Vivo předběhlo Apple a ukázalo telefon se čtečkou v displeji. Má to ale háček

Společnost Qualcomm včera v rámci šanghajského veletrhu Mobile World Congress představila novou ultrazvukovou čtečku otisků prstů, kterou je možné zabudovat pod kovový či skleněný kryt, a dokonce i pod samotný displej. Poslední položku se delší dobu snaží uvést do praxe velcí výrobci telefonů jako například Samsung, avšak zatím bez hmatatelného úspěchu. Prvenství si tak překvapivě odnáší čínská společnost Vivo, avšak vavříny sbírá spíše pouze za kvalifikaci, a nikoliv za celý závod.

Technologie od Qualcommu

Čtečka otisků prstů v jejím případě pochází právě od Qualcommu, a funguje pouze na předem určeném místě, byť v budoucnu má být tato technologie rozšířena na celou oblast obrazovky. Ta musí být podle Qualcommu vyrobena OLED technologií a její maximální tloušťka může být 1 200 mikrometrů.

Bohužel Qualcomm v tiskové zprávě uvádí, že je připraven jít s touto technologií na trh nejdříve v roce 2019. Prototyp telefonu Vivo si tedy uzmul kvalifikační prvenství, avšak závod vyhraje ten, kdo jako první zahájí masovou výrobu a prodej prvních zařízení se čtečkou integrovanou do displeje. A to může být v tuto chvíli kdokoliv, i když největší šance má aktuálně Apple s chystaným iPhone 8.

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku