TOPlist

Toshiba představila smartbook AC100 s Androidem a 1 GHz procesorem

Máme tu klasické notebooky, netbooky, MID zařízení a teď to vypadá, že se rodí další kategorie zařízení označovaných jako smartbooky. Průkopníkem v této oblasti se stala Toshiba, která do řad smartbooků vyslala zástupce s označením AC100. Lákat bude na 1 GHz procesor, dotykový displej s rozlišením 1024 × 600 px a HDMI výstup. S uvedením na trh se počítá v srpnu, cena ale zatím zveřejněna nebyla.

Kategorie smartbooků by měla nabízet jakýsi kompromis mezi klasickým notebookem a smartphone telefonem. Toshiba AC100 nabídne upravenou verzi systému Android 2.1 s vlastním uživatelským prostředím a celou řadou bonusových aplikací. Za zmínku stojí například internetový prohlížeč Opera Mobile, editor Office dokumentů Documents to Go nebo Tosh media player pro přehrávání multimediálních souborů. Díky přítomnosti čipové sady NVIDIA Tegra 250, jejíž součástí je 1 GHZ procesor, zvládne Toshiba AC100 přehrávat HD video v 1080p. S přítomným HDMI výstupem nebude žádný problém smartbook připojit třeba k televizi. Ve výbavě dále najdeme 512 MB RAM, 32 GB SSD disk a slot na paměťové karty SD/MMC. Základní verze nabídne bezdrátové moduly Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 2.1, zájemci si však budou moci připlatit za přídavný 3G modul pro datové přenosy v sítích operátora.

- - -

Dotykový displej nabídne rozlišení 1024 × 600 px a úhlopříčku 10,1 palce. V prostoru nad displejem má své místo mikrofon a webová kamera s rozlišením 1,3 MPx. Celkové rozměry smartbooku jsou docela příjemné – 262.1 x 189.8 x 14 / 21 milimetrů. Hmotnost včetně baterie je 870 gramů. Výdrž mě trochu zklamala, při běžném používání by měla baterie udržet přístroj při životě okolo 8 hodin nebo 7 dní v pohotovostním režimu. Výrobce zatím nezveřejnil kapacitu akumulátoru, ale rozhodně bych očekával lepší hodnoty. Už dříve se přece NVIDIA chlubila tím, že jejich Tegra je energeticky velmi úsporná, což mi z těchto hodnot zatím příliš nevychází. Toshiba AC100 by se měla ve světě začít prodávat v průběhu srpna letošního roku, na cenu si ale budeme muset počkat, protože o ní v tiskové zprávě výrobce zatím nepadlo ani slovo.

- - -

- -
Toshiba AC100 na živých fotografiích

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku