TOPlist

iPhone už nebude jako dřív. iOS 18 přináší nálož novinek [velký přehled]

Aktualizace iOS 18
  • Apple dnes oznámil očekávané novinky v operačním systému iOS 18
  • Můžete si například lépe zorganizovat plochu a změnit barvy ikon
  • Další novinky se týkají aplikací Zprávy, Fotky nebo funkcí sluchátek AirPods
  • Nezapomnělo se ani na pokročilou integraci umělé inteligece

Apple dnes večer odstartoval svůj pětidenní kongres WWDC, na jehož samém začátku nesmí chybět klasická tisková konference s představením softwarových novinek. Zdaleka nejvíce času bylo věnováno aktualizaci iOS 18 a iPadOS 18 pro iPhony a iPady. Přehled těch nejzajímavějších novinek vám nyní přinášíme! Pro vývojáře už je první testovací beta dostupná ke stažení a vy si ji můžete vyzkoušet také.

Designové změny v iOS 18

Nová aktualizace iOS 18 se neobejde ani bez mírných designových změn. Jde zejména o rozšířené možnosti, jak upravit plochu vašeho iPhonu či iPadu. Novinkou pro všechny fanoušky Applu je možnost umístit ikonky a widgety kamkoliv na ploše, tedy ne jen dle zarovnání k horní hraně, jako tomu bylo doposud. Ano, už vás slyším: sluší se říct, že Android má tuto možnost prakticky od začátku. A je to samozřejmě pravda, v případě iPhonu se zkrátka muselo čekat slušnou řádku let.

Ikonky jednotlivých aplikací na ploše nově mají světlý i tmavý motiv. Anebo si můžete vybrat jakoukoliv barvu, kterou chcete. Všechny ikony na ploše mohou být červené, bílé, modré, výběr je opravdu široký.

Apple v iOS 18 také upravil vysunovací ovládací centrum. Celá nabídka přepínačů má nový design a rozšířené možnosti toho, zkratky jakých aplikací zde můžete využít. Ovládací centrum je pak rozdělené do několika částí, mezi kterými můžete jedním pohybem přecházet, abyste rovnou dostali ty přepínače, které hledáte.

Příjemnou grafickou novinkou je mírné zvýraznění, které se objevuje na okraji displeje při stisku některého z bočních hardwarových tlačítek. Minimálně to bylo něco, co nás při instalaci vývojářské beta verze upoutalo ihned po spuštění systému. Dále nelze přehlédnout upravené rozmístění ovládacích prvků v celé řadě systémových aplikací. Ať už jde o Fotky, Telefon, Kalendář či ovládací centrum, téměř všude jsou patrné různé drobné grafické úpravy, které zpříjemňují používání.

Zabezpečení: zamkněte si aplikaci

Další funkci, kterou konkurence již nějakou dobu má, je možnost uzamknout aplikaci. iOS 18 toto konečně nabízí i fanouškům iPhonů. Stačí vybrat jakoukoliv aplikaci nainstalovanou na vašem zařízení a uzamknout ji. Pokud ji budete chtít použít, budete se muset ověřit pomocí kódu, Face ID nebo Touch ID.

Uzamčení jednotlivých aplikací v iOS 18
Uzamčení aplikací v iOS 18. Pro přístup do Fotek či libovolné jiné aplikace můžete nastavit vyžadování Face ID.

Z hlediska bezpečnosti je tu ještě jedna zajímavá vychytávka, a to aplikace Hesla, která přináší přehled všech vašich hesel, přístupů, ale i platebních karet. Aplikace je dostupná na Macu, iPadu, iPhonu i Vision Pro. Funguje v zásadě jako dosavadní Klíčenka, i zde se tedy můžete spolehnout na šifrovanou synchronizaci s iCloudem.

Novinky v nativních aplikacích

Zásadní změna přichází do aplikace Zprávy. Apple začíná konečně podporovat protokol RCS, díky kterému mohou spolu prostřednictvím internetu, tedy pomocí iMessage, komunikovat uživatelé Androidu i iPhonu zcela bez omezení. K dalším novinkám patří možnost reagovat na zprávy jakýmkoliv smajlíkem. Tvůrci do iOS 18 přidali také nové efektní reakce na zprávy. které doplní aktuální seznam.

Došlo i k představení další očekávané novinky, a sice funkce Tap to Pay Cash. Díky tomu můžete vašemu kamarádovi nebo zcela neznámému uživateli (například holiči, prodavači na trhu a podobně) zaplatit pomocí Apple Pay Cash jen přiložením svého iPhonu k tomu jeho. Bohužel, tato funkce nebude dostupná nikde, kde není k dispozici Apple Pay Cash – tedy ani v Česku.

Galerie, tedy aplikace Fotky, prošla v iOS 18 také velkou změnou. Aplikace byla sjednocena do jediného zobrazení s mřížkou fotografií v horní části a knihovnou uspořádanou podle témat pod ní. Mřížka fotografií zobrazuje celou knihovnu, nicméně můžete filtrovat snímky a videa i dle měsíce a roku pořízení.

Apple dohání konkurenci i v případě nového Herního režimu pro iPhone a iPad. Ten minimalizuje aktivity na pozadí, aby udržel vysokou snímkovou frekvenci, dostatečný výkon a stabilnější připojení k AirPods a bezdrátovým herním ovladačům.

Když už je řeč o funkcích pro sluchátka AirPods, i těm se americký výrobce věnoval. Došlo k vylepšení izolace hlasu při telefonování. Působivá je též funkce bezdotykového přijmutí/odmítnutí hovoru, a to jen pohybem hlavy – kývnutím, respektive otočením hlavy ze strany na stranu.

Všechny novinky v iOS 18
Všechny novinky v iOS 18

Apple Intelligence v iOS 18

Apple zároveň do iOS 18 zahrnul funkce svého vlastního systému generativní umělé inteligence, které říká Apple Intelligence (AI). Jednotlivé nativní aplikace na vás budou reagovat dle znalostí vašich vzorců používání.

Apple Intelligence – umělá inteligence do Applu
Apple Intelligence – umělá inteligence Applu

Sympatickou novinkou je třeba možnost generovat obrázky pomocí příkazů přímo v aplikaci Zprávy anebo si vytvořit nové emotikony pomocí nástroje Genmoji. Více se o novinkách v Apple Intelligence dozvíte v našem samostatném článku.

iOS 18: kdy se dočkáme vydání?

Finální verze operačního systému iOS 18 vyjde v průběhu září společně s premiérou nových iPhonů. Pro nedočkavce už je ale nyní dostupná vývojářská beta, kterou ale Apple nedoporučuje pro běžné používání, jelikož není dostatečně optimalizovaná a může obsahovat velké množství chyb. První beta verze pro veřejnost, která už bude lépe odladěná, by měla být vydána v průběhu července letošního roku. Pokud vás zajímá, na jaké iPhony ji budete moci nainstalovat, připravili jsme pro vás přehled.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku