Domů » Bleskovky » ARM Cortex-A78 a Mali-G78: příští vlajkové smartphony budou mít o čtvrtinu větší výkon

ARM Cortex-A78 a Mali-G78: příští vlajkové smartphony budou mít o čtvrtinu větší výkon

Britská firma ARM Holdings včera představila světu nová procesorová a grafická jádra určená do příštích vlajkových mobilních čipsetů. Nesou označení Cortex-A78 a Mali-G78 a oproti svým loňským předchůdcům přinášejí znatelný posun ve výkonu.

arm cortex 1

Vyšší procesorový i grafický výkon

Procesorová jádra Cortex-A78 mají ve srovnání s loňskou generací o 20 procent vyšší udržitelný výkon, přitom na čipu v osmijádrové konfiguraci zabírají o 15 procent menší prostor. Nová jádra jsou také výrazně efektivnější, ARM také slibuje o 50 procent menší spotřebu energie při stejném výkonu. Novinkou je speciální program Cortex-X, který mohou různí výrobci čipů využít k úpravě jader podle svého. Prvním počinem tohoto programu je jádro Cortex-X1 CPU pro komerční zákazníky, které má o 30 procent vyšší výkon než loňský Cortex-A77.

Ve vlajkových čipsetech příští generace také uvidíme nové grafické jádro Mali-G78, které ve srovnání s minulou generací nabídne o 25 vyšší výkon a o 10 procent lepší energetickou efektivitu. Podporováno je až 24 jader, existuje i slabší verze Mali-G68 s 6 jádry.

arm cortex 5

ARM představil i neurální jednotku Ethos-N78, která má ve srovnání s minulou generací poskytnout až dvojnásobný vrcholový výkon.

Předpokládáme, že nové návrhy využije Qualcomm ve svém příštím vlajkovém čipsetu Snapdragon 875, patrně i Samsung u příštího vlajkového Exynosu. Naopak nové návrhy od ARM nemůže využívat Huawei.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Pouze jeden dotaz, kde autor bere tu jistotu, že firma Huawei nemůže použít licence firmy ARM?
    Poslední vyjádření firmy znělo,že je zcela nezávislá na rozhodnutí administrativy USA, záleží tedy na tom, jestli firma licenci firmě Huawei poskytne a zda firma Huawei má výrobní kapacity, aby mohla licenci použít. Odkaz na článek ( v textu) je zcela o něčem jiném.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).