TOPlist

Vodafone 845: Levný Android, který se dostane také do ČR

Vodafone včera představil svůj vlastní komunikátor s Androidem, který bude určený především pro méně náročné uživatele. Vzhledem k hardwarovým parametrům lze očekávat, že cena nebude nikterak vysoká a tak by se tenhle zajímavý kousek mohl snadno stát vstupenkou do světa Androidu i pro ty uživatele, kteří se až doposud komunikátorům vyhýbali třeba kvůli vyšší ceně. Vodafone 845 nabídne poslední verzi systému Android 2.1 “Eclair” a v průběhu druhého čtvrtletí bychom se s ním měli setkat i v České republice.

Pro operátora Vodafone tento komunikátor vyrábí společnost Huawei a mám pocit, že právě na jejich stánku na barcelonském MWC kongresu jsem už tohle zařízení viděl společně s celou řadou dalších Android zařízení. Huawei mimochodem nenavázal spolupráci jen s Vodafone, ale vyrábí i některá zařízení pro operátora T-Mobile. Vodafone 845 bude vybavený rezistivní QVGA displejem s úhlopříčkou 2,8″ a schopností zobrazit 262k barev. Pod ním najdeme několik systémových tlačítek a optický joystick. Celkové rozměry zatím zveřejněny nebyly, ale už na první pohled je patrné, že půjde o velmi malé zařízení; dostupný by měl být hned ve dvou barvách – černé a bílé, i když je možné, že v České republice se dočkáme pouze jedné barevné varianty.

- - -

Za zmínku dále stojí podpora datových přenosů přes GPRS/EDGE a dokonce i 3G/HSDPA, za což si výrobce rozhodně zaslouží pochvalu. Ve výbavě najdeme bezdrátové moduly Wi-Fi (802.11 b/g) a Bluetooth 2.1. Chybí pouze GPS navigace, což je ale vzhledem k cílení na méně náročné zákazníky celkem pochopitelné. Fotoaparát na zadní straně se může pochlubit rozlišením 3,2 MPx, multimediální funkce završuje přítomnost FM rádia, které však budete moci poslouchat pouze po připojení sluchátek. V zařízení najdeme 512 MB ROM a 128 MB RAM, uživatelskou paměť bude dále možné rozšířit přes microSDHC karty.

-

Cenu zatím Vodafone nestanovil, ale lze očekávat, že by neměla překročit hranici 4500 Kč. Britský Vodafone má jeho prodej naplánovaný už na květen a nám nezbývá než doufat, že uvedení v České republice nenabere žádné výraznější zpoždění.

Zdroje: Vodafone, Engadget, MobilMania.cz

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku