Domů » Bleskovky » TSMC začíná vyrábět čipsety Apple A13. Příští rok přejde na 5nm proces

TSMC začíná vyrábět čipsety Apple A13. Příští rok přejde na 5nm proces

Tchajwanská společnost TSMC je v posledních letech výhradním výrobcem čipsetů Apple Ax pro iPhony a iPady, a ani letos tomu nebude jinak. Nástupce loňských modelů iPhone XS, XS Max a XR bude pohánět čipset Apple A13, který bude vyroben 7nm procesem s vylepšenou litografií EUV. Podle informací agentury Bloomberg již byla zahájena testovací produkce, která přejde do masové výroby ještě v průběhu tohoto měsíce. Od čipů Apple A13 můžeme tradičně očekávat vyšší výkon a efektivnější nakládání s prostředky.

apple a1š

TSMC: příští rok 7nm+ a 5nm

V tomto ohledu by však ještě větší revoluci mohla přinést přespříští generace. TSMC totiž zároveň testuje 5nm výrobní technologii, která by měla být hotová už v první polovině příštího roku. Přechod na 5 nm má zajistit až o 45 procent menší čipy s 15% nárůstem výkonu ve srovnání se současnou 7nm produkcí, pokud nebereme v potaz zlepšení v samotné architektuře.

tsmc

Mezistupněm mezi 7 a 5nm technologií má být ještě proces 7nm+, který má oproti tradičním 7 nanometrům nabídnout o 12 procent nižší spotřebu energie, a zároveň o 20 procent vyšší hustotu tranzistorů. První čipsety vyrobené 7nm+ technologií by se mohly objevit na konci letošního, popř. na začátku příštího roku. Mezi nimi bude patrně i příští vlajkový Snapdragon od Qualcommu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).