Vše, co víme o iOS 16: kdy vyjde a jaké nové funkce přinese – SMARTmania.cz

Vše, co víme o iOS 16: kdy vyjde a jaké nové funkce přinese

ios aktualizace 02
 • Za týden představí Apple na akci WWDC aktualizace svých systémů iOS, watchOS a dalších
 • Fanoušky mobilních zařízení zajímá hlavně nový iOS 16
 • Ten by měl dorazit v říjnu nebo listopadu, se startem prodeje nových iPhonů 14

Apple jako již každoročně na vývojářské konferenci WWDC představí novinky pro své operační systémy iOS, iPadOS, tvOS, watchOS, homeOS a samozřejmě i macOS. Hlavní pozornost si 6. června v 19 hodin večer našeho času uzme především iOS, se kterým ze zákazníků Applu přichází do styku zdaleka nejvíc uživatelů. Jaké novinky týkající se verze 16 očekáváme a kdy bude aktualizace uvolněna ke stažení?

Kdy iOS 16 vyjde?

Jak už zaznělo, tisková konference k představení nových aktualizací softwaru od Applu se uskuteční příští pondělí v 19 hodin večer. Jak bývá zvykem, ihned po prezentaci bude systém uvolněn pro vývojáře aplikací. S veřejnou beta verzí počítáme na červenec.

Ostré vydání finální verze iOS 16 lze očekávat se startem prodejů nových iPhonů 14. Zde bohužel prozatím není jasno, kdy konkrétně Apple svou velkou hardwarovou konferenci uspořádá. Pravidelně však nové iPhony a také hodinky Apple Watch představuje světu v září, výjimečně v říjnu. Vstup do prodeje následuje zpravidla jen pár týdnů po oficiálním představení. Tím pádem lze očekávat vydání iOS 16 během druhé poloviny měsíce září.

Pro jaké iPhony bude iOS 16 dostupný?

Velká otázka nejen pro letošní rok. Apple je vyhlášen pro svou důkladnou softwarovou podporu i více než 5 let, což je ve světě Androidu něco nevídaného. Zatímco vloni kalifornský výrobce nikoho nerozesmutnil a nový iOS 15 poslal na všechny modely, které dostaly již iOS 14, v roce 2022 očekáváme bolestivou změnu.

iphone 13 denis cherkashin unsplash
Pro jaké iPhony bude letos dostupný iOS 16?

Několik zdrojů nezávisle na sobě potvrdilo, že Apple s iOS 16 odřízne od podpory iPhone 6s, 6s Plus a veleoblíbený kompakt SE 1. generace. Zatímco iPhone SE byl představen na jaře 2016, iPhone 6s a jeho zvětšená varianta dokonce na podzim 2015. Letos se tak na pomyslném chvostu v seznamu kompatibility nejspíš octne iPhone 7. Ale třeba Apple překvapí.

U jakých zařízení tedy očekáváme kompatibilitu s iOS 16?

 • iPhone 13 Pro a Pro Max
 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 12 Pro a Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 11 Pro a Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone Xs
 • iPhone Xs Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 a 8 Plus
 • iPhone 7 a 7 Plus
 • iPhone SE (3. generace, 2022)
 • iPhone SE (2. generace, 2020)
 • iPod Touch (7. generace, 2019)

Jaké novinky iOS 16 přinese?

Design

Mark Gurman z agentury Bloomberg letos informoval o tom, že iOS 16 podle něj nepřinese žádnou třeskutou designovou inovaci (poslední takovou bylo snad přidání widgetů do iOS 14). Změny by se však měly dotknout právě dlaždic na ploše. Twitterový účet @LeaksApplePro informoval o tom, že widgety se v iOS 16 stanou konečně interaktivními.

Týkat by se to mělo kupříkladu rychlého přepínače à la ovládací centrum nebo tolik očekávaného hudebního přehrávače ve widgetu.

Notifikace a Always-On režim

Lehkou obměnu by měly zažít notifikace, které by Apple rád ještě víc systemizoval, byť velkou novinku týkající se upozornění přinesl již vloni – myslí se tím režim Soustředění a funkce Souhrn oznámení. Jak ale ještě vylepšit stávající práci s notifikacemi v iOS, o tom se úniky bohužel nezmiňují.

Jedno skutečně výrazné novum v tomto ohledu však iOS 16 prý přinese. Po letech čekání totiž má dorazit Always-On režim, i když pouze pro dvojici nejdražších iPhonů 14 Pro a Pro Max. Ten funguje v jednoduchosti tak, že OLED obrazovka je v tu chvíli víceméně vypnutá a zobrazuje pouze čas, datum a případná oznámení. Androidí telefony jej mají již roky, Apple tak znovu jen dohání konkurenci.

Rozšířená a virtuální realita

Velké téma před letošní tiskovou konferencí představuje i headset. Dlouhodobě se totiž spekuluje o tom, že výrobce iPhonů a Maců chystá vlastní hardware pro rozšířenou či virtuální realitu. Toho bychom se však podle mnoha expertů měli dočkat až v průběhu příštího roku.

Apple AR VR headset with realityOS
Pracuje Apple skutečně na brýlích pro virtuální či rozšířenou realitu?

Právě v rámci WWDC 2022 by Apple ale mohl představit vlastní koncept systému pro rozšířenou realitu. Ve prospěch toho hovoří i ochranná známka systému pro VR či AR jménem RealityOS, kterou si Apple zaregistroval a unikla pak ve zdrojovém kódu.

Zdraví

V aplikaci Zdraví naleznete přehledně všechny zdravotní a fitness data z vašich chytrých hodinek, ale i dalšího příslušenství. Již nyní nabízí vcelku slušnou zásobu všemožných nutričních statistik, monitoring pitného režimu a tak podobně.

Aktualizace iOS 16 má letos přinést volitelný krokoměr v iPhonu, zejména pro uživatele, kteří nevlastní hodinky ani žádné jiné nositelné zařízení. Zajímavou inovací, i když spíše pro systém watchOS, by měla být implementace Zdraví jedna ku jedné z iPhonu do Apple Watch. To by dávalo smysl především kvůli tomu, jak výrobce protežuje hodinky s eSIM jako samostatné zařízení. Není tak od věcí mít na zápěstí kompletní přehled o všech svých zdravotních datech, třeba i z fitness trackerů.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku