Domů » Bleskovky » Ukradené Apple ID patří mezi žádané zboží, obchoduje se s nimi na darknetu

Ukradené Apple ID patří mezi žádané zboží, obchoduje se s nimi na darknetu

Pokud jste někdy měli smůlu a někdo ukradl vaše Apple ID, pravděpodobně si zločinec mne ruce o sto šest. Alespoň to lze vyčíst z Dark Web Market Price indexu sestavovaném Top10VPN, který za únor 2018 stanovil cenu jednoho Apple ID na 15,39 dolarů, tedy částku mírně přesahující 300 korun. Oproti částkám, za které se prodávají účty u jiných internetových služeb, jde doslova o zlatý důl.

Průměrná cena ukradeného účtu na službě Netflix se pohybuje okolo osmi dolarů (zhruba 165 korun), facebookový účet si pořídíte průměrně za pět dolarů (cca 150 korun) a za takový účet na hudební službu Spotify zaplatíte pouhých 21 centů, tedy zhruba 4 koruny, což jistě není mnoho.

Účet u Appu sice vyjde na pořádné peníze, nejedná se ovšem o částky nejvyšší. Za přístupové údaje do banky Western Union si kriminálníci řeknou o částku 101 dolarů (cca 2 000 korun) a za přístup na účet u služby PayPal se částka vyšplhá až na 247 dolarů, tedy bezmála 5 000 korun. Nejžádanější je poté celá virtuální identita, kterou mohou zločinci zpeněžit až za 1 200 dolarů (zhruba 25 000 korun). Nepodceňujte proto bezpečnost na internetu a vždy si své účty maximálně chraňte.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).