Domů » Recenze » Recenze chytrých žárovek Twinkly: barevné Vánoce

Recenze chytrých žárovek Twinkly: barevné Vánoce

Vánoce se nezadržitelně blíží a spousta z vás si jistě přeje najít pod stromečkem nějaký ten smartphone, tablet či jinou elektroniku. V dnešní recenzi se však podíváme na chytrou vánoční dekoraci, kterou si můžete pořídit ještě před začátkem Vánoc. Řeč je o žárovkách na stromeček od společnosti Twinkly.

Představení

I když to tak na první pohled vypadá, nejedná se samozřejmě o obyčejné žárovky, které pořídíte téměř na každém rohu za pár korun. Srdcem všeho je malá krabička s indikačními diodami a jediným tlačítkem, které slouží pro přepínání režimů. Z ní vede 1,3 metru dlouhý kabel k napájecímu adaptéru a z druhé strany vystupují přívody k samotnému světelnému řetězu. Ten má délku přibližně 13,5 metru.

Napájecí adaptér s výstupním napětím 24 voltů je odpojitelný. V případě potřeby je totiž možné dokoupit různé rozšiřující sady a žárovky tak dále expandovat. Vodiče jsou tmavě zelené, aby nebyly na vánočním stromku příliš viditelné.

Nyní již k samotným žárovkám. Jedná se pochopitelně o diody, které nabízejí možnost volby barvy svitu (RGB). Testovaná sada nabízí 105 kusů diod, což bohatě postačuje na ozdobení většiny vánočních stromků. K dispozici jsou ještě sety s 56 a 175 diodami. V případě potřeby lze navíc dokoupit rozšiřující sety s 56 nebo 119 diodami. Ty lze napojit na stávající základní sadu.

Celý komplet splňuje certifikaci IP 44 a může tak být použit i jako venkovní dekorace. Déšť nebo sníh by měly žárovky bez potíží přestát.

Chytré funkce ve spojení se smartphonem

Až do této chvíle by se mohlo zdát, že se jedná o obyčejné „hloupé“ žárovky na stromeček. Twinkly se však řadí mezi chytrou elektroniku a plný potenciál projeví až ve spojení se smartphonem. Stačí pouze nainstalovat stejnojmennou aplikaci (dostupná pro iOS a Android) a smartphone se žárovkami spárovat.

‎Twinkly
Cena: zdarma
Twinkly
Cena: zdarma

Na úvodní stránce aplikace je na výběr celá řada různých efektů. Stačí pouze zvolit vámi vybraný a žárovky začnou svítit požadovanou barvou s vybraným efektem. Pokud si nevyberete z poměrně široké nabídky, můžete si vytvářet efekty podle svého gusta, které můžete navíc sdílet se svými přáteli.

Kalibrace

S vlastními efekty souvisí také kalibrace. Základní masku (tvar) si totiž můžete zkalibrovat přesně podle aktuálního umístění. Při kalibraci je využit fotoaparát telefonu, který je nutné namířit na žárovky. Jednotlivé diody střídají zelenou a červenou barvu a telefon tak rozezná jejich umístění a na základě toho vytvoří novou masku dle skutečnosti. Kalibrace se promítne i do nabídky efektů.

Díky možnosti vytvářet vlastní světelné efekty a kalibraci si tak můžete upravit dekoraci opravdu podle svého přání. Chcete, aby spodní polovina stromku svítila modře a horní blikala zeleně? Tak to není opravdu žádný problém.

Aplikace potřebuje vyladit

K setu se můžete připojit prostřednictvím Wi-Fi přímo, ale v aplikaci je i možnost spárování s domácí sítí. Aplikace nabízí ještě celou řadu dalších možností. Vypínání vytažením z elektrické zásuvky není zrovna elegantní řešení, ale i v tomto případě poslouží ovládací aplikace. Kromě vzdáleného vypínání a zapínání si také můžete nastavit čas, kdy se mají světla rozsvítit a kdy naopak zhasnout. Jediné co postrádáme, je možnost volby intenzity svitu.

Během testování jsme však narazili na několik problémů se samotnou aplikací. Asi největší potíže jsme měli s kalibrací. Pro tyto účely je potřeba vybrat smartphone s dobrým fotoaparátem. Když jsme zkoušeli kalibraci s nedávno testovaným smartphonem CAT S41, jehož fotoaparát nás zklamal, kalibrace se jednoduše nezdařila. Na jiných smartphonech se nám zase stávalo, že docházelo k pomalým reakcím na ovládání nebo častým pádům. Na optimalizaci aplikace by si měl dát výrobce záležet více.

Závěrečné hodnocení

Žárovky na stromeček Twinkly jsou rozhodně zajímavá vánoční dekorace. Zájem o tuto vychytávku budou mít především nadšenci do technologií, ale novinka může zaujmout i „obyčejné“ lidi, kteří mají rádi dokonalou vánoční výzdobu. Námi testovaný set se prodává za 1890 korun, což rozhodně není malá částka. Na druhou stranu se jedná o investici, která vydrží jistě několik následujících Vánoc a zaujme snad každého, kdo ji uvidí.

Smartphony a příslušenství nakoupíte u specialistů na smarty.cz

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

3 komentářů

 1. VŠ elektrikářská

  „žárovky“, to snad ne?

  • Tak pokud se jedná o Vánoční stromek,tak se říká „žárovky“ i kdyby to byly výbojky , nesmíš tak slovíčkařit … Každý nemá vysokou školu jako Ty. Rezistor a odpor. Cívka jako dívka, nejdřív napětí a potom proud :D
   To je jako napsat LED dioda. Každý ví že je to ta svítící :D

 2. Technologicky celkem zajímavá věc, i když já bych si ji asi nikdy nekoupil. A kupodivu to není ani tak předražené.

  Jinak dle MAC adresy je uvnitř klasické ESP8266.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).