Domů » Bleskovky » USB 4 přinese všechny výhody, které má Thunderbolt 3

USB 4 přinese všechny výhody, které má Thunderbolt 3

Pouhý týden po představení roztříštěné specifikace USB 3.2 oznámila organizace USB Promoter Group novější specifikaci USB 4. Zatím se jedná o pouhý nástřel, který se má dočkat schválení později v tomto roce, už nyní však známe základní parametry.

USB a Thunderbolt v jednom

Zatím se zdá, že USB 4 bude pouze přejmenovaný tři roky starý Thunderbolt 3, který Intel otevře pro všechny výrobce. Alespoň to tvrdí tisková zpráva, podle které má být USB 4 na technologii od Intelu založeno. Licenční poplatky šíření Thunderboltu 3 dost svazují, nákladnou certifikací zatím prošlo pouze 463 zařízení, proto většina výrobců používá pomalejší USB 3.x, které je zdarma.

Zda bude USB 4 skutečně identické jako Thunderbolt 3, je zatím nejisté, slibované parametry to však naznačují: data přenese rychlostí až 40 Gb/s, utáhne jeden 5K monitor nebo dva monitory s rozlišením 4K, a poradí si i s napájením o výkonu až 100 Wattů. To vše pochopitelně skrze univerzální port USB-C. USB Promoter Group navíc slibuje zpětnou kompatibilitu s USB 3.2, USB 2.0 a Thunderbolt 3.

Specifikace letos, první zařízení za dva roky

Vypadá to, že se USB-C konečně promění ve zcela univerzální konektor, ovšem ještě netleskáme; i když se zdá, že Thuderbolt 3 bude pomalu vymírat, Intel tvrdí, že oba standardy budou koexistovat. Na finální specifikaci si tak ještě budeme muset nějakou chvíli počkat, hotovo by mělo být do poloviny letošního roku, na první zařízení ale budeme čekat mnohem déle, možná až do roku 2021.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments