Virtuální realita od Applu bude mít extrémní rozlišení 16K

CEO Applu Tim Cook dlouhodobě podporuje vývoj technologií pro rozšířenou realitu (AR). S iOS 11 se navíc představila vývojářská platforma ARKit, která umožnila většině iPhonů a iPadů využívat některé AR funkce.Nepřehlédněte

Tim Cook: sedm faktů, o kterých jste možná nevěděli

Oproti tomu virtuální realita (VR) nebyla ještě nedávno z hlediska Applu považována za příliš perspektivní a jablečná společnost viděla budoucnost spíše ve zmiňovaném AR. Nyní to však vypadá, že došlo ke změně.

Obrovské rozlišení a ještě větší výkon?

Web CNET totiž přinesl zprávu, že Apple pracuje pod kódovým označením T288 na samostatném VR headsetu. Ten by měl nabídnout unikátní kombinaci AR a VR technologií a obejít by se měl zcela bez Macu, iPhonu, či jiného zařízení.

Připravovaný headset má mít pro každé oko připraven 8K displej, což znamená v součtu neuvěřitelné rozlišení 16K. Takto vysoké rozlišení je zřejmě důvod, proč Apple vzal VR na milost. Zážitek z natolik jemného obrazu totiž pravděpodobně zcela překonal konkurenci. Otázkou však je, kde chce Apple vzít dostatečný výkon pro pohon tohoto headsetu.

S tímto rozlišením by totiž měl v současnosti problém lecjaký herní počítač a Apple přitom bude muset veškerý hardware vtěsnat přímo do brýlí. Nabízí se samozřejmě i možnost, že by k headsetu byla dodávána jakási jednoúčelová VR jednotka, avšak to by nebylo příliš elegantní řešení.

Představení se plánuje podle CNETu na rok 2020, což odpovídá i předchozím informacím společnosti Bloomberg. Do té doby se tedy budeme muset spokojit se spekulacemi a úniky informací. Pokud se však rozlišení 16K povede Applu zrealizovat (navíc v samostatném zařízení), znamenalo by to opravdový průlom na poli VR. Většina současných headsetů totiž sotva překoná rozlišení 2K.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku