TOPlist

Vyzkoušejte vývojovou verzi Facebook klienta pro Windows Mobile přímo od Microsoftu

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Na internet včera unikla testovací verze nového Facebook klienta, za jehož vývojem stojí samotný Microsoft. Instalátor je vyextrahovaný z nových vývojových verzí operačního systému Windows Mobile 6.5, aplikace tedy zatím není oficiální, stále se na ní pracuje a její použití je na vlastní nebezpečí. Pro systém Windows Mobile pořádný klient Facebooku opravdu chyběl, tato aplikace je tedy příjemným oživením. Uniklá vývojová verze je označená číslem 0.14, a i když obsahuje několik drobných bugů, skalní fanoušci Facebooku by si ji rozhodně neměli nechat uniknout.

Instalační cab soubor má velikost 730 kB a lze jej nainstalovat nejen na Windows Mobile 6.5 ale také na verzi 6.1, neinstalujte jej však na paměťovou kartu ale do vnitřní paměti vašeho zařízení. Velmi příjemné je, že funguje nejen na zařízeních s VGA/QVGA displejem, ale dá se očekávat, že bude správně fungovat i na WVGA a WQVGA rozlišení. Stručněji by se dalo napsat, že klient funguje na všem s Windows Mobile 6 a novější, a nejspíše i na WM5. Facebook aplikace funguje nejen na Pocket PC, tedy zařízeních s dotykovým displejem, ale také na smartphone telefonech, kde je možné klienta ovládat navigačními klávesami.

V základním zobrazení uživatel v horní části displeje nalezne lištu s pěti ikonami. Popořadě vedou na nabídky Home (Domů), Profile (Profil), Friends (Přátelé), Messages (Zprávy) a nakonec Phonebook (Adresář). Pod lištou se pak v případě potřeby zobrazují další nabídky příslušných záložek, například u nabídky Domů se objevují odkazy na aktualizace statusů a fotografie.

--

Klient vám zajistí přístup ke všem hlavním možnostem Facebooku. Nejen ke statusům, ale také k fotografiím, soukromým zprávám a informacím o přátelích. Velmi praktický je adresář (Phonebook) kde najdete vaše přátelé z Facebooku, jejich telefonní čísla a přirozeně tako možnost jim na ně zavolat. To může celkem dobře nahradit i klasický telefonní seznam.

Stejně dobře je řešena práce s fotografiemi. Pro vytvoření momentky stačí zvolit přidání fotky a zde možnost vyfotit. Otevře se defaultní systémová aplikace pro ovládání fotoaparátu a po vyfocení momentky ihned následuje upload na server. Během pár kliknutí je tak zajímavý moment zvěčněn na Facebooku, kde se na fotku mohou podívat všichni přátelé.

--

Tip: Jste už na Facebooku registrovaní? Přidejte se ke skupině SmartMania.cz!

Dalo by se napsat více, ale myslím, že přiložené obrázky napoví mnohem víc. Aplikace je zpočátku trochu pomalejší, alespoň do doby, než načte všechny stavy, fotografie, kontakty a další položky. To se samozřejmě vždy děje až při zvolení konkrétní položky a není třeba se bát, že telefon začne ihned stahovat celý váš Facebook. Po chvíli klikání se už načtou všechna data a aplikace je svižná a výborně použitelná. Uživatelé na fóru xda-developers rovněž reportují bug, kdy si aplikace nepamatuje vaše přihlašovací údaje, a to ani v případě, že to přímo zaškrtnete; tedy alespoň ne v tom případě, pokud pak program ukončíte přes příkaz Log Out, pokud se klient zavře přes křížek, tak prý přihlašovací údaje zůstanou uloženy.

--

Vývojovou verzi Facebook klienta můžete stahovat z tohoto odkazu a případně také z diskuzních fór, které jsou uvedeny ve zdroji článku. Tento text původně vyšel na autorově blogu o systému Windows Mobile, kde rovněž naleznete zajímavé tipy a návody.

Zdroje: Xda-developers, PPC Geeks

Autor článku carnero
carnero

Kapitoly článku