Cena:

Vivo x20 Plus oficiálně: první smartphone se čtečkou otisků v displeji

Čínský gigant Vivo, který je aktuálně 6. největším výrobcem smartphonů na světě, představil nový smartphone nazvaný X20 Plus. Byť tato společnost v Evropě své telefony neprodává, tento si přesto představíme, neboť drží jedno důležité světové prvenství – jedná se o vůbec první smartphone se čtečkou otisků prstů zabudovanou do displeje.

Vivo X20 Plus je obrovský telefon, jeho rozměry 165,2 × 80,02 × 7,35 má na svědomí zejména velký 6,43″ OLED displej s rozlišením 1 080 × 2 160 pixelů. Rámečky nad a pod ním nejsou nijak rekordně tenké, přesto si Vivo pro premiéru první čtečky otisků prstů v displeji vybralo právě tento model.

Snímač pochází od společnosti Synaptics a jedná se o optické řešení, které vyžaduje nasvícení prstu uživatele samotným displejem. Podle zkušeností z veletrhu CES se nejedná o nejrychlejší řešení, umožňuje však navrhovat telefony s takřka nulovými rámečky okolo displeje se čtečkou na čelní straně. A takové dnes chce snad každý výrobce.

Ostatní výbavou spadá Vivo X20 Plus do střední třídy, pohonnou jednotkou je čipset Qualcomm Snapdragon 660 podpořený 4 GB RAM. K ukládání dat slouží velkorysá 128GB paměť, případně karta formátu microSD, kterou je možné v hybridním šuplíčku nahradit sekundární SIM. Ve výčtu podporovaných frekvencí LTE bohužel chybí u nás hojně používaných 800 Mhz.

Telefon má ve výbavě duální fotoaparát s rozlišením 12 + 12 Mpx, selfie kamerka na přední straně se chlubí rozlišením 5 Mpx. Akumulátor v telefonu má kapacitu 3 905 mAh a dobíjí se USB-C konektorem, přičemž v balení se nachází rychlonabíječka poskytující proud 4,5 A. 3,5mm jack bohužel chybí, v balení se však nachází sluchátka s USB-C koncovkou, která svým tvarem připomínají jablečné Ear Pods. Operačním systémem je Funtouch OS 3.2 postavený na Androidu 7.1.1.

Vivo X20 Plus bude nabízen v černé barvě se zlatým kovovým rámečkem za cenu 3 598 CNY (asi 11 600 korun bez DPH), do prodeje půjde příští týden 1. února.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.