Domů » Bleskovky » Výroční iPhone přijde později a bude drahý, mimo jiné kvůli OLED monopolu Samsungu

Výroční iPhone přijde později a bude drahý, mimo jiné kvůli OLED monopolu Samsungu

Příští týden spatří světlo světa zbrusu nový iPhone, který do jablečného mobilního světa přinese spoustu inovací v čele s rozměrným OLED displejem. Dodávky širokoúhlého panelu, který je při horní hraně přerušen modulem pro umístění 3D kamery, sluchátka a nezbytných senzorů, zajišťuje ze 100 % společnost Samsung. Díky tomu si může diktovat poměrně vysoké ceny, které se projeví ve výsledné ceně zařízení.

Podle uznávaného analytika Ming-Chi Kua z KGI Securities přijde jeden displej pro nový iPhone na 120 až 130 dolarů (asi 2 600 – 2 800 korun), což je o 75 dolarů více než 5,5″ LCD panel pro poslední „pluskové“ iPhony.

Tip: Předběžné parametry iPhone X najdete v našem katalogu smartphonů.

Kuo tvrdí, že Apple nutně potřebuje v této oblasti vytvořit konkurenční prostředí, z tohoto důvodu údajně zainvestoval miliardu dolarů do displejové divize LG, aby byla schopná do roka 2019 produkovat 45 tisíc mobilních OLED displejů měsíčně. Kromě toho Apple údajně na Tchaj-wanu skupuje výrobní stroje na výrobu OLED panelů pro budoucí vývoj, a spekuluje se i o chystané spolupráci se společností JDI.

Kolik bude stát iPhone 8? Ještě více než Galaxy Note8

Startovací cena výročního iPhonu je odhadována na 999 dolarů (asi 21 900 korun bez DPH) za model s nejnižší pamětí, vyšší konfigurace mohou i s daní vyjít na více než 30 tisíc korun. Tradiční nástupci iPhonů 7 a 7 Plus budou vybaveny standardními LCD panely, a jejich ceny by měly zůstat na úrovni loňských modelů.

Kvůli omezeným dodávkám displejů má být také výroční iPhone nedostatkovým zbožím, podle obvykle dobře informovaných zdrojů deníku Wall Street Journal se Apple dlouze snažil o integraci snímače otisků prstů přímo do displeje, nakonec však od tohoto smělého plánu musel z technologických důvodů ustoupit, čímž se proces vývoje zbrzdil o jeden měsíc. Apple navíc po Samsungu požaduje jiné výrobní postupy, než korejský gigant používá u svých zařízení – iPhony mají rozdělený displej a dotykový panel, zatímco telefony od Samsungu mají tyto části vzájemně spojené.

Server TechCrunch kvůli výše uvedeným informacím předpokládá, že pokračovatelé loňských iPhonů 7 a 7 Plus budou dostupné krátce po jejich uvedení, zatímco na výroční iPhone (Edition) si počkáme o něco déle.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments