Další vlna podvodných SMS bere Česko útokem. V ohrožení jsou uživatelé Androidu

malware eset security payment

Dnes se napříč sítěmi českých mobilních operátorů skrze MMS a SMS zprávy začal šířit nebezpečný malware Flubot. V ohrožení jsou především majitelé smartphonů se systémem Android.

Obdržená zpráva vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz. Tento odkaz pak nabídne instalaci podvodné aplikace. Když si ji člověk nainstaluje, rozešle z jeho telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv. Jen za dnešní den (11. května) jich operátoři zaznamenali už statisíce. Podvodná textová zpráva dnes dorazila dokonce i na můj telefon. Zajímavé je, že odesílatelem jsou česká čísla a nikoliv zahraniční, jako tomu bylo v minulosti (je ale možné, že zprávy už jsou odeslány z napadených telefonů českých uživatelů).

podvodna sms cesko
Ukázka podvodné SMS, která dnes „zaplavila“ telefony (nejen) v České republice

Část škodlivého provozu operátoři dokážou blokovat. Pokud ovšem nebezpečné SMS a MMS zprávy posílají samotné napadené telefony, operátoři do takové komunikace nemohou zasahovat.

Jak upozornila Asociace provozovatelů mobilních sítí, Flubot se v Evropě šířil už v minulosti. Namísto hlasové zprávy se maskoval jako informace od přepravní služby a v Česku byla jeho nejvyšší aktivita zaznamenána v prvním květnovém týdnu letošního roku. Tehdy lidem na telefon přišla SMS, která předstírala, že je od přepravní služby (nejčastěji DHL). Uživatel byl stejně jako tentokrát vyzván ke kliknutí na odkaz pro sledování zásilky, který opět směřoval na stažení podvodné aplikace (opět pouze pro Android). Ta následně ovládla telefon a potají mohla odesílat osobní údaje včetně podrobností o online bankovnictví.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku