Cena:

ARM Cortex-A78 a Mali-G78: příští vlajkové smartphony budou mít o čtvrtinu větší výkon

arm cortex 1

Britská firma ARM Holdings včera představila světu nová procesorová a grafická jádra určená do příštích vlajkových mobilních čipsetů. Nesou označení Cortex-A78 a Mali-G78 a oproti svým loňským předchůdcům přinášejí znatelný posun ve výkonu.

arm cortex 1

Vyšší procesorový i grafický výkon

Procesorová jádra Cortex-A78 mají ve srovnání s loňskou generací o 20 procent vyšší udržitelný výkon, přitom na čipu v osmijádrové konfiguraci zabírají o 15 procent menší prostor. Nová jádra jsou také výrazně efektivnější, ARM také slibuje o 50 procent menší spotřebu energie při stejném výkonu. Novinkou je speciální program Cortex-X, který mohou různí výrobci čipů využít k úpravě jader podle svého. Prvním počinem tohoto programu je jádro Cortex-X1 CPU pro komerční zákazníky, které má o 30 procent vyšší výkon než loňský Cortex-A77.

Ve vlajkových čipsetech příští generace také uvidíme nové grafické jádro Mali-G78, které ve srovnání s minulou generací nabídne o 25 vyšší výkon a o 10 procent lepší energetickou efektivitu. Podporováno je až 24 jader, existuje i slabší verze Mali-G68 s 6 jádry.

arm cortex 5

ARM představil i neurální jednotku Ethos-N78, která má ve srovnání s minulou generací poskytnout až dvojnásobný vrcholový výkon.

Předpokládáme, že nové návrhy využije Qualcomm ve svém příštím vlajkovém čipsetu Snapdragon 875, patrně i Samsung u příštího vlajkového Exynosu. Naopak nové návrhy od ARM nemůže využívat Huawei.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.