Domů » Články » Nedostatek čipů zvyšuje napětí. Čína zvažuje vojenskou akci vůči Tchaj-wanu

Nedostatek čipů zvyšuje napětí. Čína zvažuje vojenskou akci vůči Tchaj-wanu

Globální pandemie COVID-19 neovlivňuje nejen naše životy a českou ekonomiku, ale má rovněž vliv na tu celosvětovou. Asi nejvýraznější problém, který technologický svět v souvislosti s pandemií řeší, je nedostatečná výroba čipů. Ty nejsou potřeba jen pro chytré telefony, tablety a počítače, ale i pro spoustu jiných, často důležitějších přístrojů. Mezi nimi nechybí ani vojenské vybavení, což je pro světové velmoci klíčové odvětví.

jumpstory lod ship china cina
V posledních týdnech se napětí v Jihočínském moři stupňuje

Největší výroba polovodičů na světě se nachází na ostrově Tchaj-wan, který spravuje Čínská republika. Z hlediska světové ekonomiky jsou polovodiče stejně důležitou strategickou surovinou, jako například ropa či zemní plyn. Tato skutečnost provokuje a dráždí souseda Čínské republiky Čínskou lidovou republiku.

Spor mezi „Čínami“ se táhne už desítky let

Komunistická Čína totiž považuje Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii, zatímco Čínská republika považuje za vzbouřence právě komunisty z pevninské Číny. Tato situace vznikla v roce 1949, kdy komunisté vedení Mao Ce-tungem vytlačili generála Čankajška a jeho stranu Kuomintang na Tchaj-wan.

Čínu Tchaj-wan na mezinárodním poli reprezentoval až do roku 1971, kdy OSN schválilo rezoluci, jež odebrala Čínské republice status legitimního zástupce Číny, a nahradila ji Čínskou lidovou republikou, stejně jako v Radě bezpečnosti OSN. Od té doby je Čínská republika vesměs mezinárodně neuznaná, nicméně tolerovaná.

jumpstory armada tank china cina
Čínskou republiku chrání jen Tchajwanský průliv a strach z vyvolání globálního konfliktu

Čínská lidová republika by dobytím Tchaj-wanu a jeho ovládnutím získala dominantní postavení v tomto odvětví, neboť Čínská republika kontroluje celých 70 % celosvětového trhu s polovodiči. To už je podíl, kvůli kterému se jistě vyplatí jít do otevřeného konfliktu, obzvláště z pozice regionální velmoci, kterou Čínská lidová republika bezesporu je. Napětí nesnižuje ani stále trvající embargo na dodávky čipů pro z pohledu Čínské lidové republiky strategickou firmu Huawei.

jumpstory procesor cip chip semiconductor
Polovodiče jsou důležité nejen pro mobilní telefony, ale také pro moderní zbraňové systémy

I když Tchaj-wan vyrábí okolo 70 % všech polovodičů na světě, technologie jejich výroby je z větší části americké provenience. Spojené státy si tak mohou diktovat, komu a za jakých podmínek budou polovodiče distribuovány. Kvůli embargu ztratil Huawei své dominantní postavení na trhu s chytrými telefony, přičemž je velmi nepravděpodobné, že by ztracené pozice v dohledné době získal zpět.

jumpstory tchajwan taiwan taipei
Taipei má plné právo být nervózní, ve stínu mocnějšího souseda ale žije už desítky let

Čínská republika, respektive Tchaj-wan, je v hledáčku Čínské lidové republiky už nějakou dobu. Vysoce postavený generál armády Spojených států před měsícem odhadl, že pevninská Čína se pokusí svého ostrovního soukmenovce vojensky obsadit v následujících šesti letech. Čínská republika si do značné míry může užívat suverenity díky tomu, že Spojené státy nad ní drží ochrannou ruku především kvůli firmě TSMC, která je jednou z největších společností na ostrově a dvorním dodavatelem firmy Apple.

