TOPlist

Revoluce ve světě AI? Apple Intelligence za vás napíše e-mail, roztřídí notifikace a pomůže Siri

Siri nově využije umělé inteligence od Applu
  • Apple ukázal světu svoji podobu umělé inteligence
  • Zakoření se do jablečných operačních systémů, jejich aplikací i do asistentky Siri
  • Apple se chlubí hromadou schopností, ale i velkou mírou zabezpečení

Letošní konec jara se stejně jako v minulých letech nese ve znamení vývojářských konferencí největších technologických gigantů. Po Google I/O a Microsoft Build se konečně dočkali i fanoušci Applu – před malou chvílí skončila úvodní keynote vývojářské konference WWDC. Jak jsme předpokládali, hlavním tématem této události se stala umělá inteligence.

Apple Intelligence – umělá inteligence do Applu

Tomuto slovnímu spojení se Apple dlouho vyhýbal, v posledních měsících si ale v Cupertinu konečně uvědomili, že bez umělé inteligence od sebe odeženou jak skalní fanoušky, tak i investory. A to určitě nechtějí. Před dnešní keynote tak nevisela ve vzduchu otázka, zda Applu tomuto trendu podlehne, ale jak moc bude v jeho nasazování originální.

Apple Intelligence vygeneruje obrázky nebo texty

Apple si představení vlastní umělé inteligence schoval až na konec keynote. Tim Cook její odhalení uvedl tím, že Apple na umělé inteligenci pracuje již dlouho, ale dosud s jejím vydáním vyčkával do momentu, kdy bude dostatečně výkonná, intuitivní, integrovaná, osobní a bezpečná.

Atributy Apple Intelligence

Apple představil několik funkcí, ke kterým bude umělou inteligenci využívat. Jsou jimi například prioritizace notifikací nebo možnost komunikovat s telefonem přirozeným jazykem a zadávat mu různé příkazy/dotazy, jako např.:

  • ukaž mi data, které mi kamarád poslal začátkem tohoto týdne,
  • vytvoř mi složku s názvem „Koťátka“,
  • přehraj mi podcast, který mi ráno navrhla manželka,
  • přepni mi kameru z přední na zadní.

Apple Intelligence má změnit způsoby, jakými jsou jablečná zařízení používána.

Příkazy, které lze umělé inteligenci zadat

Apple pochopitelně využívá AI ke generování nebo úpravám obsahu. Skrze balík funkcí Writing Tools například umí generovat libovolný text, přepisovat jej do jiného tónu nebo dokáže zkontrolovat gramatiku napsaného článku. Nový proužek s textovými funkcemi bude součástí nejen předinstalovaných aplikací (Mail, Poznámky, …), ale najdeme jej v podstatě v každém okně pro zadávání textu, a to i v aplikacích třetích stran.

Funkce Rewrite

Práce s textem bude ale ještě rozsáhlejší – v aplikaci Mail si budete moci nechat vygenerovat souhrny posledních příchozích zpráv nebo vám umělá inteligence navrhne odpovědi na otázky v příchozím emailu.

Apple Intelligence se rovněž naučila skrze aplikaci Image Playground generovat i obrázky, ať už na bílém papíře, nebo z již existujících obrázků či fotografií. Při generování obrázků si uživatel bude moci vybrat, zda se má jednat o animaci, ilustraci nebo skicu. I v tomto případě bude možné generátor obrázků použít jak v jablečných aplikacích, tak i v titulech třetích stran.

Do aplikace Zprávy navíc přibyla díky Image Playground funkce Genmoji, skrze kterou budete moci z vašich přátel udělat jedním příkazem například superhrdiny nebo kosmonauty.

Funkce Genmoji

Zajímavá je také funkce Obrazová hůlka v aplikaci Poznámky, která dokáže přetvářet náčrtky přímo v reálně vypadající obrázky – postačí jí k tomu hrubá skica a případně nějaký doprovodný text okolo.

Image Wand

V aplikaci Fotky bude možné umělou inteligenci využít jednak k vyhledávání konkrétních snímků na základě textového popisu, případně půjde umělou inteligenci požádat o vytvoření příběhu z určité události.

Apple Intelligence se rovněž zakoření do aplikaci Poznámky, ve které bude umět nahrávat a přepisovat zvuk a na konci vygenerovat souhrn. Nahrávat a shrnovat půjdou i telefonní hovory.

Umělá inteligence v aplikaci Poznámky

Umělá inteligence pomáhá Siri

Apple rovněž využívá umělou inteligenci k tomu, aby pomáhala jeho virtuální asistentce Siri. Ta byla představena před 13 lety, od té doby však značně zakrněla. Díky Apple Intelligence se schopnosti Siri rozšiřují tam, kde bychom je v 21. století očekávali.

Nové funkce Siri

Se Siri lze nově komunikovat nejen hlasem, ale i textově – klávesnice se zobrazí dvojím poklepáním do spodní části obrazovky. Siri se naučila reagovat na přirozeně zadané dotazy, a dokonce získala povědomí o tom, co se děje na displeji – můžete ji tak přímo požádat, aby například někomu poslala zrovna otevřený článek nebo zobrazenou fotografii.

Siri také bude moci provádět akce například aplikacemi, bude moci poskytovat sémantické rejstříky události z kalendáře, ze souborů, ze vstupenek na koncert sdílených s přáteli apod.

Siri poháněná umělou inteligencí

Jelikož umělá inteligence bude hluboce zabudovaná do celého systému a jeho aplikací, bude Siri umět poskytovat mnoho informací na základě dat, která si sama dohledá. Na dotaz „Kdy přistává letadlo s mojí matkou?“ prohledá vaše společné konverzace, zjistí číslo letu a poté jeho aktuální stav.

Siri bude pochopitelně schopná vyhledávat i informace na webu, v tomto případě se bude spoléhat na schopnosti modelu ChatGPT-4o.

Apple Inteligence

Vysoká míra zabezpečení

Apple se rovněž pochlubil silným zabezpečením – jeho umělá inteligence je velmi personální a z tohoto důvodu v Cupertinu kladli důraz na to, aby se žádná data nedostávala mimo jablečný ekosystém. Požadavky jsou primárně zpracovávány přímo na zařízení, u těch složitějších si Apple vypomáhá cloudem.

Apple Intelligence – umělá inteligence do Applu

Pro tyto účely Apple zavádí do hry tzv. Private Cloud Compute, který je postaven na výkonných serverech založených na čipech Apple Silicon a nedovolí únik uživatelských dat za hranice tohoto řešení.

Kdy a pro koho?

Apple Intelligence bude dostupná již letos na podzim, a to ve formě betaverze na platformách iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia. Zpočátku bude omezená pouze na americké uživatele, poté by se měla rozšířit i do ostatních zemí. Dostupnost bude rovněž limitovaná hardwarem – podporována budou pouze zařízení s procesory Apple A15 Pro a Apple M1-M4.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku