Domů » Bleskovky » Touch Bar na iPhone 8? Domovské tlačítko zřejmě nahradí speciální proužek

Touch Bar na iPhone 8? Domovské tlačítko zřejmě nahradí speciální proužek

Do odhalení nového iPhonu 8 je sice stále ještě daleko, nové informace se však rojí každým dnem. Nejnovější zprávy pak hovoří o tom, že dnes již ikonické domovské tlačítko bude u iPhonu 8 nahrazeno speciálním funkčním proužkem.

iphone-8-concept-8

Velikost čelního panelu má dosahovat 5,8″, samotný displej ale bude zaujímat pouze 5,15″, zbytek panelu bude sloužit pro zmiňovaný funkční proužek. Rozlišení displeje by mělo být 1125 x 2436 pixelů. Novinka by s sebou také měla přinést nový typ rozpoznávání, ten by tak mohl nahradit stávající řešení pro snímání otisků prstů. Zajímavostí je také to, že i když bude zařízení dosahovat úhlopříčky 5,8″, nemělo by být o moc větší, než současný 4,7″ model.

gsmarena_001

To, že nový displej bude vyroben OLED technologií, už dnes není žádným tajemstvím. Apple si v nedávné době objednal 60 milionů těchto panelů. Je tedy zřejmé, že společnost očekává velmi vysokou poptávku. Letos by se však zákazníci k novému modelu nemuseli chovat stejně přívětivě jako doposud, jeho cena by totiž podle posledních zpráv měla být enormní.

Lukáš Čambala

Student ekonomické fakulty žijící převážně v Brně. Milovník filmů, kvalitních soundtracků, ICT a značky Apple.

70 komentářů

 1. Touchbar je takové moje malé tajné přání. Ano, na telefonu to nebude poprvé (LG, HTC), ale skoro jako už tradičně, poprvé správně, dole :-)

  • ,,…ale skoro jako už tradičně, poprvé správně, dole“

   To uz je fakt diagnoza toto :D

   • Tak dole je nejlepší místo pro ovládací prvky…pokud nějaké jsou.

   • Preto su v ios hore ?

   • Ph: Doted davalo smysl mit ovladaci prvky nahoru, ted se ergonomicke principy a lidska anatomie meni, na tyhle zmeny Apple jako vzdy zareagoval prvni:D:D:D

  • Uni, spise bys mel napsat ze iphone je takove tve male tajne prani, ale presto zustanes u lenova. Uz si konecne rekni rodicum o ten iphone at tady kazdy den neprudis. To se fakt neda cist.

  • Tak tvoje tajne prani je iphone a je úplne jedno ci bude mat listu alebo nemat alebo ju bude mat hore alebo dole

  • uni: To je zvláštní. Ty, který neustále píšeš, že ovládací prvky na displayi jsou špatné, protože si s uživatelem hrají na schovávanou, teď vítáš to samé v podání Applu?

   • Přečti si ten článek ještě jednou:)

   • uni: Tak přečteno. Teď čekám na tvojí odpověď.

   • Je to MIMO displej s obsahem:)

   • uni: No a? Co to mění na tom, že pokaždé, když budeš v nějaké aplikaci, tak ti ten display bude zobrazovat jiné ovládací prvky? To se mi zdá jako krok zpět. U Androidu je to logické, tam buď máš ovládací prvky, nebo nemáš, podle toho jestli je potřebuješ, ale pořád ty samé. Nebo když si je nastavíš, tak je tam máš pořád. Tady to bude jeden velký chaoz.

   • Vsak to mas to iste. ??

    Takisto ked si otvorim na androide hocijaku aplikaciu ma kazda ine ovladacie prvky.
    Ide o to ze takto budu na teraz nevyuzitej brade takze hore uz bude len cisto obsah.
    Ja si myslim ze by bola ale velka skoda ak by sa jednalo len o navigacnu listu a nebolo by mozne ju v pripade potreby skryt a vyuzit obrovsky displej a v pripade potreby si ju swipnut zdola

   • shepii: to mu nevysvetlis. Nepochopil to ani pri Macbookovskom Touchbare ze je to vrchol neergonomickosti.

   • shepii (neregistrovaný): BTW. z jakého zdroje čerpáš své informace o způsobu implementace?

   • uni: To tak rozhodně tobě budu říkat ;)

   • Touchbar je na Macbooku zabiják nových Proček, všichni to víme a uni přesto (jako vždy) tleská, hurá sláva. To, že je to displej oddělený, to je jen argument pro to, aby to tu Apple mohl obhajovat. Ve finále je uplně jedno, zda je to jeden displej nebo dva, uniho tajné přání je to možná proto, že se iPhone opět o krůček přiblíží konkurence, která toto má již dávno. A ano, je to opravdu jedno, zda to je jeden displej, dva nebo tři. Samozřejmě, že tady je to v podání Apple, takže je to jediná správná víra a možnost.

   • Menty: Ovládací prvky vně a uvnitř obsahového zobrazení jsou dost podstatný rozdíl na to stačí selský rozum, když už nemáš zkušenosti.
    Ovládací prvky mimo displej (Home) má iPhone od první generace, ty přibližování se konkurenci:)

   • Uni ty si uplny apple maniak fakt posadnuty.

    Vne a uvnitr obsahoveho zobrazeni ?wtf?????????????????
    Vsak vyrobca len umozni softwarove nastavenie listy tj si ju nastavis ako len tebe vyhovuje. Neskutocne kecas

   • uni: A to je právě ten problém. Ty tu používáš selský rozum neustále, protože tvoje znalosti se rovnají nule. Podstatný rozdíl je to v tom, že to jsou dva displeje, funkčně je to ale to samé. Čtyřjádra mají taky o dvě jádra navíc, přesto fungují podobně (akorát se liší výkonem, tady se to neliší ničím). Pro tebe je to velký rozdíl, protože s tím přišel Apple, kdybys držel někdy v ruce konkurenční zařízení se dvěma displeji, tak bys věděl, že je to uplně jedno, zda to je jeden či dva displeje. Tudíž tu větu se zkušenostmi beru dost s rezervou, zkušenost pro mě není, že si to myslíš, ale že jsi se s tou problematikou setkal. Ty ses s ní nesetkal a tak tu akorát pindáš.

   • Menty: Uf, to nemá hlavu a patu, opět.

  • Jenže zmiňovaný touch bar funguje jinak než u ostatních výrobců protože ostatní výrobci nemají touch bar pouze 2 menší display který ukazuje notifikace kdežto touch bar žádné notifikace neukazuje pouze se objevují různé akce. A ano proto se nachází dole.

   • ? Jediný TouchBar je v laptopu MacBook Pro a ten je nahoře. Ty máš na mysli co?

   • Přesně tak. Všechno je to jenom spekulace, ale v podstatě jediná implementace, která dává smysl je TouchBar podobný tomu, který známe z Macbooku dole, pod hlavním displejem, který bude zobrazovat všechny ovládací prvky aktivní aplikace. Jeho obsah se bude spárovaný pouze s danou aplikací, ale hlavně bude obsahovat všechny ovládací prvky. Na hlavním displeji tak bude pouze hlavní appka „ve fullscreenu“ zbavená veškerých tlačítek. Žádné notifikace, k čemu probůh??

   • JP23: To je otázka, při zapnutém displeji mohou být dole jen systémové funkce (Home, přepnutí aplikace zpět, reachibility apod.) a s aplikací se nemusí nijak hnout (a není to ani nutné). V standby se pak může měnit obsah dle aktivní aplikace, kontrola přehrávání, stavy a třeba ty notifikace.
    Nemyslím, že by bylo vyloženě nutné „nutit“ vývojáře předělávat UI, ostatně, pro zkratky mají k dispozici 3D Touch.

   • UNI: Nerozumím, co myslíš tím „ve standby“ – při vypnutém displeji může být TB buďto zhasnutý úplně anebo zobrazovat notifikace ala Always On na Androidu. Na Home Screenu stačí když bude zhruba to co popisuješ „při zapnutém displeji“ a při zapnuté aplikaci ovládací prvky/funkce/tlačítka dané appky. Vývojáře nebude nikdo nutit, sami rádi svoje appky upraví pro nový TB ;)

   • JP23: Stand-by je režim, kdy vypneš displej. Touchbar by změnil obsah z ovládání OS na statusy.
    Tak o nucení nemůže být řeč, ale bylo by dost nešťastné zavádět nové UI prvky, dost by to rozbilo jednotnost platformy. Můj dojem je, že spodní displej by Apple měl plně pod svou kontrolu a sloužil by k obsluze OS.

   • Tomu upřímně nevěrmím, stejně jako ho dal k dispozici na Macu, dá ho k dispozici vývojářům i na iOS(pokud se ty naše tlachy tady naplní samozřejmě :))

   • JP23: Jenže na laptopu je klávesnice vstupní zařízení, tady je to displej. Ale jasně, jen si tu tak tlacháme:)

 2. Tím touchbarem myslí plochu, která bude trvale vyhrazena pouze pro funkční tlačítka? A nebo to bude obdobné jako ve Wndows kdy se posunem ze spodu nahoru objeví funkční tlačítka přímo na hlavním displeji? Ta druhá možnost by mi dávala větší smysl.
  UNI: nahoře je právě proto, že součástí jsou notifikace a ty by dole nedávaly smysl.

  • Tah odspodu, iOS už nějaký ten pátek má.
   Notifikací máme plnou prd… AOD, hodinky, desktop, LED, keyguard, lišta, ikona, banner, zvuk, vibrace,…
   Nikde není psáno, že notifikace musí být na přístroji nahoře. Dřív jsme měli běžně LEDky dole, tak jako na displeji máš notifikace dole (např. na ikoně v docku). Navíc většinu času odečítáš notifikace na telefonu ležícím na stole, nevím jak ty, ale já ho mám orientovaný k sobě, tedy orní lištu nejdál od sebe. V podstatě nedává smysl zobrazovat pidi informace vlastně co nejdál od sebe:)

  • RadekLaz: Já bych to viděl na první možnost. Bude to oddělený display, který bude zobrazovat systémové ovládací prvky a notifikace. Takže prakticky to samé jako W10M a Android, jen s tím rozdílem, že tady na to bude druhý display.

   • Jen s tim rozdilem že to udelá apple :D

   • Prakticky to samé, ale akorát jinak, dobrý:)

   • uni: A není snad jedno jakou cestou dojdeš ke stejnému výsledku? :D

   • shepii (neregistrovaný): Takže byl ten příspěvek o tom, že je to jedno a vše stejné vlastně zbytečný:)

   • uni: Ty asi opravdu nechápeš psaný text. Můj komentář je odpověď na komentář od RadekLaz, který se ptá, jak to bude fungovat. Kde tam čteš že je všechno zbytečné?

   • shepii (neregistrovaný): „A není snad jedno jakou cestou dojdeš“ Ty zase jedeš, pátek co?:)

   • uni: Tak to je pak těžké, když se ani neumíš vyjádřit tak, aby to člověk pochopil. Aneb „Takže byl ten příspěvek o tom..“ opravdu neevokuje pocit, že je řeč o mém posledním komentáři, ale spíše o tom prvním.

   • shepii (neregistrovaný): Však ano, sám sis ho okomentoval tak, že je to jedno a byl tedy zbytečný:D

   • uni: Tak jsem to nemyslel, rozhodně není zbytečný, i když výslednou práci odvede stejnou. Zapadá přesně do filozofie Applu, myslet jinak. Kdyby to udělali stejně jako to má Android, tak bys tady pak nemohl slintat nad tímhle elegantním řešením.

   • shepii (neregistrovaný): Nevím co znamená „stejně jako Android“, Android má 3 syst. čudly (Recent, Home, Back), iOS má Recent (2x stisk), Home, zpět dle situace (ostatně, to i Android). Nic nenasvědčuje, že by příp. „touchbar“ měl něco měnit.

 3. No super vyzera to vyborne. Nakopat uniho do riti aj s jeho kecami ze bez sirokej brady a cela sa to neda.
  Ano da. Uplne perfektne to bude ak sa bude dat vyuzit aj fullscreen na celu plochu displeja ak budes chciet ale zaroven pri prehravani hudby apod. budu tlacitka tam kde je teraz ta slavna brada. Cize na displeji bude viac obsahu
  Mozno to bude moj prvy iphone v zivote.

  Potom mozno aj uni pochopi o com som pisal. Lebo ocividne mu chyba trosku fantazie a drzi sa len sucasneho konceptu.
  Z jeho myslenim by tu bola stale nokia

 4. Koukam, ze se pohadky o schopnostech iPhone 8 zacinaji rozjizdet a to mame teprve unor, jak budou vypadat „zarucene prave uniky“ v srpnu? To bude mit zabudovany vodotrysk, vyrobnik ledu a snezne delo? Pred rokem tu probihaly zarucene clanky o iPhone 7…a vime, jak to dopadlo.

  Pripustme, ze dosud uverejnene informace jsou pravdive. Pokud by tedy Apple pouzil AMOLED, proc by pod nej daval jeste druhy prouzek displeje? Protoze je to drazsi a na montaz slozitejsi? Pritom by stacilo mit spodni oblast displeje bloklou systemem a poustet tam aplikace jen pres specialni API.

  Ale vidim, ze hlavni ucel clanek splnil, Vondracek se chytil :)

  • Nebo je to tak jak jsem psal, že onen kontrakt na displeje se netýká hlavních pro iPhone, ale těch pro laptopy, hodinky a třeba i iPhone-Touchbar obdoba. Nebo je to celé úplně jinak. Víme to, že nevíme nic:)

   • Kdyby byl AMOLED jen pasek, tak to dava smysl, pokud ho chteji pouzit na notifikace-ovladaci prvky viditelne i pri vypnutem hlavnim displeji, hlavni IPS se na notifikace moc nehodi.
    Jeste me napada me, ze by pasek mel zabudovany ultrazvukovy snimac otisku a jeho aplikace na celou plochu displeje by byla technologicky narocna nebo draha.

    Vsechno to jsou jen dohady, vazne diskutovat ma cenu az nad finalnim produktem.

   • „Víme to, že nevíme nic:)“
    Hlavne ty jsi byl prvni co jsi vedel ze to bude nejlepsi reseni, ackoli nevis nic:)

   • Diskutovat se dá už teď, ale je nesmysl tvrdit, co Apple nebo daná společnost dělá dobře, špatně nebo kopíruje, když je to JPP:)
    Jo, tak jak píšeš by to dávalo dobrý smysl. V podstatě by se tam mohla zachovat i Force Touch technologie a na displeji 3D Touch.
    Skoro to do sebe až nebezpečně zapadá…:)

   • uni: vies mi prosim vysvetlit rizdiel medzi Force Touch a 3D Touch? Dikes :)

   • Force Touch je spatne naimplementovany 3D Touch, to je prece jasne.
    To je stejne jako odezva vibracnim motorkem proti haptic engine.

   • uniho se neptejte na vyznam terminu, vi jenom to co mu prijde v propagacnich materialech, ale jiste to musi byt nejlepsi a jedine spravne :)

   • Sorry, nechal jsem se trapne zmast, spravne se to jmenuje Taptic engine.

   • q (neregistrovaný): Pojďme to pojmout jako takový malý test přirozené inteligence tazatele, jestli najde cestu k odpovědi:)

   • Ne ne, ja si to milerad necham vysvetlit od teba. Takze len smelo do toho, cakam na vysvetlenie lebo som zvedavy :)

   • Ty bys to nepochopil, ani kdyby ti to vysvetlil 5x, troubo.

   • Petr: no ten pravy sa ozval :) Hubu mas velku ale vedomosti…ehm..ziadne nemas.

   • Tomasi, ja mozna nemam vedomosti, ale ty nemas ani dostatek inteligence na to, abys pochopil, kdyz ti nekdo nejake vedomosti chce odevzdat.

   • Petr: prave svoju IQ prezentujes…a nie prave uspesne :)

   • Tomasi „IQ“ je to, takze „svoje“ je spravne, jinak bys musel pouzit slovo inteligence, aby ta veta davala smysl. Ano, presne o tomto mluvim, ani smyslupnou vetu neumis napsat.

   • Petr: :D co tam mas ako dalsie? Napises nieco aj k teme alebo budeme tu citat len tvoju osobnu prezentaciu?!

   • Tomasi, opet jsi naprosto mimo. To co pisu je k tematu. K tematu tve omezenosti a toho, jak se zde kazdym svym prispevkem hovadis. A jak koukam, jsi prilis hloupy i na to, abys pochopil tak jednoduchou vec.

   • Petr: bud si d*bil alebo to so seba robis. Sa tu len strapnujes. Ked si taky mudrucky tak to tu napis aky je rozdiel medzi nimi a nie tu tie tvoje prazdne reci. Ja to samozrejme viem, len som zvedavy ako to tu pan majster apple PR vysvetli.

   • Tomasi, pokud ja jsem de*bil, co jsi pak ty? Tve stupidite se tady vyrovna jenom Patrik Hatas, alias Pat. Vy dva jste ukazkou intelektualniho vakua a to konzistentne a dlouhodobe.

   • Petr: mam dost, ty intelektualne vrece zemiakov :D

   • Smutne je, ze i ten pytel brambor je proti tobe genius.

   • přesnídávka11

    Petr: Si zabil xD

   • Brutálny odpis :-))) +100

   • Chlapci chlapci, este sa k nemu priznavajte. On tak maximalne brutalne zabil a odpisal sam seba. Hned jeho prva reakcia je odveci lebo nechape pisanemu textu…

    A od Uniho sa ako tradnicne vyjadrenia nedockame aby sme nas pobavyl jeho PR recami.

   • Tomasi, na tobe je nejzabavnejsi, ze to ho*vno jeste s radosti po sobe rozmazes. :-D

 5. Sorry, nechal jsem se trapne zmast, spravne se to jmenuje Taptic engine.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).