Vyšla Opera Mini 5 Beta pro operační systém Android

Společnost Opera Software před malou chvílí uvolnila první verzi populárního internetového prohlížeče Opera Mini 5 Beta pro operační systém Android. Před několika dny se objevila nativní verze tohoto prohlížeče také pro systém Windows Mobile a reakce čtenářů byly v tomto případě velice kladné. Opera Mini 5 Beta je moderní prohlížeč s celou řadou zajímavých funkcí. Rovněž potěší integrace služeb Opera Link pro synchronizaci vašich dat a Opera Turbo pro rychlejší vykreslování.

Operu Mini 5 Beta (2) pro systém Android je možné stáhnout přímo z Android Marketu, případně to můžete udělat z defaultního prohlížeče v telefonu zadáním webové adresy m.opera.com/next. Rychlost renderování stránek je v případě Android verze stejná jako u předchozího vydání pro Windows Mobile; stránky se vykreslují velice rychle a zejména uživatelé, kteří se musejí připojovat přes GPRS/EDGE novou Operu Mini s potěšením přivítají. Celková práce s prohlížečem je velice svižná a  zoomování nebo různé přechody mezi stránkami jsou příjemně plynulé. Standardně se stránky vykreslují v plnohodnotném zobrazení (tedy jako na PC), ale v nastavení je možné aktivovat mobilní režim, kdy se stránka zobrazí pouze v jednom sloupci pod sebou, čímž se eliminuje horizontální skrolování po obsahu.

Hlavní obrazovka programu je tvořena nabídkou Speed Dial, což je matice 3×3 ikony, do které je možné umístit zástupce vašich oblíbených stránek. Ti se zobrazují včetně malého náhledu na stránku. Jestliže na stolním PC používáte klasickou verzi prohlížeče Opera a synchronizujete data přes službu Opera Link, načtou se vám po přihlášení pod svým účtem do Opery Mini všechny webu ze Speed Dial právě ze stolní verze prohlížeče; synchronizovat lze i vlastní vyhledávače a záložky. Ve výčtu funkcí dále najdeme správce hesel a klienta pro stahování souborů. Třešničkou na dortu je potom možnost otevření několika stránek najednou, mezi kterými se následně můžete velmi snadno přepínat.

- - -

Jestliže vás nová Opera Mini 5 Beta (2) pro Android zaujala, není nic jednoduššího, než si ji stáhnout a vyzkoušet. V komentářích pod článkem se pak můžete podělit o své první dojmy.

- -

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku