Domů » Články » Videorecenze Motoroly Milestone: Poctivý Android s hardwarovou klávesnicí

Videorecenze Motoroly Milestone: Poctivý Android s hardwarovou klávesnicí

Motorola Milestone na sebe dokázala upoutat pozornost už při prvním úniku informací, ale na oficiální uvedení jsme si museli počkat celkem dlouho, zvláště pak v České republice. Tenhle stroj se jevil jako velice nadějný nejen díky dobrým hardwarovým parametrům, ale také kvůli vlastní klávesnici, která se zatím u Android komunikátorů příliš často neobjevuje. Z počátku jsem měl z telefonu trochu rozporuplné dojmy, ale aktualizace na Android 2.1 dokázala většinu problémů vyřešit. Pojďme se tedy společně s tímto telefonem seznámit.

Tentokrát jsem se rozhodl své dojmy publikovat prostřednictvím videa, které ale přesto doplním o několik odstavců textu. I když jsem už několik komentovaných videí točil, na celou recenzi telefonu jsem se odhodlal poprvé a při stříhání a kontrole jsem si vzpomněl na desítky dalších věcí, které jsem při natáčení zapomněl a ve výsledku jsem byl tedy zase o něco moudřejší, což se samozřejmě budu snažit využít při přípravě dalších videí, protože tahle forma prezentace informací mě baví a zároveň oživuje obyčejné textové články. Videorecenze je kvůli své délce a omezením serveru YouTube rozdělena na tři části; pod oknem s videem naleznete stručný obsah, podle kterého se můžete lépe orientovat. Další videa ze světa komunikátorů naleznete na našem YouTube kanálu. Za zapůjčení děkuji internetovému obchodu Mobildick.cz, kde si Milestone také můžete zakoupit.

Kapitoly videa
1. část: obsah balení, vzhled zařízení a hardwarová klávesnice
2. část: operační systém, hardware, GPS, fotoaparát
3. část: bonusový software a tipy na aplikace, ukázka vybraných programů, závěr

- -

Jak je zmíněno v úvodu videa, mnou testovaný kousek nepocházel z oficiální české distribuce, takže nedisponoval lokalizací do naší mateřštiny. Několik prvních dní jsem telefon používal s Androidem ve verzi 2.0.1, kde jsem bojoval s několika chybami. Tak například internetový prohlížeč si neporadil se zalamováním textu vůči displeji, během poslechu hudby se objevovaly krátké výpadky a kvalita hovorů také nebyla úplně nejlepší. Automatická aktualizace na novější Android 2.1 naštěstí přišla v ten správný čas a tyhle problémy spolehlivě opravila. Jsem rád, že Motorola zareagovala celkem rychle, protože někteří výrobci jsou schopni bugy v telefonech řešit měsíce a výsledek stejně není příliš poznat; u Milestonu tomu tak naštěstí nebylo.

- - - -
Internetový prohlížeč, kalendář, ekvalizér (sluchátka/reproduktor) a výběr animovaných tapet na hlavní obrazovku

- - - - -
Uzamčená obrazovka, obrazovka Dnes, nabídka s programy, nepříliš zdařilá telefonní aplikace a nastavení

Po aktualizaci na firmware 2.1 bohužel stále nezmizel problém s budíkem, kvůli kterému se mi povedlo několikrát zaspat. Pokud jsem si nastavil alarm na určitou hodinu, jednoduše se stalo to, že telefon vůbec nezvonil; výrobce už o tom ale naštěstí ví a oprava se tak snad v následujících týdnech objeví. Pokud se o této chybě chcete dozvědět více, mrkněte se do tohoto vlákna na AndroidForum.cz, kde je to opravdu pěkně popsané.

- -

Velkým lákadlem je hardwarová klávesnice, která ale z hlediska uživatelské přívětivosti patří spíše k průměru. Je pravda, že po několika dnech používání jsem si na ni celkem zvykl, ale jelikož jsem předtím dlouhodobě používal HTC Touch Pro2, který má opravdu špičkově zpracovanou klávesnici, bylo pro mě přesedlání na tlačítka Milestonu trochu nepříjemné. Tlačítka nejsou úplně ideálně velká a uživatelé s většími prsty budou mít problém s přesným trefováním. Klávesnici bych kvalitou přirovnal k prvnímu HTC Touch Pro; před několika lety bych na ni pěl chválu, ale dnes už mají výrobci při vývoji klávesnic mnohem více zkušeností, které se Motorola v tomhle případě nerozhodla zúročit úplně ideálně. Výhodou je, že na klávesnici můžete psát české znaky (při přidržení vybrané klávesy se na displeji objeví seznam dostupných symbolů vztažený právě k danému tlačítku; když tedy přidržíte třeba klávesu „E“, systém vám nabídne znaky „É“ a „Ě“). Lépe by mohlo být zpracovaný také čtyřsměrový ovladač, který nemá opět úplně ideální velikost a ač jsem spíše příznivce klasických řešení, tady bych raději viděl optický touchpad. Z hlediska komfortu ovládání by to bylo rozhodně lepší (podrobně to rozebírám ve videu). Jen pozor, anglické kusy neumí české znaky na softwarové klávesnici.

- - -

Zastavím se také u fotoaparátu. Ten sice slibuje 5 MPx rozlišení, ale výsledná kvalita fotografií je opět spíše průměrná. Tedy abych to nehanil úplně, za dobrého světla se dají vykouzlit poměrně ostré a věrné fotky, i když ty barvy by mohly být živější, ale jakmile je světla méně, na scénu přichází hodně výrazný šum a ostrost se také odporoučí do věčných lovišť. Vhod mohou přijít dvě silné LED diody, které v úplně tmě spolehlivě osvítí středně velkou místnost, ale při jejich použití opět nečekejte nějaké zázračné výsledky. Pro lepší představu nabízím několik ukázkových fotografií.

- - -

- - -
Další snímky pořízené Motorolou Milestone naleznete v naší galerii. Ukázku záznamu videa si můžete prohlédnout zde.

Kdyby výrobce nevydal upgrade na Android 2.1, byl bych v závěru recenze o poznání více kritický, ale s poslední verzí systému dostává Milestone velmi zajímavou tvář a rozhodně jde o dobrý komunikátor, který nemá žádné výraznější vady na kráse. Snad jen ta hardwarová klávesnice by mohla být o něco lépe zpracována, jinak ale ke konstrukci nemám jediné výtky. Nejsilnější stránkou není ani fotoaparát a určitě by Motorole slušel i rychlejší procesor a více paměti RAM. Telefon samotný není nijak pomalý a při běžném používání 550 MHz procesor TI OMAP postačí (při přehrávání WVGA videa stíhá naprosto bez problémů), ale pokud chcete využívat všechny radosti systému Android 2.1 v čele s animovanými tapetami, rázem vám jeho výkon nebude úplně stačit a když jsem měl možnost porovnat Milestone s Nexus One, tak 1 GHz Snapdragon drtil OMAP na plné čáře.

- - - -
Nastavení modulů, aktualizace firmware, notifikační oblast a informace o systému

- -
Utilita pro zpracování akcí pomocí gest na displeji; pro jejich provedení je bohužel nutné program vždy spustit

Pokud jste ale tyto nešvary schopni přijmout, bude vám Milestone velmi dobře sloužit. Pochvalu si výrobce zaslouží za jemný WVGA displej, standardní konektor pro připojení sluchátek a přátelské rozměry. Model Milestone se Motorole povedl a svou pozornost si zaslouží zcela po právu.

Aktuální cenu komunikátoru Motorola Milestone naleznete na Heureka.cz

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

17 komentářů

 1. lol, nejlepší jsou ty lidi v kontaktech :-)

 2. Já mám telefon z české distribuce, ale češtinu teda rozhodně neobsahuje

 3. a jakou mas verzi Androidu?

 4. ve verzi 2.1 ma CZ Android v sobe bez ohledu na zarizeni, u starsich verzi tomu tak nebylo

 5. Super videa len by som ich natacal v menej osvetlenej miestnosti radsej alebo v tme

 6. Ani ve verzi 2.1 cestina obsazena neni, mela by byt dostupna formou updatu nekdy v lete.

 7. skuste si stiahnut z marketu aplikaciu morelocale2 a cez nu aktivovat CZ. Na G2 to funguje

 8. Zkusil jsem. Neco malo to pocestilo, ale opravdu jen zlomek (gmail, facebook – nic dalsiho jsem neobjevil)

 9. Bomba recenze :) To video je zkratka 100x lepsi nez sebelepsi textovy popis. Jen me tak napadlo, kdyz jste sklouzaval ve treti casti spise k recenzi her na Android :), jestli by jste nenatocil u recenze aplikaci a her aspon minutove video, jak hra nebo aplikace vypada v praxi. To by mohlo byt i bez komentare a stejne by to vice reklo. Jinak po tomhle videu jsem dostal konecne na Android chut.

 10. to fido: ja jsem verzi 2.1 Eclair zkousel, a cz tam v zakladu byla.. tezko rict jestli v nejake distribuci muze z nejakeho duvodu chybet

 11. Tak to nevim. Kupoval jsem na Alze a tam pisou toto:
  „Menu přístroje je v anglickém jazyce, během června / července 2010 bude možný bezplatný update na české menu (proveditelný přímo v telefonu přes funkci update).“

 12. Ing.Blackman

  Já jsem se chtěl zeptat jestli můžu věřit tomu obchodu mobildick? .. protože se mi to zdá hodně laciné a navíc s ním nemám zkušenosti :)

 13. Mobildick ? šedivky až za hrob…..

 14. ohledně češtiny ve verzi Androida vás musím trohu p8pravit … je to tak že google dodává androida včetně spousty jazykových mutací mezi kterými je i čeština už od verze 1.5 CUPCAKE takže je to už pouze o tom co udělá výrobce telefonu a operátor (motorola asi češtinu z os odebírá, dokud nespustí cosi jako oficiální prodej v našich končinách)

 15. Trochu mě zarazilo ve videu, jak zmiňujete, že Motorola Milestone je jeden z prvních android telefonů s vlastní výsuvnou klávesnicí. Vždyť úplně první android T-mobile G1 měl také vlastní výsuvnou klávesnici.

 16. Minatory: No však ano, právě proto uvádím, že je Milestone „jeden z prvních“, protože tu už v minulosti byla třeba G1; nikde nepíšu, že je úplně první :)

 17. No ja teda nevim, ale prijde mi ukrutne pomale a trhane to posouvani ikon po obrazovce treba ve tretim videu v minute 4.00 pristroj se mi moc libi, ale tohle me teda dost odrazuje oproti treba HTC Desire

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).