- Apple představil nové verze systémů iOS 18, watchOS 11, macOS 15
- Ostré verze budou k dispozici v září, vývojářskou betu si můžete zkusit už nyní
- Bez placení a zcela legálně, nicméně na vlastní nebezpečí
Dlouhé roky platilo, že pokud jste si chtěli oficiální cestou vyzkoušet vývojářské betaverze operačních systémů Applu, bylo nutné registrovat se do programu pro vývojáře, který stojí 99 dolarů ročně (zhruba 2 250 Kč). Řada uživatelů rovněž v minulosti sáhla po neoficiální možnosti, která spočívala ve stažení souboru s vývojářským profilem, který po aktivaci zpřístupnil testovací software. S tím je ale od loňského roku konec.

iOS 18 Developer beta zdarma pro všechny
Stejně jako v případě iOS 17 i letos s novým iOS 18 a dalšími novými verzemi operačních systémů je k dispozici i bezplatná verze vývojářského programu, která sice má několik omezení (srovnání najdete na screenshotu níže), nicméně možnost instalovat betaverze mezi nimi není. Jinými slovy, každý z vás má nyní možnost se bezplatně zapojit do základního vývojářského programu a vyzkoušet si nejnovější sestavení systémů iOS 18, iPadOS 18, macOS 15 Sequoia, watchOS 11 a dalších.

„Vývoj aplikací pro platformy společnosti Apple se můžete naučit zdarma bez registrace. Stačí použít vaše Apple ID a získáte přístup k nástroji Xcode, aplikacím, dokumentaci, vzorovým kódům, diskuznímu fóru i službě Feedback Assistant. Jednoduše tak můžete testovat své vlastní aplikace. V případě, že ještě Apple ID nemáte, je nutné si jej vytvořit. Chcete-li se zapojit do vývoje a testování vlastních aplikací, přihlaste se do vývojářského programu Applu,“ uvádí technologický gigant z Cupertina v oficiálním prohlášení.
Instalaci si dobře promyslete
Mějte také na paměti, že testovací verze systémů nejsou určené pro běžné používání a mohou obsahovat velké množství chyb. Mezi ty nejčastější patří padání aplikací třetích stran i těch systémových, samovolné restarty, problémy s připojením příslušenství a také rychlejší vybíjení baterie.

Zejména první betaverze těmito neduhy trpí nejvíce a s postupným uvolňováním novějších sestavení dochází k jejich eliminaci. Apple také postupně integruje nové funkce, které představil v rámci keynote na WWDC.
Jak stáhnout betaverzi?
Celý postup je extrémně jednoduchý. Se svým Apple ID se nemusíte nikde registrovat, stačí s ním být jen přihlášený v zařízení, na které chcete betu stáhnout. Může jít o iPhone, Apple Watch či třeba iMac nebo MacBook.
Na iPhonu stačí přejít do nabídky Nastavení – Obecné – Aktualizace softwaru. Zde klikněte na nabídku Aktualizace betaverzí, kde byste měli mít volbu iOS 18 Developer Beta. Tu stačí aktivovat a následně zkontrolovat dostupnost aktualizací – během chvilky by mělo začít stahování.

Obdobně lze updatovat i Apple Watch, stačí jen na iPhonu otevřít aplikaci Watch. Předtím ale nezapomeňte iPhone aktualizovat na iOS 18. Na macOS otevřete nabídku Nastavení – Obecné – Aktualizace softwaru, kde si opět aktivujte položku Aktualizace betaverzí.
Nevidíte aktualizaci?
Pokud se vám nabídka s povolením instalace betaverzí nezobrazuje, pravděpodobně nemáte nainstalovanou nejnovější stabilní verzi systému pro dané zařízení. Proveďte tedy nejprve aktualizaci. Někteří uživatelé v zahraničních diskuzích psali, že testovací verze nevidí ani po aktualizaci na nejnovější stabilní verzi – v tomto případě se zkuste se svým Apple ID přihlásit na stránku developer.apple.com a poté dostupnost znovu ověřte. Pozor, na odkazovaném webu se stačí jen přihlásit, rozhodně si zde neaktivujte placený vývojářský profil.

Nepřehlédněte
Revoluce ve světě AI? Apple Intelligence za vás napíše e-mail, roztřídí notifikace a pomůže Siri
V průběhu července Apple s největší pravděpodobností uvolní i první betaverze systémů určených pro běžnou veřejnost. Ty oproti těm vývojářským bývají lépe optimalizované. Nechce-li se vám ale čekat a jste ochotni podstoupit rizika, která jsem uváděl výše, máte nyní skvělou možnost se k vývojářským verzím dostat během několika kliknutí.