V Evropě není o smartphony zájem, trh klesl nejvíce od roku 2013

člověk používající chytrý telefon

Koronavirová pandemie následována válkou na Ukrajině byznysu na starém kontinentu nepřeje. Své by o tom mohli vyprávět výrobci chytrých telefonů, kteří v Evropě zažili nejhorší první kvartál od roku 2013, alespoň podle tvrzení analytické společnosti Counterpoint Research. Trh se meziročně propadl o celých 12 procent, přičemž firmy na trh dodaly pouze 49 milionů smartphonů. Při pohledu na uplynulé první kvartály najdeme podobně špatný výsledek až o téměř dekádu nazpět.

Jedničkou stále zůstává Samsung, jehož dodávky na trh klesly o 16 procent, avšak stále tvoří 35procentní podíl. Na druhém místě je Apple, který si drží podíl 25 procent, přičemž jeho dodávky klesly o „pouhých“ 6 procent. Třetí místo okupuje Xiaomi s 14procentním podílem dodávek na trh a poklesem o alarmujících 36 procent, čtvrté místo poté patří Oppo se 6 procenty a poklesem 8 procent.

counterpoint
První kvartál roku 2022 nedopadl pro technologické firmy vůbec dobře

Jediný, kdo nemá oči pro pláč, je Realme, které se drží na pátém místě se 4 procenty dodaných telefonů a meziročním nárůstem o 67 procent. To není až tak překvapivé – jednak proto, že z nižších čísel se lépe roste, a pak také proto, že s ohledem na globální nedostatek čipů má Realme snazší pozici pro růst, když jeho největší konkurenti nedokáží uspokojit poptávku.Realme GT Neo 3 recenzeNepřehlédněte

Recenze Realme GT Neo 3: jen 150W nabíjení k úspěchu nestačí

Než ale výrobci uvidí světlo na konci tunelu, bude ještě hůř, alespoň podle analytiků zmíněné agentury. Ti předpokládají, že na horších dodávkách se i nadále bude podepisovat válka na Ukrajině (a stažení celé řady firem z ruského trhu) a globální nedostatek čipů, ke kterému se ještě přidá nedostatek vzácných kovů důležitých pro výrobu telefonů.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku