Domů » Články » iOS 15 představen. Jaké novinky přistanou na podzim do vašich iPhonů?

iOS 15 představen. Jaké novinky přistanou na podzim do vašich iPhonů?

Apple před malou chvílí zahájil vývojářskou konferenci WWDC, která se v letošním roce odehraje pouze online a bude trvat pět dní. Zatímco následující dny budou ušité na míru především vývojářům, dnešní úvodní keynote přinesla hromadu novinek, které na podzim ocení běžní majitelé jablečných zařízení.

Z FaceTime se stane silný nástroj pro videohovory

První kategorie byla především o vylepšení aplikace FaceTime. Její používání má být od iOS 15 více přirozené a komfortní, uživatel by měl být méně vyrušován výpadky signálu. Kromě toho Apple do FaceTime přidal hromadu nových funkcí. Podporován je například prostorový zvuk, díky čemuž se při videohovorech budete cítit, jako by volaný účastník seděl přímo vedle vás. Naopak druhá strana ocení funkci, kdy lze váš hlas vyseparovat od rušivých zvuků okolí.

Při videohovorech také budete moci rozmazat pozadí za sebou, v případě konferencí bude možné zobrazit matici všech účastníků najednou. Na každou konverzaci bude možné vytvořit odkaz a pozvat do ní další lidi, dokonce i na Androidu nebo ve Windows, a to prostřednictvím internetového prohlížeče. I v tomto případě budou všechny hovory koncově šifrovány. Odkazy na plánované konverzace půjde přidávat přímo do kalendáře.

Snimek obrazovky 6

Součástí FaceTime se stane i nová funkce Share Play, kdy budete moci s druhou stranou poslouchat společně hudbu nebo se koukat na stejný film. Tato funkce umožní sdílet veškeré dění na vaší obrazovce, obsah bude možné zrcadlit na větší displeje. Do Share Play budou připojené audio i videoknihovny třetích stran, např. Disney, Hulu, HBO apod.; Netflix bohužel chybí.

share

Zprávy vám uloží obsah od ostatních

Aktualizaci neunikne ani aplikace Zprávy, do které přichází nová funkce „sdílené s vámi“. Tato funkce operuje s ostatními aplikacemi – Apple Music, Apple News nebo Fotky, přičemž jakmile vám někdo pošle odkaz na zajímavý článek, hudbu nebo obrázek, objeví se automaticky ve vaší knihovně, takže jej nebudete muset v budoucnu složitě hledat. Každý obsah, který bude ve vaší knihovně přijatý od někoho jiného, bude označen ikonou bubliny.

shared with you

Aplikace Zprávy také dostává přehlednější náhledy fotografií, mezi kterými bude možné listovat.

Notifikace podle toho, co zrovna děláte

Apple se také soustředil na to, aby vás v důležitých chvílích „obtěžovala“ pouze relevantní oznámení. Jednotlivé notifikace si budete moci prioritizovat podle toho, jaký budete mít zrovna navolený režim – pracovní, osobní atd. Pro každý režim bude možné navolit různé priority pro různé aplikace s tím, že ostatní vás obtěžovat nebudou. A pokud se k nim přeci jen budete chtít dostat, najdete je v nové funkci „sumář notifikací“, kde je najdete uspořádané na jednom místě.

notification 2

Zvolíte-li režim nerušit, nebudou vám chodit žádné notifikace a v podporovaných aplikacích se druhé straně rovnou objeví oznámení, že máte tento režim zapnutý. Notifikace také dostávají lehce upravený vzhled s většími ikonami.

notification 4

Systém notifikací bude synchronizovaný napříč všemi zařízeními; pokud si například na iPhonu nastavíte pracovní režim, projeví se i na počítači Mac a dalších zařízeních. Podle zvoleného režimu se nemusí měnit pouze oznámení, ale i domovská obrazovka.

notification 3

Vyzobávání textu z fotografií

iOS 15 také dostane novou funkci nazvanou live text. Napříč celým systémem bude možné převádět psaný text do jeho strojové podoby a nadále s ním pracovat. Kopírovat jakýkoliv text tak půjde rovnou z aplikace fotoaparátu nebo z již pořízených fotografií. Jakmile systém rozpozná např. telefonní číslo, budete jej moci označit a rovnou na ně zavolat. Bohužel, tato funkce bude zpočátku rozumět pouze několika jazykům, mezi nimiž chybí čeština.

