Vyzkoušeli jsme HTCSense.com: Zaměření pozice telefonu a přístup ke kontaktům odkudkoliv

Na tiskové konferenci společnosti HTC v Londýně jsem měl možnost otestovat testovací verzi portálu HTCSense.com, který uživatelům nových zařízení od HTC nabídne celou řadu zajímavých služeb. Pamatuje si historii hovorů, kontakty, textové zprávy a dokonce umí vyhledat nebo zablokovat váš telefon. V případě potřeby nabídne i přesměrování hovorů a textových zpráv na jiné telefonní číslo.

Ve středu 15. září se v Londýně konala tisková konference HTC, na které byly představeny dva nové komunikátory Desire HD a Desire Z (zobrazit článek). Část prezentace byla věnována vylepšené verzi rozhraní HTC Sense a především zcela novému portálu HTCSense.com, který bude spuštěný po zahájení prodeje výše zmíněných telefonů. Stránky HTCSense.com jsou v současné době dostupné v angličtině, ale vzhledem k faktu, že doména HTCSense.cz byla také registrována přímo společností HTC, lze později očekávat i nasazení plně lokalizované verze. Na portál HTCSense se uživatel přihlásí skrze své uživatelské jméno a heslo, a to buď přímo z telefonu nebo skrze webové stránky. Zatím není jasné, zda budou moci funkcí na HTCSense.com využívat i majitelé starších komunikátorů (HTC Desire, HTC Legend…), pro které by výrobce musel vydat update. Přikláněl bych se ale spíše k variantě dostupnosti pouze pro nové modely HTC Desire HD a Desire Z (v tomhle směru se zatím od HTC neobjevila žádná upřesňující informace).

Po přihlášení na HTCSense.com vás přivítá hlavní obrazovka (dashboard), na které naleznete mapu se zobrazením aktuální polohy vašeho telefonu. Pod mapou se zobrazuje poslední historie hovorů, takže pokud telefon zapomenete doma, můžete se z práce připojit a podívat se, kdo vám volal. V takovém případě pravděpodobně rádi využijete funkce pro přesměrování hovorů a textových zpráv na jiné telefonní číslo (Forward calls, Forward messages). Pokud byste telefon ztratili, můžete jej přímo z webu zkusit prozvonit (Ring). Telefon bude přehrávat vyzváněcí melodii i v případě tichého režimu. Stejně tak můžete telefon na dálku uzamknout heslem (Lock phone) nebo kompletně vymazat veškerá data (Erase phone).

- - -

Na druhé záložce si můžete prohlédnout mapu se všemi Footprints. Footprint je vlastně váš uživatelský bod zájmu, který se vztahuje k nějakému zajímavému místu. Můžete jej opatřit textovým popiskem, fotografií, hlasovým komentářem nebo telefonním číslem a následně uložit do databáze. A to jak přímo na webu, tak i v telefonu (funkci Footprints nabízejí telefony od HTC už zhruba 2 roky). Jednotlivé body můžete přiřadit do kategorií, které vám při větším počtu uložených položek podstatně usnadní orientaci. Kromě zobrazení mapy s body je k dispozici i náhled na seznam všech footprintů. Jako zdroj map používá HTC na celém portálu Google Mapy.

- - -

Třetí záložka Lidé (People) nabízí kompletní náhled na váš telefonní seznam, a to včetně fotografií kontaktů. Jednotlivé položky zde nemusíte jen prohlížet, ale rovněž lze vytvářet nové a případně je rovnou můžete přiřadit do skupin. Změny aplikované v kontaktech na webu se během několika okamžiků projeví také přímo v telefonu. Předposlední záložka je věnována textovým a multimediálním zprávám (Messages). Opět zde můžete přistupovat ke všem zprávám ve vašem telefonu, přičemž u jednotlivých kontaktů vidíte jejich fotografii, což podstatně ulehčuje orientaci. Přímo z webového rozhraní dokonce můžete skrze váš telefon posílat nové textové zprávy.

- - -

Poslední záložka HTC Hub nabídne přístup k bonusovému obsahu pro váš telefon. Najdete zde seznam doporučených aplikací od výrobce (placené + freeware), vše z Android Marketu, takže v ČR musíme počítat s tím, že se nám zatím placené tituly objevovat nebudou. Uživatelé z USA a dalších států budou přes HTC Hub moci nakupovat také elektronické knihy, u nás si ale na tuto možnost také budeme muset nechat zajít chuť. I tak zde ale bude celá řada bonusového obsahu zdarma. Řeč je třeba o nových vyzváněcích tónech (melodie, alarm, zprávy), widgetech na hlavní obrazovku a dalších pluginech. S příchodem nové verze HTC Sense přibyla v nastavení systému položka s názvem Skins (Skiny), pomocí kterých můžete částečně přeskinovat vzhled některých nabídek prostředí Sense a operačního systému Android (horní lišty, okraje dialogových oken a další nabídky). Na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout HTC Desire HD s „dřevěnou“ texturou.

- - -
Výběr nových skinů

- -
Elektronické knihy si přes HTC Hub v Čechách hned tak nekoupíme

HTCSense.com je rozhodně velmi zajímavá služba, kterou budou moci majitelé nových zařízení od HTC využívat zcela zdarma. Možnost přistupovat k některým datům v telefonu na dálku je hodně zajímavá a oceníte ji třeba v případě, když si telefon někde zapomenete. Společnost HTC chce portál i nadále vyvíjet, takže není vyloučeno, že se v budoucnosti dočkáme dalších zajímavých vylepšení. Začít by mohli třeba nasazením české lokalizace, protože výchozí angličtina nemusí každému vyhovovat.

- - -

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku