- Za týden představí Apple na akci WWDC aktualizace svých systémů iOS, watchOS a dalších
- Uživatelé Maců se těší zejména na macOS 13
- Ten by měl dorazit v říjnu nebo listopadu
Jako každý rok, i letos chystá americký Apple speciální vývojářskou konferenci WWDC (Worldwide Developers Conference), na které světu představuje novinky pro operační systémy iOS, iPadOS, tvOS, watchOS, homeOS a samozřejmě i macOS pro počítače. Jaké novinky týkající se verze 13 očekáváme, kdy bude aktualizace uvolněna ke stažení a jaké dostane jméno?
Jak se bude macOS 13 jmenovat?
Na „nešťastnou“ číslovku 13 si můžeme vsadit s téměř naprostou jistotou. V roce 2020 Apple upustil od rozdělování macOS 10 na menší verze a rovnou představil macOS 11 Big Sur. Vloni pak následoval macOS 12 Monterey. Letos tak logicky očekáváme macOS 13 s obligátním přízviskem. Ty Apple již téměř 10 let vybírá podle oblíbených destinací a přírodních monumentů v Kalifornii.

Společnost Yosemite Research LLC si údajně před časem zabrala práva na jméno pro počítačový systém „Mammoth“. A protože stejná firma si již v minulosti zamluvila práva na „Monterey“, máme silné podezření, že Yosemite Research LLC je prodlouženou rukou Cupertina. Označení dává smysl – skrývá se za ním horské městečko Mammoth Lakes s krásnými zasněženými pahorky, které leží nedaleko Yosemitského národního parku.
Kdy macOS 13 vyjde?
Apple aktualizaci představí po boku dalších v pondělí 6. června v 19 hodin našeho času. Dá se předpokládat, že krátce nato uvolní také uzavřenou beta verzi pro vývojáře. Jak bývá zvykem, v průběhu července by měla následovat veřejná beta. Finální odladěná aktualizace macOS 13 by pak měla přijít na podzim, v říjnu či listopadu. Přesné datum zatím nelze předpovědět, ovšem třeba loňská iterace macOS 12 Monterey byla uvolněna přesně 25. října.
Pro jaké počítače bude macOS 13 dostupný?
Dobrou zprávou je, že Apple nemá moc důvod ukončit podporu pro všechny Macy, které podporovaly již loňské Monterey. Na druhou stranu, pro výrobce to znamená, že kromě kompatibility s vlastními čipsety Apple Sillicon musí zaručit fungování i na starších procesorech od Intelu. Nutno tedy počítat s tím, že nově ukázané funkce nedostanou všechny podporované počítače a hlavní prioritou jsou Macy s čipy M1, potažmo novějšími (M2?), které by mohly být představeny na téže konferenci.

U jakých zařízení tedy očekáváme kompatibilitu s macOS 13?
- MacBook z roku 2016 a novější
- MacBook Air z roku 2015 a novější
- MacBook Pro z roku 2015 a novější
- Mac Mini z roku 2014 a novější
- iMac z roku 2015 a novější
- iMac Pro z roku 2017
- Mac Pro z roku 2013 a novější
- Mac Studio
Jaké novinky macOS 13 přinese?
Co se týče konkrétních nových funkcí, máme velmi málo informací. Apple je pověstný svým tajnůstkářstvím. Většina toho, co očekáváme, je tím pádem spíše směs nepotvrzených spekulací a zbožných přání.
Design
Celkem solidní designovou změnu absolvovala už verze 11 Big Sur, a tak nelze očekávat, že teprve po dvou letech dorazí další. Uživatelé by si však přáli, aby šlo widgety na macOS umístit přímo na plochu. Ty nyní fungují stejně jako na iPhonu nebo iPadu, ale musíte kvůli nim vysunout speciální panel z pravé strany obrazovky. Na ploše by byly dozajista mnohem užitečnější.

Aplikace
V rámci nativních aplikací pro macOS se nabízí celá řada novinek, které by Apple mohl přinést:
- Menu aplikací s vlastním členěním a filtrováním – podobně jako Knihovna aplikací v iOS a iPadOS
- Pokročilá aplikace Hodiny – včetně funkcí, jako jsou stopky, minutka nebo budík
- Vylepšené Mapy – například rozšíření cyklostezek i pro Evropany
- Aplikace Zdraví i na Macu – umožní ukládat zdravotní informace z hodinek a dalšího příslušenství také do Macu, nejen do aplikace v iPhonu
- Apple Music a lepší synchronizace s iPhonem – aby například bylo možné pohodlně ovládat přehrávání na Macu z iPhonu, případně pokračovat v přehrávání z iPhonu hned na počítači
Zabezpečení
V oblasti zabezpečení patří macOS k premiantům. Přesto je tu pár detailů, které by si jeho uživatelé přáli zlepšit. Často kupříkladu volají po tom, aby bylo možné Mac odemknout s pomocí iPhonu. V tuto chvíli je to možné pouze v rámci spárování s hodinkami Apple Watch. Pravdou je, že čím dál víc laptopů a desktopových zařízení od Applu disponuje čtečkou otisků prstů, avšak ty starší nikoliv.
Další zbožné přání míří ke klíčence, která se synchronizuje se službou iCloud a koncentruje hesla i přihlašovací údaje. Tu využijete nejvíc v rámci internetového prohlížeče, protože funguje pouze se Safari. Kdyby Apple rozšířil funkčnost klíčenky i na další prohlížeče, udělal by radost mnohým.