Ukrajinci začali používat Muskův satelitní internet. Rychlost je extrémní

starlink

Elon Musk nechal v minulém týdnu přemístit některé ze satelitů Starlink nad Ukrajinu. Zároveň s tím pak Ruskem napadené zemi poskytl zásobu terminálů potřebných k připojení. Starlink má na Ukrajině sloužit především jako záloha pro zabezpečení kritické infrastruktury (pokud dojde k přerušení pozemního internetu) – běžný občan se k terminálu touto cestou (zatím) nedostane. Kyjevský občan Oleg Kutkov byl však prozíravý a ten svůj si pro případ nouze obstaral už loni v prosinci.

Starlink na Ukrajině: rychlost, kterou možná nemáte ani vy doma

Jakmile společnost SpaceX službu Starlink na Ukrajině spustila, Kutkov byl jedním z prvních, kdo ji mohl vyzkoušet. Nejprve sice zápasil s nastavením, neboť si svůj účet zaregistroval v USA, avšak díky ochotné podpoře SpaceX se záhy mohl k síti připojit. I když se zpočátku zdálo, že by mohly být s připojením problémy, neboť Starlink nemá na území Ukrajiny potřebnou pozemní stanici, nakonec se ukázalo, že spojení je překvapivě stabilní a rychlé.

Kutkov v centru Kyjeva naměřil rychlost stahování 205 Mbps. To je působivá hodnota – spousta českých domácností si o podobné rychlosti může nechat jen zdát. Při odesílání dat naměřil stále solidních 13,7 Mbps. Nejslabším článkem je zatím odezva 75 ms, která trpí jednak kvůli chybějící pozemní stanici v blízkosti a jednak kvůli omezenému počtu satelitů na obloze. Elon Musk nicméně slibuje, že jakmile bude Starlink ve finální fázi, sníží se na 15–25 ms.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku