TOPlist

Vědci vytvořili nástroj, který pomocí AI předpovídá šanci na přežití rakoviny

Umělá inteligence ve zdravotnictví (ilustrační obrázek)
 • Američtí vědci mají nástroj založený na AI, který odhaduje, zda pacient s rakovinou přežije
 • Ten objevil čtyři faktory, na kterých přežití závisí
 • Výsledky předpovědí jsou prý velmi přesné

Nedávno jsme psali článek o tom, jak umělá inteligence pomáhá ve zdravotnictví, kde je již přesnější než člověk, a naopak proč se lékaři nemusí bát, že by jim práci vzala. Dnes se podíváme na nástroj využívající AI, který umí předpovídat pravděpodobnost na přežití pacienta s rakovinou po stanovení čerstvé diagnózy.

Podle hlavní autorky studie Lauren Janczewski, vědecké pracovnice ACS Cancer Programs a rezidentky všeobecné chirurgie na Northwestern University McGaw Medical Center v Chicagu, závisí v současné době odhadovaná míra přežití pacientů především na stadiu onemocnění a nenabízí dostatek podrobností pro přesný odhad doby přežití.

Život pacientů závisí na mnoha faktorech

Existuje množství dalších faktorů, které mohou ovlivnit přežití pacienta nad rámec pouhých kritérií pro stanovení stadia,“ uvedla Dr. Janczewski. „Snažili jsme se vyvinout tuto kalkulačku, abychom poskytli individuálnější odhad toho, co mohou pacienti očekávat, co se týče jejich prognózy.

Výzkumníci pomocí AI vytvořili prototyp nástroje zvaného Cancer Survival Calculator a otestovali jej na národním souboru dat o rakovině. Počáteční výzkum předpověděl pětileté přežití pacientů s rakovinou slinivky břišní, štítné žlázy a prsu. Pacienti s těmito třemi druhy rakoviny, kteří byli diagnostikováni v letech 2015 až 2017, poskytli výzkumníkům relevantní údaje pro vytvoření nového nástroje.

Pacient podstupující chemoterapii (ilustrační obrázek)
Pacient podstupující chemoterapii (ilustrační obrázek)

Záznamy o pacientech poskytla Národní onkologická databáze (NCDB), která obsahuje údaje o 72 % nově diagnostikovaných případů rakoviny v USA. Zahrnuta byla data 84 514 pacientů s rakovinou slinivky břišní, 76 624 pacientů s rakovinou štítné žlázy a 259 485 pacientů s rakovinou prsu.

Faktory, které mají vliv na přežití

Tři čtvrtiny těchto dat byly použity pro trénink umělé inteligence, aby rozpoznala vzorce relevantní pro přežití pacientů. Na zbývajících pak vědci testovali přesnost těchto předpovědí. Nástroj objevil následující 4 proměnné, které rozhodovaly o tom, zda dotyčný přežije pět let od stanovení diagnózy:

 • Rakovina prsu:
  1) zda pacient podstoupil operaci rakoviny
  2) věk pacienta v době diagnózy
  3) velikost nádoru
  4) doba od počátku diagnózy do zahájení léčby.
 • Nádory štítné žlázy:
  1) věk pacienta v době diagnózy
  2) velikost nádoru
  3) doba od zahájení léčby
  4) postižení lymfatických uzlin. 
 • Karcinom slinivky břišní:
  1) zda byl nádor operován
  2) histologická nebo mikroskopická analýza nádoru
  3) velikost nádoru
  4) věk pacienta v době diagnózy.

Předpovědi AI byly extrémně přesné

Následné validační testování ukázalo, že předpovědi kalkulačky týkající se míry přežití rakoviny byly u všech tří druhů rakoviny „velmi přesné“ a pohybovaly se mezi devíti a deseti měsíci skutečného přežití.Umělá inteligence ve zdravotnictví (ilustrační obrázek)Nepřehlédněte

Umělá inteligence pomáhá ve zdravotnictví. Český nástroj už je přesnější než lékař

Dalším krokem výzkumníků je dokončení uživatelského rozhraní, které umožní nástroj používat v klinické praxi, a provedení pilotního testu kalkulátoru v několika onkologických centrech. Kromě toho po přidání dalších nádorových míst plánují rozšířit využití a dosah tohoto nástroje.

Autor článku Matyáš Hřebík
Matyáš Hřebík
Nadšenec do mobilních telefonů, chytré domácnosti a umělé inteligence. Ve volném čase rád plavu, jezdím na kole, lyžuji nebo se věnuji tvorbě webových stránek.

Kapitoly článku