Domů » Bleskovky » Trump zvažuje zákaz telekomunikačních technologií od Huawei a ZTE na území USA

Trump zvažuje zákaz telekomunikačních technologií od Huawei a ZTE na území USA

Společnosti Huawei se nedaří přesvědčit vládu Spojených států, že její produkty nepředstavují národní bezpečnostní hrozbu. Nyní to vypadá, že by se čínskému výrobci mohlo ještě více přitížit. Americký prezident Donald Trump totiž zvažuje návrh, který by v případě nabytí platnosti zakázal tamním mobilním operátorům používat vybavení vyrobené právě společností Huawei.

Podle informací zpravodajské agentury Reuters se návrh nachází ve fázi zvažování více než osm měsíců, ale přijetí by se mohl dočkat už nyní v lednu. Samotný návrh sice o společnostech Huawei a ZTE konkrétně nemluví, Ministerstvu obchodu Spojených států amerických však dává pravomoc zakázat jakéhokoliv dodavatele v případě podezření z ohrožování národní bezpečnosti.

Komplikace pro menší operátory

Spojené státy již nějakou dobu podezřívají čínského výrobce Huawei ze spolupráce s čínskými špionážními službami. Společnost tato nařčení několikrát v minulosti odmítla. Současná situace čínskému výrobci prakticky znemožnila usilovat o místo předního dodavatele pro americké operátory, přesto však zůstává důležitým partnerem pro několik tamních menších sítí především kvůli nižší ceně nabízených produktů.

Nový Zéland zabránil rozšiřování 5G sítě. Bojí se technologií od Huawei

Huawei má dokonce zástupce v radě Rural Wireless Association (RWA), která reprezentuje operátory s méně než sto tisíci klienty. Čtvrtina členských operátorů používá příslušenství společností Huawei a ZTE a jeho odstranění a výměna by stály odhadem jednu miliardu amerických dolarů. V současné době neexistuje žádný veřejně známý plán, který by pomohl tyto výdaje finančně pokrýt.

Huawei o americký trh stále usiluje

Huawei se však amerického trhu nevzdává a dál pokračuje ve své snaze vysvětlit FCC (Federal Communications Commission), že zákazem čínských technologií získávají ostatní země stále větší náskok v zavádění 5G sítí. Společnost uvedla, že 60 % zisku přichází z jiných zemí než z mateřské Číny. Produkty značky Huawei bez problémů odebírá více než pět set operátorů ze 170 zemí včetně Spojených států.

Kybernetický úřad upřesňuje: varování se netýká běžných uživatelů Huawei

Pokračující zmražení čínských aktivit na americkém trhu bude mít podle výrobce za následek nárůst cen, poškození zákazníků a zpomalení inovací, čehož by mohl využít některý z globálních rivalů včetně Číny.

Rok 2018 byl pro Huawei rekordní. Bezpečnostní hrozbu společnost vyvrací

Například ve Velké Británii s Huawei spolupracují operátoři EE, O2, Vodafone a Three, jiné země však proti čínským telekomunikačním technologiím vyslovily obavy z možného narušení národní bezpečnosti. Patří mezi ně Austrálie či Česká republika.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments