Domů » Bleskovky » Umělá inteligence pomáhá i s výběrem zaměstnanců, pozor na vaši digitální stopu

Umělá inteligence pomáhá i s výběrem zaměstnanců, pozor na vaši digitální stopu

Umělou inteligenci můžeme vnímat jako vzdálenou hudbu budoucnosti, nicméně již dnes je velmi hojně využívána v mnoha oblastech našeho života. Spíše než o inteligenci se jedná o zpracování a využívání obrovského množství dat, tedy o strojové učení. Tuto formu umělé inteligence využívají téměř všechny firmy, které jsou v americkém žebříčku Fortune 500, a to překvapivě i během výběrového procesu pracovníků.

Strojové učení našlo využití jak v samotných pohovorech s potenciálními budoucími kolegy, tak i ve vyhledávání klíčových slov v životopisech uchazečů, kde poté odděluje vhodné a nevhodné kandidáty. Kromě toho však existují společnosti jako DeepSense, které hodnotí vhodnost potenciálních kandidátů na základě sociálních sítí. Získaná data se pak algoritmus snaží vyhodnotit a odhadnout osobnost uživatele, ať již s jeho vědomím či bez něj.

Odhadnutí povahy a osobnosti člověka je pro firmy v poslední době stále významnější, neboť nastupuje období, kdy jsou zaměstnanci vybíráni spíše podle právě těchto psychologických charakteristik, namísto životopisů a dovedností. Například společnost HireVue pak porovnává u kandidátů tón hlasu, využití slov, nebo mikrovýrazy ve tváři se zaměstnanci, kteří byli označeni jako vysoce výkonní pracovníci.

Obavy zde může vzbuzovat nejen možná chyba v algoritmu či nesprávně nastavené parametry zvýhodňující určitou část uchazečů, ale i uvědomění toho, že v budoucnu by nás mohlo zveřejnění určitých příspěvků na sociálních sítích stát pracovní místo, případně bychom mohli být rovnou vyloučeni z možnosti zúčastnit se pracovního pohovoru.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments