Jak Elon Musk slíbil, tak splnil. Na Ukrajinu dorazily terminály Starlink

spacex falcon9 starlink

Vicepremiér Ukrajiny a ministr pro digitální transformaci Mykhalilo Fedorov v minulém týdnu veřejně požádal Elona Muska o zprovoznění satelitního internetu Starlink nad územím svého napadeného státu. Elon Musk na nic nečekal, obratem nechal nad Ukrajinu přemístit některé satelity, síť spustil a přislíbil zaslání potřebného vybavení.

Terminály Starlink dorazily na Ukrajinu

Zhruba 48 hodin po odeslání prvního tweetu byl slib splněn. Mykhalilo Fedorov zaslal na Twitter fotografii nákladního automobilu, jehož nákladní prostor je vyplněn sadami potřebnými na připojení k satelitnímu internetu. Odhadem se jedná o 100 až 200 terminálů. Ty se mohou hodit, neboť ruská armáda neustále poškozuje infrastrukturu Ukrajiny včetně té zajišťující internetového připojení.

starlink

Otázkou je, jak se ukrajinskému Starlinku podaří překonávat překážky. Jednou z nich může být nutná přítomnost místní pozemní stanice vzdálená maximálně 250 mil (asi 400 kilometrů). Jedna z těchto stanic se nachází ve středním Polsku, ovšem s její pomocí je možné pokrýt pouze úzký západní pruh Ukrajiny.

tweet

SpaceX v ostrovním státě Tonga aktuálně testuje technologii, která umožňuje pomocí komunikačních laserů připojení ke vzdálenějším stanicím. Pro tyto účely je ovšem zapotřebí použít novou generaci satelitů, kterých má SpaceX na oběžné dráze asi jen 100 (dalších 300 má být vysláno v blízké budoucnosti).

tweet2

Další překážkou ve fungování Starlinku na Ukrajině mohou být výpadky elektrického proudu nebo fakt, že se satelity mohou stát snadným cílem antiradiačních ruských zbraní. Nezbývá než doufat, že se tyto překážky budou Ukrajině vyhýbat a že Starlink poskytne Ukrajincům rychlé a stabilní spojení.starlinky nahledNepřehlédněte

Starlink Elona Muska komplikuje práci astronomům. Je to ale tak vážné?

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku