Domů » Bleskovky » Vyhoďte iPhone, kupte si Samsung, vyzval turecký prezident Erdogan

Vyhoďte iPhone, kupte si Samsung, vyzval turecký prezident Erdogan

Poté, co USA uvalila sankce na některé turecké úředníky a zároveň cla na některé zboží, ztratila turecká měna 40 % své hodnoty vůči dolaru. Turecký prezident je současnou situací znepokojen a radí svým občanům aby si co nejdříve vyměnili všechny investice do cizích měn a drahých kovů zpět do domácí měny, turecké liry. Tím se Erdogan snaží alespoň částečně zmírnit propad hodnoty. Další opatření je spíše osobního rázu.

erdogan

Prezident Erdogan totiž požaduje aby všichni obyvatelé vlastnící iPhone přešli na Samsung. Ještě lépe, aby si koupili telefon od místního výrobce Venus. Odhaduje se přitom, že Apple má zde 15% podíl na trhu se smartphony a před nedávnem dokonce dodal miliony iPadů do tureckých škol.

Apple to dokázal. Jeho tržní hodnota je 1 bilion dolarů

Je zábavné, jak se chce Erdogan mstít USA tím, že přinutí lidi aby se zbavili iPhonů a další již nekupovali. Obdobně tomu bylo vloni v Číně. Tehdy byly iPhony omezeny opět kvůli sporům USA. Apple tedy figuruje jako symbol kapitalistické Ameriky, které se země mstí tím, že nekupují telefony od nejhodnotnější společnosti na světě. Jak dlouho jim to v Turecku asi vydrží?

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

24 komentářů

 1. Bohužel Erdogan je diktátorský ma*mrd, který nám ještě vytře oči…

 2. Takto by se měla zachovat nejlépe Čína, možná by si Trump konečně uvědomil, že svou politikou neškodí ostatním zemím, nýbrž té svojí! Ty nekonečné sankce stojí lidem akorát pracovní místa!

 3. Hádám, že jde spíš o budoucí doporučení, než nějaké nařízení, že? Pochybuju, že donutí chudé turky, aby všichni vyházeli současné modely iPhonů a běželi pro nové Samsungy. Jde spíše o to ukázat tupému stádu, které je po celém světě, že tenhle model není vhodné si kupovat, pokud máte rádi svou zemi a chcete podporovat její ekonomiku a ne ekonomiku toho, kdo nás ničí vysokým clem. Úplně stejně by to mohl prohlásit třeba o Coca Cole nebo McD/KFC.
  Neznám politický podtext, nevím kdo je tu ten zlý a hodný, ale přijde mi to logické prohlášení.

  • Zvláště když jim oboje s oslabující lirou krásně zdražuje:)

  • Uni, mohl jsi konečně mít vysněný iPhone. Zkus dovču v Turecku, třeba tam ještě neco na tebe zbyde.

   [odkaz]

  • …Neznám politický podtext, nevím kdo je tu ten zlý a hodný… Tak proč se tady ztrapňuješ a vyjadřuješ se k tématům, kterým nerozumíš?

  • Pořád jim rozumím víc jak ty, ty jablečná ovečko.

  • Skylark… A ty tomu rozumieš ze? ? tak nas pouc. Kto je ten zlý a kto dobrý. Ha, dal by som clo na všetky produkty z usa, najlepšie cela eu a zvyšok sveta. Komu by vyvazali

  • wsx: Dík za odpověď. Vzhledem k tomu, co jsi napsal původně a vzhledem k tvojí reakci je jasné, že jsi sotva dodělal základku. Nemám zájem vést diskuzi s dítětem.

  • Trefná poznámka.

 4. Pokud si dobře pamatuji mluvil o hospodářské krizi v zemi a že v budoucnu se z Turecka stane soběstačná zem, kde si většinu věcí budou Turci vyrábět sami. Mimo jiné zmínil, že potom už nebude třeba kupovat iPhony ani Samsungy, ale vlastní mobilní telefony. Trošku jsem se nad tím pousmál, přišlo mi to jako dost populistické vystoupení. Každopádně nevybízel k upřednostnění Samsungu před iPhonem…

 5. Fhjj@seznam.cz

  Poslední dobou co velmoc, tam vládcem magor. Teď to platí i pro USA bohužel.

  • Myslím, že v UK premiérka Mayová není tak úplně magor, a Japonský premiér Abe taky tak úplně ne, ale jinak v USA magor, v Rusku komoušský fašista, v Číně tyran, vedení EU ani slušně komentovat nejde, tlustá šílená Německá makrela, gerontofilní multikulturalista z Francie a td.

  • A korunu tomu dává náš ožrala s dřevěnou nohou.

  • Tak to je opravdu jen takovej šašek světu pro smích.

 6. Jsem přesvědčen, že administrativa USA tuto situaci vytváří záměrně ve stylu “ kdo nejde s námi, jde proti nám“ aby udrželi velmocenské postavení ve světě. Obchodní války s řadou zemí, včetně EU, jsou jen potvrzením této linie. Že se řada zemí začíná vymezovat proti této politice je zřejmé, ale k čemu to povede ? Rozpory mezi velmocemi ale i různými státy narůstají a může to skončit tragicky. Jestli si někdo dělá naděje, že jeho se to netýká, pak je hlupák, případná třetí světová válka bude pro lidstvo konečná stanice a válka se nevyhne žádnému kontinentu, zejména Evropa je na tom hodně špatně/ viz I a Ii světová valka/ lze pouze doufat, že nedojde k tomu nejhoršímu a zvítězí rozum.

 7. Tenhle fašistický pošu.k se už úplně pomátl, tohle není normální a stejně, i když se zbaví amerických mobilů a koupí korejský, stejně tam mají americký software, tak nevím co tím dokáže, jen propaganda, nebo at´ přejdou na Tizen, Symbian, Blackberry nebo Jollu. To z US není.

 8. Stačí když budou blokovat amícke služby a o hwv anin tak neujde jako o služby ,které Amíci nabízejí .T

 9. Stačí když budou blokovat amícke služby a o hw ami tak nejde jako o služby ,které Amíci nabízejí .Tam bolestně Amíky zasáhnou. Vždyt krom zbraní se v amíkovu skoro nic nevírábí ani mobily už né.

  • Výborně ladine 1001.
   Tak jsi si nakonec taky k tomu řekl své.
   Už jsem dlouho nic od Tebe nečetl.

 10. Elegantní a účinné řešení je v zájmu národní bezpečnosti zablokovat přístup k facebook, google a apple službám.

 11. Vyhoďte svoje iPhony, za které jste dali nemalé částky, vyhoďte další nemalé částky za Samsungy :-D Tomu říkám logika :-D
  Mno a nějak nechápu, jak USA/Applu uškodí to, že nějaký trotl vyhodí něco, za co již Applu zaplatil :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).