USB-C dostane novou ochranu před škodlivými zařízeními

Pokud „něco“ připojíte do USB portu, nikdy nemáte jistotu, že je vaše zařízení či data v něm v bezpečí. I obyčejný flash disk dokáže udělat pořádnou paseku, pokud je nějakým způsobem upraven, stejně tak může únik dat obstarat pouhá nabíječka k telefonu. Tyto rizika nyní řeší USB Implementator Forum (USB-IF) a přidává do specifikace USB 3.0 nový bezpečnostní protokol, využitelný u zařízení s USB-C portem.

Díky tomuto prvku bude moci jakékoliv zařízení při připojení flash disku či nabíječky nejprve ověřit jeho autenticitu, a to skrze zašifrovaný ověřovací protokol. Pokud ověření selže, ke spojení obou zařízení nedojde. Rozšiřování nového protokolu je dobrovolné a bude vyžadovat certifikaci; může se tak stát, že u telefonů se zapnutou autentizací nebude možné dobíjení neoriginálními nabíječkami. Společnosti budou moci nový bezpečností prvek nasadit u svých počítačů, aby zabránily únikům dat z necertifikovaných paměťových zařízení.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku