Domů » Články » Vyšla Opera Mini 5 Beta pro operační systém Android

Vyšla Opera Mini 5 Beta pro operační systém Android

Společnost Opera Software před malou chvílí uvolnila první verzi populárního internetového prohlížeče Opera Mini 5 Beta pro operační systém Android. Před několika dny se objevila nativní verze tohoto prohlížeče také pro systém Windows Mobile a reakce čtenářů byly v tomto případě velice kladné. Opera Mini 5 Beta je moderní prohlížeč s celou řadou zajímavých funkcí. Rovněž potěší integrace služeb Opera Link pro synchronizaci vašich dat a Opera Turbo pro rychlejší vykreslování.

Operu Mini 5 Beta (2) pro systém Android je možné stáhnout přímo z Android Marketu, případně to můžete udělat z defaultního prohlížeče v telefonu zadáním webové adresy m.opera.com/next. Rychlost renderování stránek je v případě Android verze stejná jako u předchozího vydání pro Windows Mobile; stránky se vykreslují velice rychle a zejména uživatelé, kteří se musejí připojovat přes GPRS/EDGE novou Operu Mini s potěšením přivítají. Celková práce s prohlížečem je velice svižná a  zoomování nebo různé přechody mezi stránkami jsou příjemně plynulé. Standardně se stránky vykreslují v plnohodnotném zobrazení (tedy jako na PC), ale v nastavení je možné aktivovat mobilní režim, kdy se stránka zobrazí pouze v jednom sloupci pod sebou, čímž se eliminuje horizontální skrolování po obsahu.

Hlavní obrazovka programu je tvořena nabídkou Speed Dial, což je matice 3×3 ikony, do které je možné umístit zástupce vašich oblíbených stránek. Ti se zobrazují včetně malého náhledu na stránku. Jestliže na stolním PC používáte klasickou verzi prohlížeče Opera a synchronizujete data přes službu Opera Link, načtou se vám po přihlášení pod svým účtem do Opery Mini všechny webu ze Speed Dial právě ze stolní verze prohlížeče; synchronizovat lze i vlastní vyhledávače a záložky. Ve výčtu funkcí dále najdeme správce hesel a klienta pro stahování souborů. Třešničkou na dortu je potom možnost otevření několika stránek najednou, mezi kterými se následně můžete velmi snadno přepínat.

- - -

Jestliže vás nová Opera Mini 5 Beta (2) pro Android zaujala, není nic jednoduššího, než si ji stáhnout a vyzkoušet. V komentářích pod článkem se pak můžete podělit o své první dojmy.

- -

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

6 komentářů

  1. Nějak přestávám registrovat rozdíly mezi Mini a Mobile.

  2. Videopohled s českým komentářem najdete zde [odkaz]

  3. cryingfreeman

    je skvelá! vychytať už iba pár much(vyvolanie opery z url a pri otvaraných taboch, ukladať ich adresy do nejakého logu aby sa dokázali načitať aj po odstrelení opery systemom)

  4. 2 xxmz: Opera Mini není internetový prohlížeč, Opera Mobile je internetový prohlížeč. To je hlavní rozdíl, ovšem většině uživatelů je to pochopitelně jedno. Požadovaná stránka se nejprve na serveru Opery zjednoduší, aby ji aplikace Opera Mini mohla zobrazit.

  5. nejlepší prohlížeč. Konečně mi nebudou zpomalovat net… Akorát když zadám na wiki do vyhledávání, tak se to nejdřív aktualizuje, teprve potom můžu dát hledat…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).