TOPlist

Světýlka Twinkly Strings: když chcete mít chytrý vánoční stromeček [recenze]

Twinkly recenze

Vánoce, Vánoce přicházejí … a s nimi také zdobení vánočního stromku. Vánoční světýlka jsou stejně nedílnou součástí jako třeba baňky či řetěz. Klasické žárovky jsou sice pořád efektní, nicméně v chytré domácnosti je potřeba nezbytný upgrade. Ideálním kandidátem jsou vánoční světýlka Twinkly, která přichází na český trh už ve své druhé generaci. První generace, kterou jsme testovali v roce 2017, se nám hodně zamlouvala – dokáže ta druhá úspěch zopakovat? To se dozvíte v naší recenzi.

Pro naše čtenáře navíc máme exkluzivní slevový kód, díky kterému Twinkly můžete pořídit s 30% slevou. Najdete jej v závěru článku.

V krabici jen to nejnutnější. Výběr variant potěší

Dlouze představovat, co se ukrývá v krabici, by asi nemělo valného smyslu, neboť v ní kromě manuálu najdete pouze samotná světýlka. Žárovky tady opravdu nehledejte – moderní doba si pochopitelně žádá LED osvětlení. Na výběr máte ze tří druhů světel – klasické diody Strings, okenní výzdobu Icicle, případně „koule” Festoon.

Twinkly Strings 11
Fyzický ovladač využijete při párování s telefonem, i pro přepínání efektů

Kromě samotného typu si u vybraných modelů můžete vybrat délku kabelu, jeho barvu, počet LED či speciální varianty. Standardní Multicolour hraje všemi barvami spektra RGB, varianta Special si nicméně dokáže hrát také s teplotou bílého světla, takže možností máte rázem o mnoho více. V redakci jsme dostali na testování verzi Special edition, která kombinuje RGB spektrum a různé teploty bílého světla, s transparentním kabelem o délce 20 metrů, a také verzi Icicle, o které v recenzi rovněž bude řeč.

Jednoduchá konfigurace

Po zapojení světýlek Twinkly do zásuvky je potřeba vrhnout se na jejich spárování s mobilním telefonem. Sice je můžete používat i bez toho, ale to by se jednalo o příliš drahý špás. Po stažení aplikace Twinkly (dostupná pro Android a iOS) a jednoduchém párovacím procesu (pomocí Wi-Fi či Bluetooth) se můžete vrhnout do vytváření vlastních světelných designů, nebo si vybrat některé z přednastavených. Jen pozor – aplikace není v češtině. Každopádně i se základní znalostí angličtiny se zorientujete.

Twinkly
Twinkly
Autor: Ledworks
Cena: zdarma
‎Twinkly
‎Twinkly
Autor: Ledworks srl
Cena: zdarma

K párování mám jen jednu drobnou výhradu – během pokusů o propojení mi aplikace několikrát spadla (Android). Na druhou stranu se oproti loňskému stavu, kdy mi trvalo hodinu, než jsem první generaci světýlek Twinkly rozsvítil podle svých představ, jedná o významný pokrok. Také design aplikace doznal drobných změn a aplikace tak působí moderním dojmem.

Světýka nabitá funkcemi

Zpět ale k samotné světelné show. Na výběr máte obrovské množství různých scénářů – padající sníh, duha, ohňostroj, horizontální či vertikální vlajky, vlny nebo karneval. U každého typu svícení můžete vybrat vlastní barevnou kombinaci a také si nastavit blikání do rytmu hudby. To oceníte především v případě, kdy u vás permanentně hrají vánoční koledy.

Pokud jste ale kreativní osoba, oceníte možnost navrhnout si vlastní režimy svícení. K dispozici máte celou barevnou paletu a tři možnosti, jak váš stromek pořádně rozsvítit. Vybrat si můžete rovněž postupně se rozsvěcující efekt či neměnné rozsvícení. K tomu nicméně lépe dopomůže funkce mapování rozložení.

Twinkly Strings 7
Twinkly svítí opravdu krásně

Zmapovat pozici světýlek můžete ve dvou režimech – 2D a 3D. Po zvolení režimu mapování vás aplikace zavede do fotoaparátu, se kterým budete několik sekund snímat různě se rozsvěcující LEDky na stromečku. Po úspěšném zmapování můžete doslova rozsvítit jakoukoli diodu přesně v té barvě, v jaké chcete.

Twinkly Strings 4
Základem je světýlka na stromek správně pověsit

Nutné je zmínit také to, že Twinkly nemusí zdobit pouze stromek ve vašem obýváku. Díky stupni odolnosti IP44 můžete bez obav světýlka pověsit také na vaši zahradu či na balkon – zkrátka záleží jen na vás, jak si svůj domov vyzdobíte. S použitím venku nicméně dejte pozor na teplotu. Ideální operační teplota je v rozmezí -15 až 40°C.

Velmi užitečnou funkcí je plánování automatického rozsvěcení a zhasínání vánočního stromku. Stromek už tak nemusí svítit celou noc, ale jen ve chvílích, kdy jste vzhůru. Tato funkce je velmi spolehlivá a mi se rozhodně osvědčila. Přibyla také možnost regulace intenzity osvětlení, která minulé generaci chyběla. Pokud nemáte rádi příliš jasné světlo, tak tato funkce přijde vhod.

Twinkly Strings 5
Z aplikace můžete ovládat intenzitu i načasovat automatické vypnutí

Následující výtka je spíše kosmetického rázu, ale je potřeba ji zmínit. Při zapnutí totiž adaptér vydává tón, který je v tiché místnosti slyšet. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně nebudete na rozsvícený stromek koukat delší dobu jen tak, nejedná se o žádnou zásadní chybu.

Twinkly Icicle: světelné řetězy

Ačkoli jsou hlavní hvězdou recenze žárovky Twinkly Strings, na recenzi k nám doputovaly také Twinkly Icicle, které se skvěle hodí na garnýž nebo balkón. Párování a funkce jsou totožné, liší se oproti Strings prakticky jen počtem LED, délkou kabelu a stylem.

V případě Twinkly Icicle si dobře rozmyslete (a především přeměřte), zda pro ně najdete využití a především umístění. Délka 5 metrů se sice nemusí zdát jako moc, ale tak široké okno doma jen tak někdo nemá.

Připraveno na chytrou domácnost

Pár slov je potřeba utrousit také na adresu chytré domácnosti. Světýlka Twinkly totiž podporují jak Google Home, tak Amazon Alexu. V obou případech lze LEDky snadno spárovat a zapojit je do vaší chytré domácnosti.

Twinkly Strings 3
S barvami a efekty si můžete opravdu vyhrát

Na hlasový povel tak můžete ovládat nejen rozsvěcení a zhasínání, ale také třeba změnu barev. Hendikepem je prozatím absence podpory Apple HomeKit. Doufejme, že se v Twinkly umoudří a v další generaci tento neduh odstraní.

Vyplatí se upgrade z předchozí generace?

Jak jsme již naznačili v úvodu, námi testované Twinkly Strings jsou již druhou generací chytrého vánočního osvětlení. Oproti první generaci dostala druhá do vínku dvoujádrový procesor, který oproti předchůdci zvedl výstupní výkon až čtyřnásobně. Další změny nicméně jen tak nepoznáte.

Pokud již vlastníte předchozí generaci světýlek Twinkly, k upgradu vás prakticky nemá co donutit. Za zvážení snad stojí jen verze Special edition, která kombinuje RGB spektrum s různými teplotami bílého světla, nicméně tato varianta je ze všech nejdražší. Světýlka Icicle či Festoon každopádně mohou zaujmout i vlastníky předchozí generace. Novinkou je také možnost koordinace vícero druhů světýlek Twinkly.

Twinkly Strings: vykouzlete si chytré Vánoce

Jestli budujete chytrou domácnost a chcete začít (nebo skončit) u vánočního stromku, rozhodně neváhejte vsadit na světýlka od Twinkly. Oplývají přesně těmi funkcemi, které od chytrých vánočních světýlek očekáváte. Nastavení je až na občasné drobné potíže snadné, možnosti nastavení jsou široké a kvalita samotných světýlek je na velmi dobré úrovni. V našich končinách je mínusem snad jen absence češtiny v aplikaci.

Nakonec je potřeba zmínit to nejdůležitější, čímž je cena. Startovní cena 12metrové edice Twinkly Strings Multi-Color se 150 kusy LED začíná na 1 743 Kč, což není zrovna málo. Za delší variantu si připlatíte zhruba 700 korun, Speciální edice (již není v prodeji) pak vyšla na sebevědomých 3 990 korun. Ani ostatní verze na tom nejsou lépe – Icicle pořídíte za 2 093 korun, Festoon za 2 723 Kč.

Twinkly Strings 2
Twinkly Stringse: vykouzlete si chytré Vánoce na několik kliknutí
Ve spolupráci s internetovým obchodem smarty.cz pro naše čtenáře nabízíme 30% slevu na veškerý sortiment Twinkly. Do objednávkového formuláře zadejte kód smartmania30, ale pozor, platný je pouze do středy 18. prosince.

Pakliže se přenesete přes vyšší cenu a absenci češtiny, není takřka žádný důvod, proč Twinkly Strings druhé generace nedoporučit. Jedná se o skvělý přírůstek do chytré domácnosti, který na Vánoce vždycky rádi vytáhnete ze skříně. A děti tahle chytrá světýlka rozhodně budou milovat.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku