Na úvodní keynote vývojářské konference Google I/O byly představeny novinky v chystaném Androidu Q, které jsme shrnuli v tomto článku. Krátce poté Google vypustil do světa třetí beta verzi tohoto systému na celkem 21 podporovaných zařízení, u každého z nich je však odlišný postup instalace. V tomto článku si popíšeme, jak dostat Android Q beta 3 na u nás dostupné telefony.
Google Pixel (všechny vyjma nových modelů 3a a 3a XL)
Nejjednodušší situaci mají majitelé smartphonů Google Pixel, u nich stačí zařízení zaregistrovat na stránkách Android Beta a stáhnout si aktualizaci formou OTA přímo v telefonu.
OnePlus 6/6T a 7
Instalace na OnePlus 6/6T (recenze)a 7 vyžaduje stažení instalačních souborů z diskuzního fóra OnePlus, pro každý telefon je připraven vlastní balíček. Stažený balíček je pak zapotřebí přehrát do telefonu a z nastavení spustit aktualizaci z lokálního úložiště. Poté je zapotřebí zařízení restartovat, projít formátovacím procesem, znovu restartovat, a voilá… Android Q je nainstalován.
OnePlus ale předem upozorňuje, že se jedná o poměrně riskantní proces, který může vést až k poškození telefonu. Beta verze Androidu Q se navíc nehodí pro každodenní používání, neboť je určena pouze early adaptérům a obsahuje mnoho chyb – nefunguje například ambientní displej, portrétní mód fotoaparátu či některé aplikace. Systém také nemusí být stabilní.
Huawei Mate 20 Pro
K instalaci na Huawei Mate 20 Pro (recenze) je nejprve zapotřebí ověřit si, zda je váš telefon podporován:
- LYA-L09 9.0.0.210 (C432E10R1P16)
- LYA-L09 9.0.0.238 (C432E10R1P16)
- LYA-L29 9.0.0.210 (C432E10R1P16)
- LYA-L29 9.0.0.238 (C432E10R1P16)
Později se prý mohou objevit ještě další verze. Pokud máte štěstí, můžete si stáhnout si v telefonu z tohoto odkazu aplikaci Beta, nainstalovat ji a přihlásit se pod Huawei ID, které je uvedeno v popisu aplikace v kolonce vývojář.
V aplikaci je pak možné zapojit se do Huawei Mate 20 Pro developer projektu. Beta verze Androidu Q by se měla formou OTA aktualizace přihlásit 11. května, další verze pak mají přicházet každé úterý a čtvrtek mezi 8. květnem a 30. červnem.
Huawei varuje, že se jedná o vývojářskou verzi, která může obsahovat velké množství chyb, které mohou znemožňovat klasické používání telefonu. Naštěstí je vždy možné vrátit se na Android 9.0 Pie pomocí aplikace HiSuite.
Nokia 8.1
Pokud chcete Android Q testovat na Nokii 8.1, musíte se nejprve přesvědčit, zda vlastníte tu správnou revizi; podporovány jsou pouze modely TA-1119, TA-1121 a TA-1128 s označením softwaru 00WW. Pokud ano, stačí své zařízení zaregistrovat na stránkách Nokie a získat soubor k manuálnímu naflashování. HMD Global varuje, že v případě selhání tohoto procesu můžete vést až ke znefunkčnění zařízení. V Androidu Q na Nokii 8.1 nemusí fungovat všechny funkce a systém nemusí být zcela stabilní, bohužel zatím neexistuje cesta, jak se vrátit k Androidu Pie, a má být údajně dostupná až 16. května.
Asus ZenFone 5Z
Instalace na Asus ZenFone 5Z (recenze) probíhá následovně – nejprve si stáhnete ze stránek Asusu instalační soubor a ujistíte se, že telefon je nabitý minimálně na 20 procent. Telefon restartujete kombinací tlačítek power a volume up, v zobrazeném menu zvolíte položku Fastboot Mode na čtvrtém řádku, a poté kabelem připojíte telefon k počítači. Pak stačí spustit proces update_image.bat a tím se spustí flashování. Po jeho úspěšném konci se na termínálu objeví nápis Download Complete, stiskem klávesy Enter dojde k restartu telefonu a naběhnutí v Androidu Q. Stejnou cestou je možné vrátit se k Androidu P, pouze je zapotřebí použít jiný instalační soubor.
Asus registruje pouze dvě menší chyby – nefungují připojené SD karty naformátované na exFAT, a při změně hlasitosti se nepřehrává žádný zvuk.
Xiaomi Mi 9 a Mi Mix 3 5G
Android Q lze vyzkoušet i na Xiaomi Mi 9 (recenze) a Mi Mix 3 5G. Xiaomi varuje, že v ROM se nachází poměrně velké množství chyb, takže ani v tomto případě nelze doporučit instalaci na hlavní zařízení. Instalace je podobná jako v případě Asusu Zenfone 5Z – stáhnete si instalační soubor (pro Xiaomi Mi 9, pro Xiaomi Mi Mix 3 5G), přepnete telefon do režimu fastboot spuštěním pomocí tlačítek power a volume a připojíte telefon kabelem k počítači a spustíte instalační soubor.
Sony Xperia XZ3
Před instalací Androidu Q na Xperii XZ3 (recenze) je nutné nejprve se přesvědčit, zda máte správnou verzi, podporovány jsou pouze modely s označením H8416, H9436 a H9493. K instalaci je zapotřebí software Xperia Companion v2.5, který si stáhnete z těchto stránek. Po spuštění aplikace je zapotřebí držet stisknutou klávesu ALT a kliknout na položku Software Repair na domovské obrazovce. Zvolte položku My device cannot be detected or started a klikněte na Next. Poté stačí postupovat podle návodu v aplikaci a vybrat správnou verzi systému k instalaci.
Essential Phone PH-1
U smartphonu Essential Phone PH-1 (recenze) je instalace poměrně jednoduchá – stačí si z obchodu Play nainstalovat speciální aplikaci, která vám umožní připojit se k beta programu. Po úspěšné registraci zařízení lze stáhnout Android Q beta 3 přímo formou OTA.
Pokud máte jiný telefon z podporovaných zařízení, můžete se k návodu na instalaci prokousat skrze následující rozcestník:
- ASUS ZenFone 5Z
- Essential Phone
- Huawei Mate 20 Pro
- LG G8 ThinQ (pouze korejská verze)
- Nokia 8.1
- OnePlus 6T
- OPPO Reno
- realme 3 Pro
- Sony Xperia XZ3
- TECNO SPARK 3 Pro
- Vivo X27
- Vivo NEX S
- Vivo NEX A
- Xiaomi Mi 9
- Xiaomi Mi MIX 3 5G
- Rodina Google Pixel
Rozhodnete-li se k instalaci beta verze Androidu Q na jakékoliv zařízení, mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout.