notifikace vyjedou v časově seřazeném seznamu. Zde máte možnost dané notifikace opět seskupit nebo smazat.

Snadné měření velikosti objektů

Užitečnou, ne však nezbytnou, novinkou je nyní i aplikace Měření, která se stará o měření všeho, co vám jen přijde na oči. Chcete změřit rozměry krabice nebo třeba plechovky? Není problém.

Naučit se měřit správně chce z vlastní zkušenosti trochu cviku, ale jakmile dojdete na tu správnou techniku, tak vám nic nebrání změřit prakticky cokoli, a to i mnohem složitější objekty. Samotné měření pak probíhá opravdu velmi přesně, tedy za předpokladu, že jste při pohybu telefonem přesní i vy sami.

Memoji: vlastní animovaní smajlíci trochu zklamaly

Samsung šel na vlastní animované emoji zcela jiným způsobem a s modelem Galaxy S9 (recenze) dokáže celkem věrně naskenovat váš obličej a následně jej rozpohybovat do animovaného smajlíku. Apple na to jde zcela opačně a nabídne vám editor, ve kterém si avatara sami vytvoříte. Nastavíte si tvar obličeje, uší, nosu, očí… je to něco podobného, jako editor postaviček ve hře The Sims 3, ale přiznám se, že v tomhle směru jsem od Applu čekal trochu více invence. Asi nemusím připomínat, že všechny funkce spojené s Animoji/Memoji jsou dostupné pouze pro iPhone X.

Pokud bychom však porovnali grafická zpracování jednotlivých variant, tak se zde zase přikloníme na stranu Applu, jehož grafika je líbivější právě u jeho Memoji (takto Apple začal označovat právě vaše vlatní vytvořené smajlíky). Kromě nich přibylo také několik nových Animoji (duch, dinosaur, koala, tygr…).

Skupinový FaceTime s podporou Animoji

U animoji ještě zůstaneme, senzory na iPhone X nově umějí rozpoznat, když vypláznete jazyk a tuto činnost pak také přenesou do pohybů vašeho smajlíka. Apple rovněž s iOS 12 představil skupinový FaceTime pro až 32 osob. Jednotliví uživatelé se na obrazovce budou zobrazovat v různě velkých panelech, a pokud některý z nich bude hovořit, daný jeho panel se automaticky zvětší, aby bylo jasné, kdo hovoří.

A ani u FaceTime videohovorů nechybí podpora pro animované smajlíky – místo vašeho obličeje druhá strana v reálném čase uvidí právě vašeho avatara nebo některého z dostupných smajlíků, a i když je to jen kravinka, v reálu je to docela legrační.

Revoluci nečekejte, přesto je na co se těšit

iOS 12 přináší další stovky menších vylepšení pod kapotou a je vidět, že s optimalizací si dal Apple skutečně záležet. Nepamatuji se, kdy naposledy jsem používal takhle stabilní první beta verzi systému iOS. Spoustu změn přináší také hlasová asistentka Siri, která nově napříč systémem nabízí různé praktické „zkratky“ na nejčastěji prováděné činnosti.

Siri například z kalendáře zjistí, že se chystáte do kina a na daný čas vám nabídne aktivaci funkce Nerušit. U narozenin někoho z vašich přátel vám zase nabídne možnost ji snadno zavolat, abyste na to nezapomněli. Pokud si pro změnu s někým budete psát iMessage, Siri vám na vyhledávací obrazovce nabídne možnost odeslání rychlé zprávy. V nastavení systému rovněž přibyla možnost automatického stahování budoucích softwarových aktualizací.

Na závěr dodám, že vydání finální verze systému iOS 12 je naplánováno na letošní pozdim (pravděpodobně bychom se měli dočkat někdy na konci října společně se zahájením prodeje nových iPhonů). Pokud vás zajímá detailní přehled novinek z iOS 12, podívejte se na oficiální web Applu.

Autor článku
Lukáš Čambala
Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku