Umělá inteligence od Googlu se naučila běhat úplně sama, výsledek je k popukání, ale i k zamyšlení

Umělá inteligence je snem mnoha nadšenců moderních technologií a každým rokem se její schopnosti přibližují více a více k samostatnosti. Těžko odhadnout, jak dlouho bude trvat, než bude software schopný myslet sám za sebe, již nyní se ale umí sám naučit běhat a vést konverzace, kterým evidentně rozumí, ačkoliv lidem nedávají žádný smysl. Další schopnoti na sebe určitě nenechají dlouho čekat.
Umělou inteligenci, jež se naučila sama běhat, vyvinuli programátoři společnosti Google v rámci projektu DeepMind. Samotné postavičce nedali žádné instrukce, jak na to, pouze ji vybavili senzory, které jí pomohly s orientací v prostředí. Úkolem postavičky bylo cestou z bodu A do bodu B překonat různé překážky, například díry v podlaze, nebo obejít zdi. A to vše bez toho, aby jim programátoři ukázali, jak chodit, na vše zkrátka museli přijít sami. Situace zkoušel Google na třech modelech – dvounohém bez trupu, čtyřnohém, a poté i na „plnohodnotném“ humanoidovi. Jak se s výzvou poprali si můžete prohlédnout níže na videu, výsledky jsou hlavně v případě humanoida poměrně komické, bezesporu však velmi působivé.

Druhá zmíněná varianta, tedy umělá inteligence, která vede konverzaci, vyšla z dílny programátorů Facebooku. Těm se podařilo naprogramovat Alici a Boba tak, že se dva systémy dokáží dorozumívat, ačkoliv pro člověka jejich konverzace nedává smysl, neboť program si přiřadí k anglickým slovům jakýkoliv význam, který člověk nezná. Jedná se tedy o jakousi šifru, která dělá vrásky na čele odpůrcům robotického myšlení, neboť nikdo nezjistí, o čem se vlastně mluví. Scénáře, které se poté odpůrcům rýsují v hlavě jsou katastrofické, nedávajíc lidské rase příliš velké šance na přežití.
Autor článku
David Preiss

Kapitoly článku