Společnost Qualcomm v těchto dnech koná svůj každoroční technologický summit, na kterém představuje novinky pro příští generaci mobilních zařízení. Hlavní hvězdou se pochopitelně stal vlajkový čipset Snapdragon 888, který byl poodhalen včera, dnes k němu Qualcomm odhalil kompletní specifikaci. Pojďme se tedy podívat, co díky němu budou umět vlajkové smartphony roku 2021.
5 nanometrů důrazných argumentů
Jako každý rok, i letos platí, že nový vlajkový Snapdragon je výkonnější a energeticky úspornější. Mohou za to v zásadě dva aspekty – čipset je složený z nejnovějších dostupných komponent a navíc je vyrobený moderní 5nm technologií, která sama o sobě znamená lepší efektivitu; na plochu čipu o velikosti lidského nehtu se vejde výrazně více tranzistorů.
O výrobu se stará korejský Samsung, který ve svých továrnách chystá i přímou konkurenci z rodiny Exynos; obě verze pak nasadí do připravované řady smartphonů Galaxy S21.
Osm jader, jedno supervýkonné
Zpět ale ke Snapdragonu 888. Jeho procesorovou jednotku tvoří nejnovější jádra od ARMu představená v květnu letošního roku. Qualcomm je do čipsetu „naskládal“ v následující konfiguraci:
- 1 × supervýkonné jádro Cortex X1 s taktem 2,84 GHz
- 3 × výkonná jádra Cortex-A78 s taktem 2,4 GHz
- 4 × úsporná jádra Cortex-A55 s taktem 1,8 GHz
Qualcomm svá jádra opět pojmenovává Kryo, tentokráte s číselným označením 680. Zajímavé je především použití jádra Cortex X1, což je v zásadě přetaktovaná varianta Cortex-A78, která není tolik škrcena teplotními limity.
Díky tomu může krátkodobě (podle míry chlazení) podávat skutečně obrovský výkon, se kterým bude moci konkurovat i jablečnému čipsetu A14 Bionic. Co se celkového procesorového výkonu týče, Qualcomm slibuje ve srovnání s předchozím modelem o 25 % vyšší výkon a o 25 % lepší efektivitu.
Nejvýkonnější mobilní grafika
Ještě výkonnější má být ve srovnání s minulou generací grafická jednotka; Qualcomm tvrdí, že nové Adreno 660 je největším posunem kupředu v historii jeho vlajkových čipsetů. Grafický čip má mít až o 35 procent vyšší výkon, přičemž maximální výkon má být déle udržitelný.
Chybět nebude ani spousta nových funkcí, které ocení zejména hráči mobilních her. Díky „nálepce“ Elite Gaming 3. generace se můžeme těšit na vykreslení 10bit HDR grafiky při obnovovací frekvenci 144 Hz.
K dispozici bude i počítačová a konzolová stínování s proměnnou rychlostí, kdy se grafická jednotka soustředí především na důležité a viditelné části, zatímco ty v pozadí umí vykreslovat v nižší kvalitě. Díky tomu je možné směřovat potřebný výkon GPU na ta správná místa.
Qualcomm také představil funkci Game Quick Touch, která snižuje latenci dotyku až o 20 procent, což povede k rychlejším odezvám.
Výkonnější umělá inteligence
Posledním výkonnostním prvkem nového čipsetu je neurální jednotka AI Engine, která již dospěla do šesté generace. Tvoří ji nový procesor Hexagon 780, který má být ve výpočetních úlohách až dvakrát rychlejší (zvládne až 26 bilionů operací za vteřinu) a efektivnější; na 1 watt má být výkon oproti minulé generaci až trojnásobný.
Ještě lepší fotografie
Výkonnější umělá inteligence má být poznat i při focení a natáčení videa, zejména při automatickém ostření a expozici. O ostatní aspekty se pak stará vlastní obrazový procesor (ISP) Spectra 580, který má posunout mobilní fotografie na novou úroveň.
Čip je složen ze tří samostatných 14-bit jednotek, které zvládnou zpracovat až 2,7 gigapixelů za vteřinu, což je o třetinu více než u minulé generace. Díky tomu je možné v burst módu zaznamenat až 120 fotografií za vteřinu nebo provádět záznam tří 4K HDR videí najednou.
Díky procesoru Spectra dokáže Snapdragon 888 přijímat data až ze tří 28Mpx snímačů zároveň, pro jeden snímač je nastaven limit 200 megapixelů. Co se videa týče, maximem je 4K při 120 fps (60, 30 24) nebo 8K při 30 fps, dokonce je možné natáčet 10bit HDR video v HEIF formátu.
Konečně s vlastním 5G modemem
Snapdragon 888 je zároveň prvním vlajkovým čipsetem od Qualcommu, který dostal do výbavy integrovaný 5G modem. U předchozí generace musel být instalován separátně, což vyžadovalo více prostoru v koncovém zařízení. Možná i z tohoto důvodu výrobci smartphonů letos raději využívali levnějšího Snapdragonu 765G, který má 5G modem integrovaný.
V případě Snapdragonu 888 se jedná o modem Snapdragon X60, který umí operovat jak ve frekvencích sub-6, tak v pásmech mmWave. Qualcomm slibuje teoretickou maximální stahovací rychlost 7,5 Gpbs (s využitím agregace z více pásem) a podporu 5G na více SIM.
Ostatní bezdrátovou konektivitu zajišťují Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 (s podporou kodeku AptX) a NFC, nechybí ani podpora technologií GPS, Glonass, BeiDou, Galileo, QZSS, NavIC a SBAS.
Proč zrovna Snapdragon 888?
Qualcomm u své vlajkové novinky zvolil poněkud netradiční označení; po Snapdragonech 835, 845, 855 a 865 byl logicky očekáván Snapdragon 875, avšak v Qualcommu se rozhodli pro 888.
Důvody máme údajně hledat v čínském jazyce, ve kterém se tři osmičky čtou jako „fafafa“, což si Číňané vykládají jako zkratku pro „jmění, jmění, jmění“, tedy znak bohatství a prosperity. Vzhledem k tomu, že se se Snapdragonem 888 budeme setkávat výhradně u čínských smartphonů, není se čemu divit.
První bude Xiaomi
Qualcomm při premiéře uvedl, že Snapdragon 888 uvidíme v telefonech následujících společností:
- ASUS
- Black Shark
- Lenovo
- LG
- MEIZU
- Motorola
- Nubia
- Realme
- OnePlus
- OPPO
- Sharp
- Vivo
- Xiaomi
- ZTE
Prvenství si pro sebe „ukradne“ společnost Xiaomi u svého smartphonu Mi 11, který bude představen buď koncem letošního, nebo začátkem příštího roku. V půli ledna pak bude následovat řada smartphonů Samsung Galaxy S21, dalšími potvrzenými modely jsou Realme „Race“ nebo příští smartphone Motorola ze série G.