Domů » Bleskovky » USB-C dostane novou ochranu před škodlivými zařízeními

USB-C dostane novou ochranu před škodlivými zařízeními

Pokud „něco“ připojíte do USB portu, nikdy nemáte jistotu, že je vaše zařízení či data v něm v bezpečí. I obyčejný flash disk dokáže udělat pořádnou paseku, pokud je nějakým způsobem upraven, stejně tak může únik dat obstarat pouhá nabíječka k telefonu. Tyto rizika nyní řeší USB Implementator Forum (USB-IF) a přidává do specifikace USB 3.0 nový bezpečnostní protokol, využitelný u zařízení s USB-C portem.

Díky tomuto prvku bude moci jakékoliv zařízení při připojení flash disku či nabíječky nejprve ověřit jeho autenticitu, a to skrze zašifrovaný ověřovací protokol. Pokud ověření selže, ke spojení obou zařízení nedojde. Rozšiřování nového protokolu je dobrovolné a bude vyžadovat certifikaci; může se tak stát, že u telefonů se zapnutou autentizací nebude možné dobíjení neoriginálními nabíječkami. Společnosti budou moci nový bezpečností prvek nasadit u svých počítačů, aby zabránily únikům dat z necertifikovaných paměťových zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Na jednu stranu dobré jako ochrana, na druhou stranu už vidím praktické problémy, kdy nepůjdou autonabíječky, neoriginální kabely atd…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).