jumpstory armada army china cina
Čínská lidová armáda je sice početná, její technika je nicméně na dnešní poměry zastaralá

V minulých dnech kolem Tchaj-wanu proletěly stíhačky a bombardéry Čínské lidové republiky, což znervóznilo jak zástupce Čínské republiky, tak novou administrativu Spojených států. Prezident USA Joe Biden totiž před dvěma týdny přidal na černou listinu sedm firem z pevninské Číny, aby zabránil výrobě moderních zbraní pro Čínskou lidovou armádu. Výroba polovodičů v Čínské lidové republice není na takové úrovni, aby mohla konkurovat moderním 5nm výrobním procesům od Samsungu a TMSC.

Komunistická Čína nemůže polovodiče nakupovat ani efektivně vyrábět

Čínská firma SIMC doufala, že bude moci zakoupit pokročilé litografické vybavení, které by jí umožnilo vyrábět polovodiče s extrémně tenkými linkami. To by mělo za cíl efektivnější umístění tranzistorů, což vyústí ve výkonnější a energeticky úspornější čipy. Pro Čínskou lidovou republiku je toto vybavení, které by jí umožnilo rychleji dohnat tchajwanskou produkci, hůře dostupné.

jumpstory peking china cina tienanmen
Vojenský vpád na Tchaj-wan by pro Peking nemusel znamenat automatickou výhru

Zoufalá snaha o vytvoření soběstačné a konkurenceschopné firmy v oblasti výroby polovodičů by mohla Čínskou lidovou republiku dohnat k extrémnímu kroku, tedy obsazení ostrova Tchaj-wan. Ačkoli většina států dodržuje politiku jedné Číny, která hraje tamější komunistické straně do karet, pro řadu západních mocností se jedná o cenného „neoficiálního“ spojence a důležitý maják demokracie v regionu.

Myšlenka, že dobytí Tchaj-wanu bude jednoduchou záležitostí, která nikterak nepoškodí průmysl, je rovněž poměrně odvážná a s nejvyšší pravděpodobností lichá. Místo dominance na poli polovodičů by vojenským zásahem mohla Čínská lidová republika naopak celý trh paralyzovat.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

23 komentářů

 1. To je chaoticky clanok, aky sa málokedy vidi.

  • Ajaj, chudaka sinofila tomase se to dotklo

  • Lukáško. Sinofil? Neviem co to je. Nic sa ma nedotklo. Ale teba by som sa rad dotkol. :D

  • Ja tebe taky, skoda tech restrikci na cestovani :( <3

  • Pánové, tohle není homofilni seznamka, běžte někam jinam.

  • Ono se to chaotické jen zdá .. je tam jen mírně naznačena jedna věc co to dělá chaotické .. a kterou autor nechtěl napsat přímo. Takže z článku vyplívá , že USA zakázala všem v taiwanu vyrábět pro konkurenci protože jí patří ty výrobní linky/technologie … je to stejné jako by třeba německo zakázalo vyrábět škodovky protože jde o konkurenci s veřejným prohlášením že to je zakázáno kůli tomu že čr je pro ruská zem .. nebo že čr může ovlivnit sledovací systém GPS co je v autech pro špehování :P

  • Chalani, běžte si na svoje slovenské stránky, neserte se do nás.

 2. Zaprvé Čínská lidová republika je suverénně největší importér polovodičů na světě. Za druhé nedostatek polovodičů na světě je způsoben embargem na dovoz špičkových litografických strojů do Čínské lidové republiky (jak už je zmíněno v článku bez těchto strojů by nedokázala vyrábět špičkové polovodiče ani provincie Taiwan nebo Jižní Korea). Kdyby nebylo tohoto embarga tak je svět zaplaven polovodiči z Čínské lidové republiky a není jejich nedostatek. Nicméně Čína pilně pracuje na domácích litografických strojích akorát to chvíli potrvá (jedná se o domácí výrobce SMEE a CETC )

  2021. 3 smee 28nm sady
  2022 až 2023 28nm výroba kolem 15 až 20
  2024 smee 14nm

  Jinak pro zajímavost:
  [odkaz]

  • Citace:
   Jedná se o zásadní průlom CETC, protože to znamená, že pokud jde o litografickou technologii, dohnala SMEE.
   CETC 35nm DUVL je v zásadě ekvivalentní 28nm DUVL SMEE.
   SMEE a CETC používají pro DUVL různé výkonnostní ukazatele.
   CETC následuje ASML a popisuje výkon stroje pomocí Resolution. Rozlišení ASML 2000i / 1980i je 38nm. Nové rozlišení CETC DUVL je 35 nm. Takže nový DUVL CETC je ekvivalentní s ASML 1980i.
   SMEE jeho DUVL dokáže vyprodukovat 28nm čipy pomocí jediné expozice.
   Nový CETC stroj má ale v zásadě stejný výkon jako 28nm DUVL pro SMEE, protože používá stejné subsystémy a části jako SMEE DUVL.

   Jedná se o mimořádně významnou událost, protože Čína má nyní 2 výrobce strojů DUVL.
   CETC, který je největším výrobcem s větším rozsahem a talentem i finančními zdroji, bude nyní konkurovat SMEE.
   CETC bude také nyní určitě hrát roli při vývoji první čínské EUVL.

  • Smrt komunistům.

  • Misko. A to je kto konkrétne komunista?

  • tomas: Třeba ten, co to o sobě říká a píše to na všechny červené plakáty u silnic.

 3. Dost slaba podprahova geopoliticka uvaha.

 4. zajímavý článek

 5. Komouši vždycky uměli jen krást a loupit a zabírat sousedy.

  • JFP – nezdá sa mi ze by USA bola komunistická.

  • tomas: které země zabralo USA? Kde mají podstrčenou vládu, kterou občané nemohou vyměnit? V Číně je takových regionů hned několik…

  • Klíííd, loupit a zabírat sousedy – to není vlastnost charakteristická pro komunisty, nýbrž na slušný % lidí všech vyznání a politickejch názorů.

 6. Čipy odčerpávajú najmä paraziti na ťažbu kryptomien. Sú to zúfalci, ktorí nevedia, že akciový trh nie je ekonomika.
  Čína už od začiatku 2021 ekonomicky predbieha USA a priznávajú to už aj v samotných USA.

 7. Kupodivu, dokonce i média Spojených států, včetně Británie a části EU se vyjadřují k suverenitě ČLR, nikoliv k výrobě polovodičů. Mnohokrát bylo vedením Číny zdůrazněno, že nejen Taiwan ale i Hongkong a Macao jsou nedílnou součástí ČLR. Napětí vzniklo poté co administrativa Taiwanu podporovaná vládou USA, zahájila akce k separaci ostrova od pevniny. Proti tomu se čínská vláda tvrdě a nekompromisně postavila. Zkušenost jak to vypadá, získala vláda ČLR po nepokojích v Hongkongu. Polovodiče to jen smyšlenka bez podstaty.

  • Taiwan nikdy nepatřil pod komunistické vedení. Nová vláda Taiwanu na tom nic nezměnila. Jen ukázala, že taiwancům už nezáleží na tom, jestli jsou čína, hlavně když budou mít od komunistů pokoj. (chtěli se přejmenovat na Taiwan – bez číny – tím by respektovali politiku jedné číny, ale to komunisté nechtějí)

 8. technologie vyrobi patri americanum a kdo to bude vyrabet a komu prodavat je jejich vec to je proste fakt a kdyz je cina teda nejvyspelejsi a predbehla celej svet tak nechapu co ma za problem vzdyt to pro ni musi byt hracka si je vyrobit

 9. Zapomíná se, že Thai Wan se původně jmenoval Formosa. Formosus je latinsky krásný, skvělý

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).