Domů » Bleskovky » macOS Monterey je tady: nové funkce ve starém kabátku

macOS Monterey je tady: nové funkce ve starém kabátku

Úvodní keynote vývojářské konference WWDC 2021 věnoval Apple především softwarovým novinkám v čele s novým iOS 15. Gigant z Cupertina nicméně nezapomněl ani na svůj operační systém pro notebooky a počítače, macOS s kódovým označením Monterey. Mnoha změn jsme se bohužel nedočkali, pár zajímavých novinek nicméně přináší. Které to jsou?

universal control
Universal Control umožní používat jednu myš a klávesnici na více zařízeních současně

Novou funkcí je Universal Control v rámci režimu Continuity. Díky této novince lze například sdílet jednu myš a klávesnici napříč více zařízeními v reálném čase a rovněž přetahovat soubory. Podobnou funkci využívají například bezdrátové myši Logitech MX Master, nicméně nasazení v macOS a iPad OS se neomezuje pouze na periferie této značky.

air play
AirPlay vytvoří z iMacu externí monitor

Pokud jste uvažovali o využití iMacu či MacBooku jako externího monitoru, nyní máte díky implementaci AirPlay možnost. V rámci macOS Monterey se objeví také populární automatizační funkce Shortcuts, v češtině Zkratky. To ovšem neznamená konec Automatoru, který bude v macOS i nadále k dispozici. Aplikace Zkratek bude skutečně široká, dočká se například Finder či vyhledávání Spotlight.

shortcuts
Zkratky míří do macOS Monterey

Vylepšení se dočkal také prohlížeč Safari. Kromě čistšího designu se můžeme těšit na seskupování otevřených oken do skupin, podobně jako to umí mobilní Chrome. Na rozdíl od něj nicméně můžete celou skupinu otevřených oken sdílet, třeba e-mailem. Skupiny se pochopitelně sdílí napříč zařízeními. Rozšíření byla dlouhou dobu Achillovou patou Safari, ale díky spojení s Googlem a Mozillou a spolupráci na jejich standardizaci se rozšíření nejen zrychlí a vylepší, ale budou dostupná také pro Safari na iOS a iPadOS.

safari tabs
Safari umožní používat rozšíření také na iOS a iPadOS

Nová verze macOS Monterey pochopitelně dostane funkce představené v rámci iOS a iPadOS, jako jsou změny ve FaceTime, Share Play, sdílení obrazovky či režim soustředění, který se sdílí napříč zařízeními. Vývojáři se dostanou k betaverzi macOS Monterey už nyní, veřejná beta je poté naplánována na příští měsíc. Finální verze se dočkáme na podzim letošního roku. Seznam kompatibilních zařízení:

  • MacBook z roku 2015 a novější
  • MacBook Air z roku 2015 a novější
  • MacBook Pro z roku 2015 a novější
  • Mac mini z roku 2014 a novější
  • iMac z roku 2015 a novější
  • iMac Pro z roku 2017 a novější
  • Mac Pro z roku 2013 a novější

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).