Photos

Vyhledávejte fotografie z domovské obrazovky

Upgradem projde i funkce Spotlight, skrze kterou půjde rychle hledat konkrétní snímky ve vaší fotogalerii. Přímo z domovské obrazovky tak budete moci najít fotografii například podle textu na ní, konkrétních lidí, lokací apod. A když už jsme u fotografií, aplikace Fotky se naučí z vašich fotografií dělat ještě působivější vzpomínková videa se zapojením služby Apple Music.

Apple Wallet nahradí vaši občanku nebo klíče

Další novinky míří do aplikace Peněženka. Kromě platebních a věrnostních karet, letenek apod. bude Peněženka schopná zastoupit váš občanský průkaz. Přímo do aplikace bude možné nahrát vaši identifikační kartu, např. řidičský průkaz, která bude použitelná stejně jako klasický fyzický „řidičák“. Karta bude v telefonu uložená v zašifrované formě,  podobně jako například vaše platební karty.

wallet

Vysoká míra zabezpečení se bude hodit u další funkce – do Peněženky si totiž budete moci uložit i klíče od automobilu, domu, bytu, kola, hotelového pokoje apod. Apple k podpoře této funkce přizval velké množství partnerů, např. z řad hotelových řetězců.

wallet 2

Mapy s globusem

Velká smršť novinek míří i do aplikace Mapy. Ta bude nově obohacená o nový 3D pohled na zeměkouli, stejně tak nabídne nevídané možnosti přiblížení, v nichž uvidíte 3D modely některých významných staveb – památek, přístavů, komerčních budov apod.

globe

Lepší orientaci v mapě zajistí 3D pohled na terén, takže bude na první pohled patrné, která ulice stoupá, kde je jaký kopec apod. Mapy se také dočkávají nového nočního módu, který pohled na krajinu ztmaví a osvětlí ji měsíčním světlem.

night

Aplikace bude rovněž silnější při navigování; na silnicích uvidíte jednotlivé pruhy, přechody pro chodce, autobusové zastávky apod. Během navigace vám pak aplikace zvýrazní pruhy, do kterých se máte řadit při odbočování. Tato funkce bude dostupná i skrze funkci Apple Car Play.

navi

V mapách bude rovněž možné využít pěší navigaci k nejbližší zastávce hromadné dopravy (dokonce i na hodinkách) nebo z aplikace přesně zjistíte, kde se nacházíte, a to skenováním okolí fotoaparátem. Většina funkcí ale bude dostupná pouze ve vybraných městech.

Další novinky

 • iOS 15 také přinese novou aplikaci Počasí s novým designem a grafikou; přibude nový dlaždicový pohled na různé detaily (teplota, síla větru apod.), nové budou i animace a možnosti map počasí.
 • Do Safari přibude hlasové vyhledávání
 • Systém bude bohatší o nové emoji

Dostupnost

Dá se předpokládat, že iOS 15 dorazí v září letošního roku, krátce po představení nové generace iPhonů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. A kolik z toho bude dostupné i u nás? 🤔

 2. „Přímo do aplikace bude možné nahrát vaši identifikační kartu, např. řidičský průkaz“ Hahahaha :D Tu smartmanii musí člověk prostě milovat :DDD

  • „V mapách si také užijete osobní navigaci k nejbližší zastávce hromadné dopravy“ :DDD

 3. Jinak děkuji za článek, až na tyhle úlety jsem se z něj dozvěděl co jsem potřeboval, takže to cením. Ty mapy vypadaj skvěle.

  • Mapy vypadaji dobre, ale ja zrovna po americe moc casto autem nejezdim, no :/

  • Prasátko: Tam zrovna to člověk využije nejvíc. Ty jejich nadjezdopodjezdy, to bylo vždycky peklo v Apple mapách. Jestli člověk chtěl zabloudit, tak tohle bylo ideální, snažit se synchronizovat čas oznámení map s tím, co po vás chtějí a jak vypadá realita :D

 4. Za mě velké zklamání. Co se týká samotného OS představili jenom kosmetické změny, doufal jsem aspoň v Default Apps. Většina novinek se soustředila na Apple aplikace a to je za mě málo.

  • Co je „Default Apps“? Podle nazvu bych tipnul, ze je to to, co predstavili v iOS14

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).