Domů » Bleskovky » Uživatelé aplikace Telegram v ohrožení. Hackeři ji používají k malwarovým útokům

Uživatelé aplikace Telegram v ohrožení. Hackeři ji používají k malwarovým útokům

Komunikační aplikace Telegram patří mezi 10 nejstahovanějších aplikací na světě a má více než 500 milionů aktivních uživatelů. Takové množství lidí bohužel přitahuje pozornost nekalých živlů. Podle výzkumného týmu kyberbezpečnostní společnosti Check Point aplikaci hackeři používají k malwarovým útokům.

hacker uvodka
Ilustrační obrázek

Check Point v uplynulých třech měsících detekoval více než 130 kybernetických útoků, při nichž byl použit trojan pro vzdálený přístup (RAT) nazvaný „ToxicEye“. RAT je typ malwaru, který útočníkům umožňuje plnou vzdálenou kontrolu nad infikovaným systémem. ToxicEye řídí útočníci právě přes Telegram. Hrozba se šíří prostřednictvím phishingových e-mailů se škodlivým .exe souborem. Jakmile uživatel otevře přílohu, do počítače se nainstaluje ToxicEye a začne škodit, aniž by o tom uživatel věděl. Systém umožňuje hackerům odesílat škodlivé příkazy, dokonce i když Telegram na zařízení není nainstalován nebo používán.

Hacker (zdroj: Unsplash.com)
Ilustrační obrázek

„Sledujeme trend, kdy hackeři používají platformu Telegram jako řídící systém pro distribuci malwaru do organizací. Systém umožňuje malwaru přijímat příkazy na dálku pomocí služby Telegram, i když Telegram není v zařízení nainstalován nebo používán. Útočníci využívají situaci, kdy je Telegram používán a povolen téměř ve všech organizacích a mohou tak při kyberútocích obejít bezpečnostní mechanismy,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer ve společnosti Check Point.

Ilustrační obrázek

Nejlepší obranou proti útokům tohoto typu je obezřetnost a prevence. V případě, že obdržíte neznámý soubor, neukládejte jej do počítače a nespouštějte ho, obzvláště pokud k vám dorazil z neznámé adresy či kontaktu. Pokud na cestě C:UsersToxicEyerat.exe inkriminovaný soubor naleznete, ihned jej odstraňte a kontaktuje helpdesk.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Jestli jsem to pochopil je to záležitost pouze uživatelů s Windows?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).