Domů » Bleskovky » TSMC a Foxconn nakoupily vakcíny pro Tchaj-wan. Produkce iPhonů musí pokračovat

TSMC a Foxconn nakoupily vakcíny pro Tchaj-wan. Produkce iPhonů musí pokračovat

Pandemie koronaviru je tady s námi už nějaký ten pátek a podle posledních informací si ji ještě nějaký čas užijeme. To se nicméně nelíbí velkým technologickým gigantům, kteří jsou bytostně závislí na výrobě polovodičů. Těch je právě kvůli pandemii nedostatek, neboť jejich výroba je soustředěna především na ostrov Tchaj-wan.

procesor cip polovodic semiconductor chip processor unsplash
Polovodiče jsou důležitým vývozním artiklem Tchaj-wanu

Právě Čínské republice, která ostrov spravuje, nyní míří pomoc v podobě 10 milionů kusů vakcín od BioNTech. Ty tamní vládě darují dvě velké společnosti zabývající se výrobou polovodičů – TSMC a Foxconn, které se v rámci této iniciativy spojily v organizaci Yonglin Foundation.

Ačkoli byla Čínská republika dávána za příklad ve zvládnutí pandemie, v poslední době virus v ostrovním státě nabírá na síle. Ohrožuje tím tak produkci důležitých součástek pro technologické giganty, kteří by vinou protiepidemických opatření přišli o značnou část zisků.

jumpstory procesor cip chip semiconductor
Koronavirus má vážný dopad na výrobu polovodičů

Malý ostrovní stát pomoc velkých korporací vítá, neboť dosáhnout na vakcíny skrze mezinárodní dialog není jednoduché. Většina zemí světa neudržuje s Tchaj-wanem oficiální diplomatické styky, především kvůli tlaku pevninské Číny. Ochromení výroby polovodičů by mělo velký dopad nejen na velké firmy, jako například Apple, ale také na politickou situaci v regionu.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).