Domů » Články » Rok 2018 byl pro Huawei rekordní. Bezpečnostní hrozbu společnost vyvrací

Rok 2018 byl pro Huawei rekordní. Bezpečnostní hrozbu společnost vyvrací

Společnost Huawei představila svůj nový kampus v Dongguanu, ve kterém je umístěno výrobní centrum, školící centrum a veškeré laboratoře pro výzkum a vývoj. Společnost sem také přemístila mnoho zaměstnanců ze Shenzhenu. Jde o největší kampus společnosti Huawei na světě. V R&D laboratořích v Dongguanu se testují například také materiály a postupy pro termální regulaci pro výrobky 5G. Je tam také nezávislá bezpečnostní laboratoř.

Rotující předseda společnosti Ken Hu v rámci otevření nového kampusu shrnul úspěchy společnosti Huawei, růst obchodních aktivit a pozitivní očekávání pro další rok. Zmínil také, že společnost spolupracuje se stovkami telekomunikačních operátorů a s miliony zákazníků po celém světě.

Huawei Ox Horn Campus - A Magical Place To Be

Očekává se, že tržby společnosti Huawei za rok 2018 překročí magickou hranici 100 miliard amerických dolarů. Ken Hu se také dotkl současné situaci, kdy je společnost Huawei obviňována z bezpečnostních rizik a řekl, že nejlepší je nechat mluvit fakta. Zdůraznil, že bezpečnostní vizitka společnosti je zcela čistá a že v posledních třiceti letech nebyl zaznamenám žádný vážný incident v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Nové technologie i výstavba 5G sítí

V následujícím roce se společnost bude soustředit na své investice do technologických inovací, do oblasti broadband, cloudu, umělé inteligence a chytrých zařízení. Ken Hu zmínil, že společnost věří, že tyto investice do technologií pomohou společnosti k stabilnímu růstu v oblasti telco a k rychlejšímu uvádění technologie 5G. Společnost také plánuje uvést novinky pro uživatele, jako první 5G chytrý telefon.

Čínský gigant má v současné době podepsané obchodní smlouvy s 25 partnery, což ho řadí na první místo mezi dodavateli ICT vybavení. Více než 10 000 základních stanic již bylo dodáno na trhy po celém světě. Téměř všichni zákazníci v oblasti sítí naznačují, že chtějí Huawei vybavení, protože je v současné době nejlepší a situace se nezmění minimálně dalších 12 – 18 měsíců. Huawei dodává rychlejší a nákladově příznivý upgrade na 5G. Některé obavy o bezpečnosti technologie 5G byly velmi oprávněné a ty se podařilo vyřešit v rámci jednání a spolupráce s operátory a vládami.

Podle Kena Hu se objevilo několik případů, kdy státy používají otázku 5G jako nástroj pro spekulace o kybernetickém nebezpečí. Tyto případy ale mají ideologický nebo geopolitický základ. Bezpečnostní obavy použité jako omluva pro blokování konkurence způsobí zpomalení implementace nových technologií, zvýší její náklady a také ceny pro koncové uživatele. Pokud by Huawei bylo umožněno zúčastnit se implementace 5G ve Spojených státech amerických, ušetřilo by se podle ekonomů v letech 2017 – 2010 přibližně 20 miliard dolarů vynaložených na bezdrátovou technologii.

Kybernetická bezpečnost je pro Huawei hlavní prioritou

Podle Kena Hu je bezpečnost pro Huawei hlavní prioritou a je nadřazená všemu ostatnímu. Ken Hu by přivítal možnost vybudovat centra pro vyhodnocování kybernetické bezpečnosti v USA a Austrálii a zmínil podobná centra ve Velké Británii, Kanadě a Německu. Jejich cílem je právě identifikovat a vyřešit možné obavy. Huawei je přístupen těm nejpřísnějším screeningům ze strany regulátorů a zákazníků a rozumí legitimním obavám, které někteří z nich mohou mít.

Předseda společnosti Huawei Ken Hu
Předseda společnosti Huawei Ken Hu

V současné době ale nic nenaznačuje tomu, že by výrobky Huawei představovali jakékoliv bezpečnostní riziko. Vzhledem k častým zmínkám o čínském právu, Čínské ministerstvo zahraničních věcí oficiálně potvrdilo, že neexistuje žádný zákon, který by společnostem přikazoval instalaci backdoors. Huawei rozumí obavám týkajícím se otevřenosti, transparentnosti a nezávislosti a je otevřený dialogu. Jakékoliv důkazy by měly být sdíleny s telekomunikačními operátory, pokud ne přímo se společnosti Huawei a veřejností.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

7 komentářů

 1. Aleš Dobrovolný

  Dobrý den Huawei jsou dobrý mobily ale nevý jestli se tem spravam o bezbečstní hrozbě dá věřit nebo ne

  • Karel Endler

   No, zatím jediné síťové prvky s prokázanými zadními vrátky jsou ty od amerického Cisca. U Huawei jde jen o obchodní válku USA proti Číně.

  • Aleši, chodil jsi do školy nebo jsi namol? To se nedá číst!!! ?

  • Tak prokazatelný backdoory jsou hlavně v amerických Intel a AMD čipech ( lze dohledat i na wikileaks ).. Takže Tumpeta by měl sklapnout a zamést si nejprve před vlastním prahem – amerika může položit kdykoliv, jakejkoliv PC na světě.

   * Kdo si pamatuje tu aférku s přelepováním kamer a mikrofonů např. u cukrblika, tak to je právě ono :)

  • Viz. napíchnutá infrastruktura od Huawei v sídle AU.

   Je však pravdou, že by bylo naivní předpokládat, že něco postavené a financované Čínou, by nemělo být napíchnuté jejich špionážní technickou.

  • Viz. odposlech merkelové na ambasádě v německu :)

   Bylo by naivní myslel si, že USA a Rusko jsou neviňátka :) všichni špehují, ale je to veřejné tajemnství.

 2. Problém Číny, jako největší ekonomiky světa s 1,4 mld. obyv., je oběcně znám.
  Nechali to ekonomicky a politicky mocní, v honbě za levnou pracovní silou, zajít hodně daleko.
  Nyní ve světě mocenského vlivu, kde rozhodují pouze peníze a vojenská síla, to bude téměř nemožné bez konfliktu vrátit zpět.
  Tohle bude ještě hodně tvrdé…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).