TOPlist

Vodafone 845: Šikula s Androidem 2.1 za bezkonkurenční cenu

Operátor Vodafone si na letošní léto připravil novinku, která se svou cenou řadí mezi levné telefony, avšak výbavou zasahuje do střední třídy a rozhodně dokáže zaujmout. Řeč je o komunikátoru Vodafone 845, za jehož výrobou stojí společnost Huawei. Hlavní předností tohoto zařízení je systém Google Android ve verzi 2.1 a nízká cena, která je s nejvyšším tarifem pouhých 77 Kč. I tak ale tento telefon není dokonalý, více se dozvíte v našem testu.

Klady (+)
nízká cena
Android 2.1
GPS čip s vysokou přesností
množství hlavních obrazovek a widgetů
Rychlá data přes HSDPA
kvalitní reproduktor
Zápory (-)
QVGA displej
fotoaparát (kvalita snímků)
vrzání zadního krytu
absence připojení přes EDGE

Obsah balení
Vodafone 845 je dodáván v klasické krabici, kde najdeme základní příslušenství – USB kabel s koncovkou microUSB, adaptér do zásuvky a stereofonní sluchátka se standardním 3,5mm jackem. Kromě toho je pak v balení sada brožur včetně podrobnějšího návodu na ovládání telefonu. Nechybí samozřejmě samotný přístroj a baterie o kapacitě 1200 mAh. Přibalená sluchátka jsou klasické pecky a svou kvalitou moc nepotěší. Po zapojení jiných sluchátek ale zjistíte, že zhoršená kvalita zvuku není dána pouze přibalenými sluchátky.

- - -

Vzhled a konstrukce
Po vybalení telefonu z krabice budete možná trochu překvapeni, i já byl. Jeho velikost je opravdu malá a do ruky padne velmi dobře, a to i díky malé váze. Vzhledově přístroj působí zajímavě, čtveřice tlačítek s optickým joystickem pod displejem podtrhuje přítomnost operačního systému Android, a to i přes absenci tlačítka pro vyhledávání. Na přední straně najdeme dotykový displej o velikosti 2,8″ a rozlišením QVGA (240x320px). Ten je rezistivní a původně jsem to chtěl považovat jako nevýhodu (kvůli absenci multidotekového ovládání a menší citlivosti), avšak po několika hodinách používání jsem si řekl, že by kapacitní technologie také nebyla tou správnou volbou. Rezistivní displej jde totiž ovládat i jinak než prsty, což se u takhle malého telefonu hodí; stylus však v balení nenajdete. Z přední strany stojí za zmínku ještě optický joystick, na který je potřeba si zvyknout. A jelikož znám podobnou technologii z HTC Desire, nebylo to tak těžké a ve výsledku si troufám tvrdit, že trackpad u modelu 845 je o chlup lepší než ten u HTC.

- - -

Na levé straně nenajdeme nic, ani dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, ta totiž našla své místo na druhé, tedy pravé straně. Na horní straně je pak pohotovostní klávesa a tlačítko pro otevření zadního krytu. Na dolní hraně je microUSB port a 3,5 mm výstup na sluchátka. Na zadní straně se nachází pouze čočka 3,2MPx fotoaparátu, k jehož hodnocení se dostanu později.

- -

Dílčí zpracování přístroje je poměrně dobré, i tak jsem ale zaznamenal několik vrznutí zadního krytu, a to při běžném používání. Jinak je ale telefon zpracován příjemně, při nošení v kapse jsem ho skoro necítil a svou kompaktností zaručuje i jisté držení v ruce, jež je podmíněno také potahem na zadním krytu.

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.1
Displej: rezistivní, QVGA rozlišení (240 x 320 px), úhlopříčka 2,8 palce, 262 144 barev
Telefon: Quadband GSM (GPRS), 850/1800/1900/2100 MHz; 3G (HSDPA), 900/2100 MHz
Procesor: Qualcomm MSM7225, 528 MHz
Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1, USB 2.0 (microUSB konektor)
Paměť: 184 MB RAM, 512 MB ROM
Fotoaparát: 3,2 MPx, záznam videa v QVGA rozlišení
GPS: ano, 20 kanálů
Další informace: FM rádio, 3,5mm jack na sluchátka
Rozměry: 100 x 56 x 14 milimetrů
Hmotnost: 110 gramů včetně baterie
Baterie: Li-Ion 1200 mAh

Displej: Někde se šetřit muselo
Hlavní předností a lákadlem tohoto přístroje jednoznačně není displej. Na něm se opravdu šetřilo, nabízí pouze QVGA rozlišení, což by na první pohled nemuselo být to zásadní. Avšak ve spojení s rezistivní technologií a úhlopříčkou 2,8 palců je to opravdu znát. Občasné nereagování na silnější doteky prstů byly téměř na denním pořádku, na druhou stranu, co bychom za cenu ani ne 4000 Kč chtěli. To ale neznamená, že je displej nepoužitelný, ba naopak. Moje hodnocení je nižší vlivem zvyku na kapacitní technologie, tudíž jsem zhýčkaný citlivější odezvou. Čitelnost na přímém sluníčku také není úplně ideální a to ani při nastavení maximální úrovně jasu.

- - -

Barev model 845 zobrazuje celkem 262 144, což v praxi stačí. Hned po naběhnutí systému, která trvá někdy až minutu (za přítomnosti sekající se animace Vodafone) je vidět základní obrazovka Androidu, což nás dostává do další kapitoly.

Systém: Android obohacen o několik zajímavých věcí
Vodafone 845 nabízí operační systém Google Android v jeho předposlední verzi 2.1, který je právě tím lákadlem, o něž jsem psal o dva odstavce výš. Vodafonem prodávaný telefon je vůbec nejlevnější komunikátor s tímto operačním systémem na našem trhu. V základu najdeme aplikaci Facebook pro Android, Twidroid PRO, zajímavý hudební přehrávač, e-mailový klient a mnoho dalších aplikací, jejichž počet jde navýšit díky přítomnosti Android Marketu.

- - - -
Obrazovka zámku zařízení, hlavní obrazovka a jednotlivé plochy, nabídka s programy

Systém, především pak uspořádání hlavních obrazovek, prošel jistou změnou. Jeho hlavní prostředí se od ostatních Androidů liší. Hlavních obrazovek na rozdíl od HTC Sense (které jich má sedm) může mít až 15. Člověk má tak mnohem více prostoru pro umístění vlastních zástupců a widgetů. Widgety lze stahovat z Marketu a několik jich najdete už v základu. Mezi ty zajímavé patří galerie videí, hudební přehrávač, jehož zpracování se mi velmi zalíbilo a mrzí mne, že není dostupný i v ostatních přístrojích s Androidem. Co ale z Androidu zůstalo je obrazovka uzamčeného zařízení. Ta má jak jinak než dvě primární možnosti – odemčení přístroje (toho lze dosáhnout i přes tlačítko Menu) a vypnutí či zapnutí hlasitosti. Upravené jsou tak pouze hlavní obrazovky a widgety, ostatní zůstalo v režii Androidu.

- - - -
Přidání nového widgetu, telefonní klávesnice, psaní textových zpráv a pohled na Android Market

Odezva operačního systému a rychlost při pohybu v nabídkách je dostačující. Občasně se sice zpomalení a zamrznutí dostaví, není to ale nic drastického. Při většině vypnutých aplikací ukazoval správce běžících procesů vždy okolo 60 MB volné paměti, což je na takhle malé zařízení solidní.

Co ještě musím v souvislosti s Androidem zmínit, je dokonalá synchronizace kontaktů, kalendáře a pošty s vaším Google účtem, kde vše funguje na výbornou. Ke kontaktům jde přidat fotografie, e-mail a další informace, avšak neumí toho tolik, jako například uživatelské rozhraní Sense běžící na zařízeních od HTC (adresáře z Facebooku a Twitteru přímo v aplikaci Lidé). Pomocí dodávané aplikace PC Suite můžete synchronizovat kontakty a kalendář s počítačem. Pokud chcete data v telefonu synchronizovat přímo s programem Outlook na PC, doporučuji raději využívat freeware program Android-sync.

Multimédia: Kvalitní reproduktor a slabší fotoaparát
Mezi další velmi kladnou vlastnost Vodafone 845 patří hlasitý reproduktor. Ten hraje opravdu velmi kvalitně, basy a výšky jsou v dobrém poměru a celkový zážitek z poslechu je více než dobrý. To se bohužel nedá říct o poslechu ze stereofonních sluchátek přibalených k telefonu. Po zapojení jiných sluchátek se kvalita zvuku nenavýšila tak, jak bych si představoval. Na běžný poslech třeba při cestování v MHD to ale stačí.

- - -

Fotoaparát umístěný na zadní straně přístroje nabízí rozlišení 3,2MPx a snímky s ním lze tedy pořizovat v maximálním rozlišení 2048×1536px. Bohužel nedisponuje automatickým ostřením, takže výsledné snímky mají spíše průměrnou kvalitu. Když se ale člověk více snaží, lze vyfotit kvalitnější a použitelnou fotografii. Podobné je to i natočené videa. To je sice plynulé, avšak jeho rozlišení a kvalita zvuku ve výsledku sráží několik pomyslných bodů dolů.

- - -
Snímky pořízené 3,2MPx fotoaparátem Vodafone 845

Ukázka záznamu videa

Přítomnost slotu na paměťové microSDHC karty je pro multimédia velkou výhodou. Hudba, fotografie a videa jsou těžko omezitelná a navíc při výměně těchto karet není potřeba vyndat baterii, ale pouze odstranit kryt. Multimediální výbavu uzavírá přítomnost FM rádia, k jehož poslechu je v telefonu nutné mít připojena dodávaná sluchátka, která poslouží jako anténa. Samotná aplikace nabízí možnost manuálního a automatického ladění a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu. Kvalita příjmu rádiového signálu je dobrá, ale je škoda, že kvalitu zvuku degradují hůře zpracovaná sluchátka. Příjemným zpestřením je rovněž widget FM rádia na hlavní obrazovku, díky kterému můžete aplikaci rádia rychle ovládat a spouštět.

- - -
Pěkně zpracovaný přehrávač hudby, seznam skladeb a nastavení alarmu

Organizátor a klávesnice
Jak jsem již zmiňoval výše, na 15 ploch jde umístit velké množství widgetů. Patří mezi ně i kalendář a poznámky, díky kterým si z Vodafonu 845 můžete udělat přenosnou kancelář. Kalendář je standardní z Androidu, podobně se to dá říct i o přeinstalovaných poznámkách, které se podobají těm z iPhonu. Propojitelnost s účtem na Googlu je samozřejmostí, takže s připojením k internetu, které primárně ani odpojit nejde (ale s pomocí APN ano), je kalendář neustále hlídán.

- - -
Měsíční náhled kalendáře, událost a softwarová klávesnice v landscape režimu

Psaní na displeji o velikosti 2,8 palce nemůže být a ani není dokonalé. Sice jde volit mezi vícero typy klávesnic, přesto se větší pisálkové budou muset krotit nebo si udělat více času na dotykové psaní. V portrait modu se primárně spustí klasická telefonní klávesnice, v landscape modu je to pak plnohodnotná QWERTY. U psaní opět vyskakuje otázka, zda je rezistivní displej výhodou, ale za sebe si myslím, že ano. Ono trefit se s většími prsty na malý displej a ještě přesně je spíše umění, a když je zde možnost nahradit prst propiskou či jiným ostřejším předmětem, je to spíše plus.

Internet, GPS navigace a výdrž
Internetový prohlížeč je v systému Android naprostou samozřejmostí. Ten je i v tomto zařízení klasický, pouze s upraveným pruhem načítání, který je kvůli brandu Vodafone červený. Stránky se načítají poměrně rychle (záleží na typu připojení) a ani jejich vykreslování netrvá dlouho. Samozřejmě není moc možné číst obsah z normálního webu v plném zobrazení bez použití lupy, ale po přiblížení kusu stránky to již reálné je.

- -
Internetový prohlížeč postačí na běžné prohlížení, s Flashem si ale neporadí

Další výhodou tohoto prcka s Androidem je konektivita k internetu. Disponuje připojením HSDPA, které nejen Vodafone stále rozšiřuje. Dále má možnost připojení přes sítě Wi-Fi. Jedinou nevýhodou je absence služby EDGE. Když jste mimo dosah nejrychlejšího HSDPA, musíte se spokojit pouze se zastaralou GPRS, která sice na aktualizaci stavu na Facebooku či Twitteru stačí, na širší používání je to už docela dost omezující.

Další velmi důležitou a kladnou vlastností Vodafonu 845 je přítomný GPS čip. Ten je velmi citlivý a ve srovnání s GPS u HTC Desire nabízí rozhodně lepší výsledky. Fixace je povětšinou provedena do několika desítek vteřin, takže tady si výrobce rozhodně zaslouží pochválit. Pokud pominu malé rozlišení displeje, hodí se Vodafone 845 velmi dobře také na geocaching, kdy vás opět překvapí svoji přesností. Při aktivní GPS navigaci s plně nabitou baterií (1200 mAh) se zařízení přihlásilo o dobití po zhruba 5,5 hodinách provozu, což je průměrný výsledek. Při běžném používání vám telefon bez problémů vydrží dva dny na jedno nabití, pokud jej budete využívat méně, můžete se dostat až na hodnotu tři a půl dne bez nabíjení. Vždy ale záleží na tom, jaké funkce v telefonu zrovna používáte. Výrobce například v tabulce uvádí maximální výdrž při telefonování 4,5 hodiny, což je opět docela průměrný výsledek. Pokud tedy budete častěji volat, využívat Wi-Fi připojení nebo poslouchat FM rádio, připravte se na podstatně častější nabíjení.

- - -    -
Hlavní obrazovka se zástupci a widgety, informace o systému, správce procesů a průzkumník souborů

V základním systému najdeme i správce souborů, který se u většiny jiných Androidů musí do telefonu stahovat přes Android Market. Jedná se o typického správce s možností prohlížení všech adresářů jak v paměti telefonu, tak na SD kartě. Za zmínku také stojí přítomnost aplikace Twidroid PRO v plné verzi. Jestliže máte účet na Twitteru, bude vám tenhle program skvělým pomocníkem a využít můžete i jeho widget na hlavní obrazovku.

Závěrečné hodnocení
Jistě se shodneme, že je Vodafone 845 bezkonkurenční svým poměrem cena/výbava. Jiného Androida pod 4000 Kč s přítomností Wi-Fi, citlivé GPS, rychlého HSDPA připojení, FM rádia kvalitního reproduktoru a dalšími klíčovými vlastnosti opravdu nenajdete. Pro nenáročného uživatele, který se chce lépe seznámit s operačním systémem od Google, je tento telefon velmi dobrou volbou. Není dokonalý, avšak výčet kladných vlastností převažuje. Největší slabinu vidím u rozlišení displeje a použitého fotoaparátu, nicméně u zařízení v této cenové kategorii je to celkem pochopitelné.

Za zapůjčení děkuji společnosti Vodafone, u které si telefon můžete zakoupit.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku