Více než třetina Čechů prošla svým partnerům telefon. Děláte to také?

žena držící chytrý telefon

V dnešní době moderních technologií čím dál tím více roste obava o soukromí a zájem o ochranu osobních údajů, které velké technologické společnosti i státní instituce shromažďují. Málokdo si ovšem uvědomuje, že poměrně velké bezpečnostní riziko se ukrývá také ve vaší domácnosti – společnost Avast provedla průzkum, ve kterém se zaměřovala na narušení soukromí ze strany partnerů a partnerek.

Z průzkumu vyplynulo, že více než třetina Čechů a Češek někdy prošla svým partnerům telefon. V 78 % případů to přitom bylo bez svolení jejich protějšku a velká část dotázaných k tomu ani nepotřebovala heslo. Mezi nejčastější důvody patří podezření z nevěry (40 %), zvědavost (27 %) a snaha přistihnout partnera při lži (20 %).

žena držící chytrý telefon
Více než třetina Čechů a Češek prošla svému partnerovi telefon, přičemž téměř 80 procent k tomu nemělo svolení

„Žádná forma špehování není přijatelná a každý nevyžádaný přístup do zařízení je narušením soukromí,“ říká bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo a vysvětluje: „Kromě toho je velmi tenká hranice mezi šmírováním a stalkingem. Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 % případů jen zvědaví. Dalších 9 % však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a 2 % respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí aplikaci. Jsou to nízká čísla, ale obětem může takové chování způsobit závažné psychologické i fyzické újmy.“Nahel Abdul Hadi, Unsplash.com (CC0)Nepřehlédněte

Další vlna kyberútoků na Česko: pod palbou je ministerstvo vnitra i České dráhy

Podezření, že lidem jejich partner prošel telefon, má necelá čtvrtina dotázaných (24 %). Z těchto lidí 34 % uvedlo, že si ve svém zařízení všimli nějakých změn, 31 % se partner sám přiznal a 25 % jej přistihlo přímo při činu. Lidé, kteří prohledali svým protějškům telefon, ve 40 % případů zjistili, že před nimi jejich partner či partnerka něco skrývá. Téměř polovina (46 %) respondentů pak přiznává, že se kvůli objeveným informacím s partnery pohádala. Lidé partnerům prozkoumali nejčastěji aplikace na posílání zpráv (58 %), sociální sítě jako Facebook nebo Instagram (41 %) a záznamy telefonních hovorů (32 %).

muž držící chytrý telefon
Téměř polovina respondentů se kvůli tomu, co objevila v partnerově telefonu, se svým protějškem pohádala

Ne každý, kdo chtěl partnerovi či partnerce prozkoumat telefon, musel použít nějaké zákeřné metody: 22 % dotázaných znalo heslo své polovičky, protože už jim je v minulosti řekla, a více než třetina (39 %) ani žádné heslo nepotřebovala, jelikož telefon nebyl nijak chráněný. Ostatní si heslo partnera zapamatovali při zadávání (26 %), nebo jej lstí přiměli, aby jim telefon sám odemkl (5 %). Někteří dokonce použili k odemčení telefonu otisk prstu, který partnerovi sejmuli ve spánku, nebo zvolili jinou podobnou metodu (4 %).malware eset security paymentNepřehlédněte

Další vlna podvodných SMS bere Česko útokem. V ohrožení jsou uživatelé Androidu

Své soukromí je potřeba si chránit před nežádoucím sledováním i v případech, kdy „nemáte co skrývat“. Svůj telefon (a další elektronická zařízení) nejlépe ochráníte heslem či gestem v kombinaci s biometrickým ověřením, dodatečným uzamčením konkrétních aplikací či celou řadou bezpečnostních aplikací. Užitečným nástrojem pro ochranu jsou také správci hesel jako například 1Password či LastPass.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku