TOPlist

Videopohled na předprodukční verzi komunikátoru SE Xperia X10 s Androidem

Před nedávnem jsem dostal možnost krátce si osahat připravovaný multimediální komunikátor Sony Ericsson Xperia X10 s operačním systémem Android a vlastním uživatelským rozhraním TimeScape. Vzhledem k tomu, že se jednalo skutečně o velmi ranou verzi přístroje, nečekejte v tomto článku žádné podrobné testy a hodnocení, toho se dočkáte až po otestování finální verze zařízení. Výrobce při navrhování X10 rozhodně nešetřil kvalitním hardware, takže se dočkáme velkého WVGA displeje, 1 GHz procesoru nebo třeba fotoaparátu s rozlišením 8,1 MPx.

Právě displej je dominantou celého přístroje a logicky zabírá největší část přední strany. Pod ním najdeme trojici systémových tlačítek s jemným bílým podsvícením okolo. Nad displejem je schovaný telefonní reproduktor a nezapomnělo se ani na signalizační diodu, která vám dá vědět o zmeškaných událostech, vybité baterie nebo aktivním Wi-Fi modulu. Díky kvalitnímu fotoaparátu a 3,5 mm výstupu na sluchátka si na své přijdou i příznivci multimédií; skoro se mi chce napsat, že X10 je vlastně lehce převlečený HTC HD2 s Androidem, ale pozor, za jeho výrobou v tomto případě společnost HTC nestojí. Výrobce uvádí, že X10 přijde na trh se systémem Android ve verzi 1.6, osobně si ale myslím, že se nakonec dočkáme alespoň verze 2.0, protože uvedení tohoto modelu je naplánováno až na únor/březen příštího roku. Sony Ericsson má tedy dostatek času na vyladění systému a vlastního uživatelského rozhraní.

Rozhraní TimeScape a MediaScape nabídne přístup nejen k multimediálním souborům, ale také ke zprávám, e-mailům, kontaktům, zprávám na Twitteru a samozřejmě i populárnímu Facebooku. Jsem rád, že v Sony Ericssonu nešetřili ani na akumulátoru, který má kapacitu 1500 mAh a mohl by tedy přístroj udržet minimálně dva dny při běžném používání; opět ale podotýkám, že měřit cokoliv u silně předprodukční verze by nemělo velký smysl, takže na reálné hodnoty si počkejte do zmíněné recenze.

- - -

- - -

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 1.6 + vlastní uživatelské prostředí
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz
Displej: 4″ WVGA (480×854 px), dotykový, kapacitní, 262k barev
Paměť: 1 GB ROM, 256 MB RAM
Rozměry: 119 x 63 x 13 mm
Hmotnost: 135 gramů včetně baterie
Telefon: čtyřpásmové GSM/GPRS/EDGE, UMTS/HSDPA/HSUPA
Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.1 s A2DP, microUSB konektor, 3,5 mm výstup na sluchátka
GPS: Ano, A-GPS, 20 kanálů
Fotoaparát: 8.1 MPx s autofocusem, přisvětlovací dioda, detekce úsměvu, stabilizátor obrazu, 8× digitální zoom, záznam videa ve VGA rozlišení (640×480 px)
Paměťové karty: ano, microSDHC, 8 GB karta v balení
Baterie: Li-Pol, 1500 mAh
Barvy: černá, bílá

- - -

- - -

Tip: Jestliže se chcete o Xperii X10 dozvědět více, přečtěte si náš starší článek a doporučuji také první dojmy na serveru SEmania.cz.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku