Domů » Bleskovky » Trump zvažuje zákaz telekomunikačních technologií od Huawei a ZTE na území USA

Trump zvažuje zákaz telekomunikačních technologií od Huawei a ZTE na území USA

Společnosti Huawei se nedaří přesvědčit vládu Spojených států, že její produkty nepředstavují národní bezpečnostní hrozbu. Nyní to vypadá, že by se čínskému výrobci mohlo ještě více přitížit. Americký prezident Donald Trump totiž zvažuje návrh, který by v případě nabytí platnosti zakázal tamním mobilním operátorům používat vybavení vyrobené právě společností Huawei.

Podle informací zpravodajské agentury Reuters se návrh nachází ve fázi zvažování více než osm měsíců, ale přijetí by se mohl dočkat už nyní v lednu. Samotný návrh sice o společnostech Huawei a ZTE konkrétně nemluví, Ministerstvu obchodu Spojených států amerických však dává pravomoc zakázat jakéhokoliv dodavatele v případě podezření z ohrožování národní bezpečnosti.

Komplikace pro menší operátory

Spojené státy již nějakou dobu podezřívají čínského výrobce Huawei ze spolupráce s čínskými špionážními službami. Společnost tato nařčení několikrát v minulosti odmítla. Současná situace čínskému výrobci prakticky znemožnila usilovat o místo předního dodavatele pro americké operátory, přesto však zůstává důležitým partnerem pro několik tamních menších sítí především kvůli nižší ceně nabízených produktů.

Nový Zéland zabránil rozšiřování 5G sítě. Bojí se technologií od Huawei

Huawei má dokonce zástupce v radě Rural Wireless Association (RWA), která reprezentuje operátory s méně než sto tisíci klienty. Čtvrtina členských operátorů používá příslušenství společností Huawei a ZTE a jeho odstranění a výměna by stály odhadem jednu miliardu amerických dolarů. V současné době neexistuje žádný veřejně známý plán, který by pomohl tyto výdaje finančně pokrýt.

Huawei o americký trh stále usiluje

Huawei se však amerického trhu nevzdává a dál pokračuje ve své snaze vysvětlit FCC (Federal Communications Commission), že zákazem čínských technologií získávají ostatní země stále větší náskok v zavádění 5G sítí. Společnost uvedla, že 60 % zisku přichází z jiných zemí než z mateřské Číny. Produkty značky Huawei bez problémů odebírá více než pět set operátorů ze 170 zemí včetně Spojených států.

Kybernetický úřad upřesňuje: varování se netýká běžných uživatelů Huawei

Pokračující zmražení čínských aktivit na americkém trhu bude mít podle výrobce za následek nárůst cen, poškození zákazníků a zpomalení inovací, čehož by mohl využít některý z globálních rivalů včetně Číny.

Rok 2018 byl pro Huawei rekordní. Bezpečnostní hrozbu společnost vyvrací

Například ve Velké Británii s Huawei spolupracují operátoři EE, O2, Vodafone a Three, jiné země však proti čínským telekomunikačním technologiím vyslovily obavy z možného narušení národní bezpečnosti. Patří mezi ně Austrálie či Česká republika.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

23 komentářů

 1. Paranoidní scénář pokračuje dalším kolem, bohužel ČLR nemá prostředky jak odpovědět. Není divu uživit a zaměstnat 1 400 milionů obyvatel není žádná legrace, a každá koruna se hodi. Obchodní válka bude pokračovat, protože to je hlavní cíl administrativy USA. Nevýhodná provázanost obchodních vztahů je zřejmá a nejedná se jen o ČLR. V konečném důsledku mohou být škody fatální a zcela určitě to neprospěje obyvatelům planety Země.
  „Kdo jámu kopá, sám do ní spadne“.

  • Ano, a doufám, že do ní profízlovaní a špionáží prolezlí Číňani brzo spadnou ;)

  • CLR nema prostredky jak odpovedet??? To o Cine asi ctes poprve za takovych poslednich 20 let, co?

  • Co to je zas za pelmel blábol tohle… Kdyby Huawei nebyla vládní firma, tyhle problemy neexistují.

 2. Marek Studnicka

  Applu se propadají zisky,Iphone už nikdo nechce kupovat a ještě by Jim na trh vlezl Huawei,no to by byl rachot.Celá tahle propagandistická akce ze strany USA a toho šaška Trumpa je jen divadlo,je to spíš k smíchu.

  • Jak víš, že se prodává zisk? Z čeho vyplynulo, že iPhone nikdo nechce, tedy nulové prodeje? Jak souvisí Applí spotřební produkty a telekomunikační infrastruktura?

   Co to sakra meleš???

  • uni uni apple za posledný mesiac stratila miliardy na kapitalizácii akcii čím to asi bude ja netvrdím že iphone nikto nechce ale takýto prepad predajov nikto nečakal ani ten najviac pesimistický analytik to sú fakty , možno si už zachytil al list Tima akcionárom kde sa pokúša vysvetliť a čuduj sa svete jedným nezanedbateľným dôvodovom bol aj program výmeny batérie kde sa užívateľ dozvedel že jeho pomalý iphone proste je proste spomalený naschvál a tak nieje potrebné kupovať nový , čo myslíš ako účtovník Tim zaerguje na tlak akcionárov ja tipujem postupne skrátenie podpory max na 2, 3 roky alebo nejaké nové skryté kurvítko (ako spomaľovanie iphonu ktoré ospravedlnovali že to to je čo zákazník potrebuje a ako vidno zákazník si vybral )ktoré donúti k nákupu toľko k praktíkám Apple a jeho super predajom

  • Ale to je přeci jiné téma. Kde bere, že se jim propadají zisky. Pokud vím, poslední čísla, byla na úrovni předešlých zisků.
   Kde bere, že se neprodávají iPhobe? Za poslední kvartál se jich prodali desítky milionů.

   V tuto chvíli se „ví“ max to, že nebude nový rekord. A někteří tady málem páchají sebevraždy ?

  • Společnost Apple pozměnila svůj výhled tržeb pro poslední tři měsíce roku 2018, když po closing bellu avizovala, že předpokládá s tržbami za poslední kvartál roku 2018 ve výši 84 mld. USD, což je o 5 % slabší výsledek, než se předpokládalo. Její akcie aktuálně v předobchodní fázi oslabují o 7,55 %.
   Důvodem má být především slabší poptávka po jejích produktech typu IPhone či IPad v Číně i z titulu slabšího globálního ekonomického růstu. Upravení výhledu má dopad i na samotný asijský kapitálový trh, kde ceny akcií dodavatelů Apple Inc. padají.
   The Financial Times

  • Díky. Přesně. Loni byla tržba 88mld., což překonalo odhad, nyní se hovoří o 84mld. Prej propad ???

  • Tak teď ještě osvětlit to o neprodeji iPhone a souvislost Apple a infrastruktura a máme ten nesmysl rozebraný komplet…

  • uni, tak teď ještě to osvětlit akcionářům, jak je všechno skvělé, a svoji denní dávku jablečné propagandy máš pro dnes splněnou. Nepřemýšlel si že se budeš ucházet o místo šéfa marketingu Applu? Cookovi si mohl ušetřit ten lživý dopis akcionářům (
   Nebo nám ještě můžeš konečně osvetlit, kdy si půjdeš po svůj první iPhone:)

  • mposvar: upravení výhledu nemělo vliv jenom na asijské trhy. Americký index NASDAQ klesl v ten den asi o 3pocenta.

  • cuni: A změna z 88mld na 84mld není propad? Zejména když se počítá s růstem.
   Když ti zaměstnavatel sníží plat o 5procent, nebude to propad protože loni ti dal více než si čekal?

  • Nejsem fanoušek Apple, nikdy jsem od Apple nic nevlastnil a vlastnit nehodlám. Přesto spojovat zákaz Huawei a ZTE s propadem akcií Apple je čistá stupidita. Jednak Huawei má omezení na Americkém trhu už mnoho let, jednak samotný Apple není zrovna v oblibě u Trumpa kvůli daním, výrobě v Číně a pod., v neposlední řadě Čína opravdu vyvíjí zcela prokazatelné špionážní aktivity na všech úrovních a jedině zcela naivní, zaslepený nebo za Čínu kopající jedinec by mohl zpochybnit podezřejní, že právě telekomunikační infrastrukturu nevyužívají k těmto činnostem, zvlášť od firmy, kterou vede bývalý armádní generál, a je prokazatelně napojená na čínskou vládu a o jejíž spolupráci s tajnou policií se píše a mluví nepřetržitě už mnoho let.

  • Asdf: Presne jak pises, spojitost s Applem zadna, ale tak aspon se nam tu Marek zas vyjadril.

  • Jak víš že iPhone nikdo nechce? Uni by ho bral všemi deseti, kdyby stal jako lowendove TCL.

  • Jediný, kdo je tady k smích seš pravidelně ty, Studničko.

  • Tak určitě.. a proto se o provázanosti Huawei s čínskou armádou a tajnou službou hovoří a píše téměř neustále už mnoho let a velká omezení na Huawei platí v USA taky už mnoho let. Ale hlavn, že to souvisí s Applem, který nad to žádnou síťovou infrastrukturu nevyrábí.
   Schopnost některých lidí slyšet i trávu růst je opravdu neuvěřitelná ;)

 3. Marek Studnicka

  Ano omlouvám se,na Uniho jsem ůplně zapomněl

 4. Hy there, Look what we have for you! an importantoffers
  Are you in?

  [odkaz]

 5. A oni snad používají nějaké technologie od Huawei? Vždyť ani na síťové infrasktruktuře s nimi tamní operátoři nespolupracují.

 6. NJN prachy až na prvním místě nemůžeme kupovat čínské 5G systémy protože by USA nemohli prosperovat pokud by je země EU nekupovali v USA . Jenže Donald zapomíná na SIMENS a další EU výrobce si nasmlouvají v Číně kapacity a dodají totéž jen s jinou značkou na futrále a A&T stejně dostane jen kšeft pro území USA .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).