Domů » Bleskovky » Turbo pro macOS: Apple připravuje funkci, která MacBookům navýší výkon na maximum

Turbo pro macOS: Apple připravuje funkci, která MacBookům navýší výkon na maximum

Pamatujete si na starých počítačích hardwarové tlačítko turbo, které navýšilo frekvenci procesoru a zvýšilo tak celkový výkon počítače? Něco podobného v softwarově podobě zřejmě chystá i Apple pro své MacBooky.

macbook

Pro Mode vymáčkne z MacBooků maximální výkon

Jak bylo odhaleno v kódu poslední beta verze macOS Catalina 10.15.3, Apple připravuje tzv. „Pro Mode“, který podle popisku navýší výkon pro aplikace, což ale může vést ke snížení výdrže na baterii a ke zvýšení hlučnosti ventilátorů. Řetězce nalezené v kódu souvisejí se systémem řízení spotřeby, aktivace Pro Mode bude pravděpodobně obcházet veškerá omezení související s prodloužením výdrže počítače a nabídne maximální možný výkon. Funkce bude možné deaktivovat manuálně, popř. se sama vypne následující den (podobně jako funkce Nerušit).

pro mode

Otázkou je, zda bude Pro Mode kompatibilní i se staršími MacBooky, nebo pouze s nadcházející generací, kterou prozatím reprezentuje nedávno představený 16“ MacBook Pro. Tento počítač totiž disponuje zcela novým systémem distribuce tepla, se kterým můžeme počítat i u příštích modelů s menšími úhlopříčkami. Podle FCC bychom se už poměrně brzy mohli dočkat nového 13″ MacBooku Pro.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

  1. Heh ze na „starych pocitacoch“ ja na svojom minulorocnom notebooku hardwarove turbo tlacidlo mam :)

  2. A jaka je pak spotřeba? A nehřeje to tak že to bude snižovat výkon?

  3. Spíš jde o to, jak dlouho dokáže chlazení to „turbo“ udržet. Nedělal bych si zbytečné iluze.

  4. Ve skutečnosti čudlík turbo měnil mezi obyčejnou rychlostí a pomalou rychlostí, protože sw a hlavně hry měli řešené časování natvrdo pomocí frekvence a tak se na počítačích s rychlejší cpu nedaly používat. To znamená, že pokud člověk potřeboval zpomalit cpu, aby mu něco správně fungovalo, tak vycvakl turbo (někdy to bylo i naopak).

  5. Proboha to jsem videl naposledy na ZX-81 a at to tam i zustane.

  6. tlacitko turbo mely uz 286ky. ale jo. potrebujes na eplu zapnout kalkulacku a necekat tejden tak zapnes turbo. takze urcite krok spravnym smerem

  7. tohle je pekna reklama na epl [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).