Domů » Bleskovky » V Rakousku mají chytré semafory pro chodce. Poznají, že chcete přejít silnici

V Rakousku mají chytré semafory pro chodce. Poznají, že chcete přejít silnici

Města začínají i v našich končinách být čím dál tím chytřejší, a ačkoli pro chytré město nejsou technologie to nejdůležitější, bývají často tím nejviditelnějším prvkem. Vědci v Rakousku vynalezli chytré semafory pro chodce, které poznají úmysl chodce přejít silnici a upraví podle toho interval červené a zelené, tedy podobně, jako tomu je v případě současného řešení – tlačítka na sloupku držícím semafor.

chodec smartphone cervena

Podle Horsta Posseggera z Technické univerzity ve Štýrském Hradci potřebuje tento semafor „jednu vteřinu pro rozpoznání úmyslu a dvě vteřiny pro jeho vyhodnocení“. Z technického hlediska se jedná o semafor vybavený kamerou, která snímá chodce, přičemž algoritmus vyhodnocuje jejich úmysly. Výhodou je například úprava intervalů pro přechod většího množství lidí.

semafor

Budoucnost je blíže, než si myslíme

Semafory pro pěší tak mohou pomoci nejen chodcům, ale také řidičům. Kromě toho mohou také eliminovat netrpělivé chodce, kteří rádi přecházejí na červenou. Ačkoli by se mohlo zdát, že se jedná o čistě věděcký projekt, který má do realizace daleko, není tomu tak. Firma Günther Pichler GmbH začne v roce 2020 na vybraných místech ve Vídni nahrazovat klasické semafory těmito chytrými.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

12 komentářů

 1. Nj…Rakousko,Německo a jiné evropské státy,naše pražské Eltodo na tyhle vymoženosti,háže bobek.
  Zrovna dneska bylo v pořadu na Radiožurnálu,že by měli někdy zavést blikající zelenou,naznačující že bude brzy následovat oranžová a po ní červená,ve zmíněných zemích běžné už pár let.
  Podobná věc časomíra, typicky u nás k mání třeba na kladně, odpočítává jak dlouho tam signál stůj nebo jeď,,ještě bude.
  Než tohle všechno Eltodo a další v ostatních městech zavedou naplno všude,budu v důchodu v lepším případě,nebo se tak ho ani nedožiji
  Dokud ty firmy vlastní a roce si stávající sebranka,nezmění se nic.
  Ani nemluvě o nahrazení stávajících oranžových Sodikovych výbojek za úsporné led se kterými se vyrábějí nové lampy už téměř všechny.

 2. Martin (neregistrovaný)

  A dopadne to pak jak ve Watch dogs ??

 3. tomas (neregistrovaný)

  Taký mame u nas v Košiciach na Ťahanovciach…

 4. lukass71

  „tlačítka na sloupku držícím semafor“

  A to ty tlacitka nestacej? Zbytecne vyhozeny penize za vyvoj takovyhle nesmyslu..

 5. Karel (neregistrovaný)

  No, mají tam taky semafory, na kterých je pro hlavní směr zelená, pokud z boční silnice nikdo nejede.
  Jakmile přijede auto, semafor přepne.
  Jakmile přijede cyklista tak čeká a čeká a čeká ….

 6. tomas (neregistrovaný)

  Suhlas

 7. Johny (neregistrovaný)

  Když v jedný ruce držíš telefon a v druhý kelímek od sturbucksu, jak bys chtěl mačkat tlačítko?

  • Johny (neregistrovaný)

   V tu chvíli jsi najednou bez šance přejít silnici a můžeš tam zůstat viset i několik hodin, dokud nepřijde někdo kdo má volnou ruku.

   • Jakub (neregistrovaný)

    Můžeš tam viset několik hodin jako autista nebo si pomoct hřbetem ruky. :)

   • lukass71

    jakub: ja tak trochu doufam, ze to byl sarkasmus, protoze fakt nepotrebujes vsech 5 prstu na drzeni telefonu a dalsich vsech 5 na drzeni kelimku :D

   • A pro jistotu, ani pět prstů na stisknutí semaforu.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *