Vydrží až 28 hodin! Lenovo odhalilo první ThinkPad se Snapdragonem

lenovo thinkpad x13s 2

Společnost Lenovo přivezla do Barcelony několik notebooků, ovšem pravděpodobně nejzajímavější z nich je ThinkPad X13s. Jedná se o vůbec první notebook tohoto výrobce, který pohání ARMový čipset od Qualcommu, a Lenovo na něm údajně spolupracovalo s Microsoftem téměř 4 roky. Jaký je výsledek?

Váží kilogram a vydrží na příjmu až 28 hodin

Představené zařízení má rozhodně na co nalákat – má například tenké a lehké tělo, ohromnou výdrž, pasivní chlazení nebo nativní podporu sítí 5G. Toho všeho výrobce dosáhl nasazením čipsetu Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3, který byl představen na konci loňského roku. Ten může být spárován s až 32 GB RAM a úložiště může poskytnout kapacitu až 1 TB.

Lenovo ThinkPad 13s 3
Lenovo ThinkPad X13s

Lenovo ThinkPad X13s má v pase pouhých 13,4 mm a váží 1,06 kg, což je na 13,3” úhlopříčku displeje příjemná hodnota. Když už je řeč o displeji, ten má rozlišení 1 920 × 1 200 pixelů a bude nabízen ve třech variantách v závislosti na pokrytí barevného gamutu a na přítomnosti dotykové vrstvy.

Lenovo ThinkPad 13s 2

Do rámečku nad displejem se vešla nejen 5Mpx webkamera, ale i infračervený senzor pro rozpoznávání obličeje uživatele v rámci funkce Windows Hello. Pro nerušené videokonference poslouží i trojice mikrofonů, poslech pak zajistí duální reproduktory.

Lenovo ThinkPad 13s 5

Hlavní zbraní ThinkPadu X13s má být výdrž – Lenovo slibuje až 28 hodin na jedno nabití, pravděpodobně při streamování videa a sníženém jasu. Realita bude zřejmě poloviční, ale i to by znamenalo velmi dobré hodnoty.

Díky integrovanému 5G modemu se nezalekne ani nejrychlejších mobilních sítí (sub6 i mmWave), ale spolehnout se budete moci i na Wi-Fi 6E nebo Bluetooth 5.1. Kompromisy najdete v portové výbavě – na těle se nacházejí pouze dvě USB-C (USB 3.2) a sluchátkový port.

Lenovo bere ohled na udržitelnost. Šasi je například vyrobeno z 90% recyklovaného hořčíku. Spodní kryt a vnitřní rám je vyroben z 97% plastu PCC. A prodejní krabice se skládá z recyklovaného kartonu.

Lenovo ThinkPad X13s – Introducing the first ThinkPad powered by Qualcomm Snapdragon

Cena a dostupnost

Lenovo ThinkPad X13s půjde do prodeje v květnu letošního roku, cena bude startovat na 1 099 dolarech (přibližně 24 700 korun bez DPH).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku