TOPlist

Recenze Sony Xperia XZ3: ve znamení velkých vylepšení

Sony Xperia XZ3 recenze

Většina výrobců představuje své nové vlajkové modely jednou za rok. V poslední době se tyto intervaly občas zkracují, ale abychom se dočkali hned dvou vlajkových modelů v jednom roce, to je věc spíše raritní. A právě touto cestou se vydali v Sony a po Xperii XZ2 (recenze), která byla představena letos v únoru, jsme se nyní dočkali nového modelu nesoucí označení Xperia XZ3.

Sony Xperia XZ3 recenze

Ač se půlroční odstup může zdát jako krátká doba, odlišností mezi oběma modely je hned celá řada. V některých ohledech jsou ale oba smartphony v podstatě totožné. Novinka, na kterou se podíváme v dnešní recenzi se na českém trhu začíná prodávat za cenu 19 990 korun. Předchozí vlajkový model od Sony pořídíte zhruba o 5 tisíc korun levněji. Stojí za to si připlatit? To se dozvíte v dnešním článku.

Videorecenze Sony Xperia XZ3

Konstrukce a design: konečně změna

Vzhled je oblast, ve které se v Sony drželi většinou zkrátka. Modelová řada Xperia Z měla po dlouhá léta téměř stejný design. Změna přišla až v letošním roce a spousta věrných zákazníků nenesla tento krok zrovna dobře.

Sony Xperia XZ3 recenze

Ostré hrany byly nahrazeny zakulacenými boky a nutno říci, že tato změna telefonu prospěla. Xperia XZ3 se nese na vlně aktuálního designového trendu. Základ konstrukce tvoří lesklý kovový boční rámeček a na něj plynule navazují skleněná záda i předek. Jak je u Sony již dobrým zvykem, i tentokrát se můžete těšit na zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP68).

Sony Xperia XZ3 recenze

Xperia XZ3 měří 158 × 73 × 9,9 milimetrů a váží 193 gramů. Na první pohled je jasné, že je telefon poměrně protáhlý do výšky. Za to může především 6palcový displej s poměrem stran 18 ku 9, který vyplňuje zhruba 80 procent čelní strany. Na čelní straně se dále nachází čelní 13 megapixelová selfie kamera s podporou elektronické stabilizace obrazu, notifikační dioda a také stereoreproduktory.

Zvuk: ve znamení vibrací

U stereoreproduktorů se ještě chvilku zastavíme. Jejich přednes je velmi hlasitý, ale kvalita by mohla být přeci jen lepší. Xperia XZ3 ale podporuje speciální režim, kdy se ke zvukovému přednesu přidají také vibrace. Výsledek by měl zlepšovat zážitek z poslechu a nepatrně se zlepší podání basové složky zvuku. Jak ale říká kolega Richard Streit ve videorecenzi – jde spíše o „machrovinku“ se kterou můžete zaujmout své kamarády, reálný přínos v této funkci moc nevidím.

Spodní hrana telefonu obsahuje pouze datový konektor USB-C. Ten slouží nejen pro přenos dat a nabíjení integrovaného akumulátoru, ale i jako zvukový výstup. Standardní 3,5mm konektor jack totiž novinka nenabízí a je tak nutné využít pouze redukci z USB-C (součástí balení).

Pravý bok obsahuje tlačítko pro spuštění telefonu a samozřejmě také kolébku pro ovládání hlasitosti. Spoustě zákazníků udělá radost přítomnost dvoustupňové spouště fotoaparátu. V tomto ohledu jsou smartphony od Sony snad jediné na trhu. Vrchní hrana obsahuje už jen slot pro dvojici karet nanoSIM a paměťovou kartu microSD.

Ergonomie pokulhává. Umístění čtečky je problematické

Dostáváme se ke skleněným zádům telefonu. Na nich se nachází pochopitelně hlavní fotoaparát doplněný o přisvětlující diodu a potřebné senzory pro zaostřování, a také kruhová čtečka otisků prstů. Právě ta byla pro mě asi vůbec největším zklamáním tohoto kousku. Čtečka je umístěna uprostřed zad a při uchopení telefonu bylo nutné vždy prst nepřirozeně ohnout, abych se trefil přímo do prostoru čtečky. Téměř neustále jsem se prstem trefoval na čočku fotoaparátu, což samozřejmě vedlo k jejímu znečištění. Rychlost čtečky je dobrá, prakticky ihned po přiložení prstu se telefon odemkne.

Kromě čtečky otisků můžete pro odemykání telefonu využít i rozpoznávání uživatele prostřednictvím obličeje. Ani tato metoda ale není u Xperie XZ3 zatím příliš vychytaná. Aktivace této funkce je v nabídce nastavení na první pohled poměrně skrytá, ale to by nebyl ten největší problém. Daleko horší je to s rychlostí a přesností rozpoznávání uživatele. Tohle by měl výrobce ještě napravit.

Sony Xperia XZ3 je po konstrukční stránce výtečně zpracovaný telefon. Posouzení vzhledu nechám na každém z vás. Osobně řadím novinku po vzhledové stránce mezi nejzajímavější letošní smartphony. Telefon se velmi dobře drží v ruce, jen na kterých površích může dost snadno klouzat. Kromě testované barevné varianty Forrest Green bude k dispozici ještě černá a stříbrná varianta. Tmavě červená verze, která vypadá velmi atraktivně, se na českém trhu zatím prodávat nebude.

Sony Xperia XZ3

Xperia XZ3 při pohledu na displej nabídne skvělou podívanou

Displej je jedna z oblastí, kde se Xperia XZ3 od svého předchůdce značně liší. Poměr stran 18 ku 9 zůstal sice zachován, ale úhlopříčka se zvětšila na 6 palců a rozlišení vzrostlo na 1440 × 2880 pixelů. Vůbec největší změnou je však použitý panelu typu P-OLED. Ten se v tomto případě vyznačuje výborným barevným podáním, pozorovacími úhly i čitelností, a to i na přímém slunci.

Sony Xperia XZ3

Displej má velmi tenké rámečky, které navíc ještě opticky zmenšují zakulacené boky. Specialitou je funkce Side Sense, kdy se po poklepání na boky displeje otevře nabídka s nejčastěji používanými aplikacemi. Během doby testování jsem měl však většinu času tuto funkci vypnutou, protože zatím nebyla ještě zcela odladěná. Nabídka se totiž často spouštěla zrovna ve chvíli, kdy jsem nechtěl, a naopak když jsem ji chtěl vyvolat, telefon nereagoval. To vše by ale měla změnit některá z následujících aktualizací systému.

Sony Xperia XZ3: hardwarová výbava a výkon

Pod kapotou se příliš změn neodehrálo. Tato novinka stejně jako předchůdce spoléhá na výkon, který dodává čipset Qualcomm Snapdragon 845 s celkem osmi jádry (4 × Kryo 385 Gold s taktem 2,7 GHz a 4 × Kryo 385 Silver s taktem 1,7 GHz) a grafickým čipem Adreno 630. Shodná je i kapacita operační paměti, která činí 4 GB. S touto hardwarovou výbavou se nemusíte obávat ani nejnáročnějších mobilních her nebo aplikací. Výkonu má nová Xperia na rozdávání. V AnTuTu Benchmarku jsme naměřili slušných 266 799 bodů.

Vnitřní úložiště má kapacitu pouhých 64 GB, což je v kategorii high-endů spíše podprůměrné číslo. Další prostor (až 512 GB) můžete naštěstí získat přikoupením paměťové karty formátu microSD. Pokud ji však použijete, přijdete tím o druhý slot pro nanoSIM.

Hardwarové parametry Sony Xperia XZ3

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 9.0, čipset: Qualcomm Snapdragon 845, octa-core, 4× 2,8 GHz + 4× 1,7 GHz, GPU: Adreno 630, RAM: 4 GB, interní paměť: 64 GB, pam. karta:
Rozměry: 158 × 73 × 9,9 mm, hmotnost: 193 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,0", OLED, rozlišení: Quad HD+, 1440 × 2880 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3330 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 19 Mpx, f/2.0, 25mm, 1/2.3", 1.22µm, PDAF, laserový AF, selfie kamera: 13 Mpx, f/1.9, EIS, Full HD video

Datová konektivita je samozřejmě prvotřídní. Smartphone nabízí dvoupásmovou Wi-Fi, Bluetooth 5.0, NFC a kompletní podporu českých LTE pásem. Jediným drobnějším nedostatkem je snad jen absence infraportu pro dálkové ovládání spotřebičů a FM rádia. Určení polohy je bleskurychlé díky podpoře služeb GPS, GLONASS, BDS a GALILEO.

Baterie a výdrž: tady vás Xperia XZ3 potěší

Akumulátor s kapacitou 3300 mAh se řadí v dnešní době spíše k průměru. O to více překvapí celkově slušná výdrž. Sony je známé tím, že umí velmi dobře optimalizovat spotřebu svých smartphonů, což vede právě ke slušné době výdrže. Xperia XZ3 vydrží i v náročném provozu celý den a při střídmém využívání by neměl být problém dosáhnout i dvoudenní výdrže.

K delší výdrži si můžete dopomoci aktivací režimu Stamina, kdy se některé funkce telefonu omezí, aby došlo k úspoře elektrické energie. Nabíjení s dodávaným adaptérem trvalo z prázdného stavu do plna necelé dvě hodiny. Konkurence umí být v tomto ohledu výrazně rychlejší. Potěší alespoň přítomnost bezdrátového nabíjení, které je ve světě smartphonů stále zatím spíše ojedinělou záležitostí.

Operační systém: zatím nedopečený koláč

Sony Xperia XZ3 míří na trh vybavena operačním systémem Android 9.0 Pie. Systém je doplněný o lehkou grafickou nadstavbu. Ta mění především vzhled systému, ale je zde i několik „bonusových“ funkcí. Jednou z nich je například již zmiňovaná funkce Side Sense, která slouží pro vyvolání nabídky aplikací poklepáním na boky displeje.

Mezi aplikacemi předinstalovanými z výroby nenajdete žádné zbytečnosti. Výrobce si pro vás připravil jen systémové nástroje a několik aplikací z produkce Googlu. Instalace dalších programů a her je plně v kompetenci zákazníků.

Systém byl většinu času slušně plynulý, ale občas jsme se setkali s výraznými záseky. Telefon na několik sekund přestal reagovat, což bylo velmi nepříjemné. Po konzultaci s českým zastoupením jsme byli upozorněni, že testovaný kousek nedisponoval prodejní verzí softwaru. Telefony v běžném prodeji by měly mít novější verzi software a problém s občasným zasekáváním by se neměl projevovat. Tomuto tvrzení věříme – Sony navíc patří mezi výrobce, kteří si dávají na aktualizacích záležet a přináší například nové verze Androidu i na své starší modely.

Fotoaparát a záznam videa: na špičku to nestačí

Sony Xperia XZ3 se bezesporu řadí mezi high-endové telefony. Zatímco skoro většina konkurentů vsází na fotoaparáty s vícero objektivy, tento japonský výrobce se zatím drží zkrátka a vystačí si s jedním senzorem. Ten se pyšní maximálním rozlišením 19 megapixelů a světelností objektivu f/1.9.

Aplikace pro fotografování obsahuje několik scénických režimů a je zde přítomen i plně manuální mód. Aplikace by však také zasloužila ještě vyladit. Některé její reakce nejsou zrovna nejrychlejší a občas dochází například k trhání obrazu. Na výslednou kvalitu snímků to ale nemá vliv.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Když už je řeč o kvalitě, tak ta je u fotografií pořízených během dne velmi dobrá. Snímky jsou pěkně vykreslené a mají věrné barevné podání. V některých ohledech však Sony na své konkurenty přeci jen lehce ztrácí. Xperia nejvíce ztrácí při focení ve tmě, kde snímky obsahují velké množství šumu a vykreslení detailů není dobré. Tady zkrátka novinka na konkurenční vlajkové modely trochu ztrácí.

Co mě ale potěšilo, byla kvalita záznamu videa, která již snese srovnání i s těmi nejlepšími telefony. Maximem je rozlišení 4k a frekvence 30 snímků za sekundu. Optickou stabilizaci sice telefon nenabízí, ale ta digitální naštěstí funguje velmi dobře, což je na výsledných videích znát. Xperia XZ3 samozřejmě nabízí i podporu slow-motion videí s frekvencí až 960 snímků za sekundu.

Je škoda, že zrovna Sony v oblasti fotoaparátu na své konkurenty ztrácí. Většina dnešních smartphonů je totiž vybavena fotografickými snímači právě z produkce tohoto japonského giganta. Na vině je nejspíše příliš agresivní komprese a automatická postprodukce. Doufejme, že se do budoucna dočkáme zlepšení.

Závěrečné hodnocení Sony Xperia XZ3 recenze

Sony Xperia XZ3 je pro nás v redakci příjemným překvapením. Nečekali jsme, že Sony půl roku po představení minulé vlajkové lodi dokáže přinést tolik změn. Tou vůbec největší je hlavně displej, který je skutečnou chloubou této novinky. Výkon zůstal beze změny, ale to není důvod ke stížnostem. Snapdragon 845 je totiž zatím stále to nejlepší, co Qualcomm aktuálně nabízí. Změnu vzhledu sice stále spoustu fanoušků starších Xperií nepřeneslo přes srdce, ale nový design telefonu prospěl.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Abych ale novinku jen nechválil. Je zde několik věcí a vlastností, které jsou opravdu špatné. Nejvíce jsem bojoval s umístěním čtečky otisků prstů, kdy jsem si ani po několika dnech používání prostě nedokázal zvyknout. Nepotěšilo mě ani pomalé odemykání obličejem nebo zatím nevyladěná funkce Side Sense. Stejně tak v oblasti focení, zejména pak toho nočního, Xperia XZ3 na současnou špičku v podobě Galaxy Note 9 (recenze) či iPhone Xs ztrácí. Pokud se přes tyto nedostatky dokážete přenést, dostanete za 19 990 korun vydařený smartphone.

Sony Xperia XZ3

Sony Xperia XZ3
8.6

Design a zpracování

9.2/10

Výkon a optimalizace

8.7/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

8.2/10

Výdrž baterie

8.1/10

Klady

  • atraktivní design
  • výborné zpracování
  • vysoký výkon
  • špičkový displej
  • zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (IP 68)
  • nejnovější Android 9.0 Pie
  • slušná výdrž
  • bezdrátové nabíjení

Zápory

  • špatné umístění čtečky otisků
  • pomalé odemykání obličejem
  • neodladěná funkce Side Sense
  • pomalé nabíjení
  • fotoaparát ztrácí na špičku
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku