TOPlist

Tohle jsou nejvíce revoluční telefony posledních 30 let

nejvyznamnejsi telefony 30 let

Stačí se ohlédnout několik málo let nazpátek a nelze si nevšimnout toho, jak rychlý je vývoj ve světě mobilních telefonů. Nové technologie a trendy přibývají prakticky každoročně, byť ne všechny se osvědčí a promění na nový standard.

Za posledních 30 let jsme tak měli možnost vidět celou řadu revolučních přístrojů, které zásadně ovlivnily směřování celého odvětví, nebo se do něj alespoň nezapomenutelně zapsali. V dnešním článku jsme si proto pro vás připravili 14 nejvýznamnějších mobilů z posledních tří dekád. U každého si připomeneme, jak vypadal, a především pak co nového přinesl.

Nokia 1011 (1992)

Ačkoliv mobilní telefony existovaly i před představením této Nokie, šlo o velmi drahé a omezeně dostupné přístroje. Nokia 1011 sice také rozhodně nebyla levnou záležitostí, šlo však o první masově vyráběný mobilní telefon určený pro širokou veřejnost. Telefon ke komunikaci používal globální GSM pásmo, takže ho bylo možné používat v podstatě kdekoliv.

nokia 1011

Nokia 1011 disponovala pamětí na 99 kontaktů a na černobílém displeji dokonce dokázala zobrazovat SMS zprávy. Šlo tak vůbec o jeden z prvních telefonů, který dokázal přijímat a odesílat textové zprávy v síti GSM.

Motorola StarTAC (1996)

Motorola StarTAC zaujme svým designem možná i dnes. V roce 1996 však působila jako zjevení. Šlo o první telefon využívající vyklápěcí „véčkovou“ konstrukci. StarTAC byl navíc neuvěřitelně malý a vážil pouhých 88 gramů. Právě kapesní velikost byla velkým marketingovým lákadlem. Tehdejší reklamy v časopisech zahrnovaly kartonové obrysy telefonu v reálné velikosti, které si každý mohl vytrhnout a vyzkoušet si, jak miniaturní může mobilní telefon být.

motorola startac
První „véčko“ od Motoroly ještě mělo displej ve spodní části (Zdroj: Paul 1953)

Motorola StarTAC byla dostupná ve dvou verzích. Nejprve pouze jako analogový telefon, později už jako digitální přístroj schopný i odesílat a přijímat SMS zprávy. Zajímavé také je, že existovala možnost dokoupení Li-Ion baterie, která poskytovala delší výdrž než tehdy masivně rozšířené NiMH akumulátory.

Telefon budil pozornost, objevoval se v mnoha hollywoodských filmech a stal se jakýmsi symbolem společenského postavení. Není divu, již v roce 1996 totiž stál 1 000 dolarů. To je po započtení inflace a převedení na dnešní příjmy asi 2 000 USD, tedy nějakých 46 tisíc Kč. I přes vysokou cenu však bylo prodáno okolo 60 milionů kusů tohoto přístroje, což je vzhledem k tehdejším poměrům opravdu úctyhodné číslo.

Nokia 9000 Communicator (1996)

Ve stejném roce jako miniaturní Motorola spatřil světlo světa i první z telefonů Nokie ze série Communicator. Jestliže Motorola šla cestou módního kapesního přístroje, ve finské Nokii vsadili na náročné uživatele z profesionální sféry. O Nokii 9000 Communicator se totiž někdy mluví také jako o prvním smartphonu.

Nokia 9000 Communicator 1996

Nokia 9000 Communicator nebyla žádný drobeček – hmotnost činila téměř 400 gramů. Výbava však stála za to. Telefon se futuristicky otvíral na delší straně a svým vzhledem připomínal spíše miniaturní laptop. Po otevření se objevila QWERTY klávesnice a širokoúhlý černobílý displej s rozlišením 640×200 px. Nokia tento telefon vybavila operačním systémem PEN/GEOS 3.0, který využíval služeb procesoru Intel i386 (24 MHz) a 8MB dělené paměti.

Jak již bylo řečeno, tento model bývá považován za první telefon, který si skutečně zaslouží přívlastek „chytrý“. Kromě telefonování a posílání SMS zpráv totiž Nokia 9000 Communicator dokázala také posílat a přijímat emaily či faxy a vybavena byla dokonce webovým prohlížečem. Surfování po webu sice nebylo úplně komfortní, ovšem bylo možné – to v té době opravdu nepatřilo ke standardu. Mezi aplikacemi dále nechyběla kalkulačka, poznámky, kalendář nebo terminál.

Šlo zkrátka o mobil, který předstihl svou dobu – podle někdejšího šéfa Nokia o pět let. Bohaté výbavě odpovídala i cenovka, 1 000 liber. Převedeno na dnešní peníze, revoluční komunikátor by vás přišel na necelých 50 tisíc Kč.

Nokia 3310 (2000)

Nokia 3310 je možná nejznámější telefon na světě. Ikonická „nezničitelná cihla“ figuruje v celé řadě vtipů a mnozí si ji stále pamatují pro její neochvějnou spolehlivost. Šlo o telefon představený v době, kdy vlastnictví mobilního telefonu už nebylo výsadou bohatších a trh se již dělil na různé třídy. Nokia 3310 patřila spíše do té nižší, v níž se také v české anketě Mobil roku 2000 umístila jako první. Přesto však nabízela zajímavé funkce, které tehdy u levnějších mobilů nebyly běžné.

Nokia 3310 grey all sides
Nokia 3310 nebyla zrovna drobeček, díky poctivé konstrukci však byla v podstatě nezničitelná. (Zdroj: Multicherry)

Ve výbavě například nechyběla kalkulačka, stopky, připomínáček, rychlé vytáčení, profily, nebo vibrační vyzvánění. Nešlo sice o úplně nové funkce, ovšem až Nokia 3310 z nich udělala standard. Úplnou novinkou pak byl jakýsi SMS chat, který se však příliš neujal – každá zpráva stála jako klasická SMSka. Populární byla naopak podpora dlouhých zpráv, které se mohly dělit až na tři SMS standardní délky.

K Nokii 3310 také neodmyslitelně patří hry, k dispozici byly čtyři: Pairs II, Space Impact, Bantumi a především pak masově populární Snake II. Zapomenout nesmíme ani na snadno vyměnitelné kryty Xpress-on, které umožňovaly si přizpůsobit design telefonu k obrazu svému.

V roce 2000 šla Nokia 3310 na pulty českých obchodů za cenu 9 000 Kč, což je dnes po započtení inflace asi 13 tisíc Kč. Připomeňme, že se reinkarnovaná Nokia 3310 v roce 2017 pod taktovkou HMD Global vrátila na trh.

Danger Hiptop / T-Mobile Sidekick (2002)

Danger Hiptop je zařízení, které u nás není až tak známé, ale v USA svého času budilo velkou pozornost a stalo se masově populárním. Telefon používal koncepci displeje vysouvajícího se na delší straně a byl navržen pro držení oběma rukama. To souviselo i s důrazem na sociální a zábavní funkce mobilu.

Přístroj původně spatřil světlo světa jako Danger Hiptop, ale kvůli spolupráci s T-Mobilem později nesl i název T-Mobile Sidekick. Původní verze měla ještě monochromatický displej, o dva roky později představený nástupce nabízel už barevné LCD. Ve výbavě nechyběly funkce jako kalkulačka, kalendář, IM klient (AIM, Yahoo Messenger a MSN Messenger) a v evropské verzi i WAP prohlížeč. Pozdější verze zaujaly také D-padem a track ballem.

tmobile sidekick danger hiptop

Pro celé mobilní odvětví však tato rodina přístrojů přinesla dva velké „vynálezy“. Prvním z nich je zpopularizování konceptu katalogu aplikací, který byl v DangerOS nazýván jako Download Catalog. Myšlenku univerzálního katalogu aplikací a her později převzal Android i iOS.

Druhým a na svou dobu poměrně revolučním nápadem pak bylo zahrnutí cloudového zálohování. Na serverech výrobce bylo uloženo veškeré uživatelské nastavení, poznámky, položky kalendáře a plánovače, kontakty a u pozdějších verzí i fotografie. U nového nebo resetovaného přístroje tak stačilo zadat uživatelské jméno a heslo a vše se obnovilo do původního stavu. Zálohovaná data bylo navíc možné editovat ve webovém rozhraní.

Motorola RAZR V3 (2004)

Motorola RAZR V3 nebyla ani tak průkopníkem nových nápadů, jako spíše ukázkou toho nejlepšího, co v roce 2004 tento typ mobilního telefonu nabízel. Véčková konstrukce byla u tohoto modelu dovedena v podstatě k dokonalosti a telefon tak nabízel nejužší profil ze všech véčkových telefonů na trhu.

Motorola Razr V3

Oproti konkurenci se odlišovala nejen velmi kompaktním provedením s dvojicí barevných displejů, ale také elektroluminiscenční klávesnicí ploché konstrukce. Poměrně inovativní bylo také použití jediného konektoru mini USB, který sloužil pro nabíjení, přenos dat, i jako port na sluchátka. Moderní telefon s hliníkovým tělem stál v době uvedení na trh okolo 20 tisíc Kč (po započtení inflace 26,5 tisíc dnes), takže rozhodně nebyl levný. Přesto však Motorola RAZR V3 sklízela masivní prodejní úspěchy a se 130 miliony prodaných kusů se stala vůbec nejprodávanějším mobilem véčkové konstrukce v historii.

RAZR V3 lze ale také vnímat jako konec jedné éry. Malé elegantní telefony v dalších letech začaly čím dál tím více ustupovat výrazně větším přístrojům s lepší výbavou, až je postupně zcela vytlačily dotykové mobily.

Blackberry Curve (2007)

Blacberry začátkem tisíciletí produkovalo zajímavé inovativní telefony, z nichž za zmínku stojí především původní model Blacberry Curve z roku 2007. Tento telefon nabízel vše, co patří ke značce Blackberry – QWERTY klávesnici a velký displej – ovšem v relativně kompaktním balení.

Blackberry Curve

Telefon se tak stal oblíbeným nejen u manažerů, ale i u širší veřejnosti. Kromě komunikačních funkcí totiž byl kladen také důraz na multimédia. Curve byl vybaven vestavěným fotoaparátem a v pozdější verzi se dokonce naučil i nahrávat video ve 3GP.

Nechyběla také možnost surfovat po webu, byť v původní verzi nebyla k dispozici Wi-Fi. Ta se však poměrně brzy do faceliftovaného telefonu dostala a v dalším roce následovala dokonce i GPS. Pokud jste v roce 2007/8 potřebovali dobře vybavený, a přitom stylový telefon, Blackberry Curve byla zkrátka jasná volba. Telefon byl navíc poměrně dostupný, prodával se za 200 dolarů, což po přepočtu na dnešní ceny v korunách představuje asi 6 800 Kč.

Nokia N95 (2007)

Nokia N95 byla představena v roce 2007 a finská společnost už tou dobou pomalu začínala ztrácet svou někdejší dominantní pozici na trhu mobilních telefonů. Model N95 však byl ukázkou toho, že je ještě co nabídnout. Samotná firma přístroj nabízela jako „multimediální počítač“ a bez nadsázky lze říct, že uměl v podstatě všechno, co jste si tehdy od klasického mobilního telefonu mohli přát.

Nokia N95

Vysouvací konstrukce zajišťovala vcelku kompaktní rozměry při zachování velkého displeje a víceméně plnohodnotné klávesnice doplněné o speciální multimediální tlačítka. Na velkém 2,6″ displeji s rozlišením 240×320 px bylo možné přehrávat filmy, hudbu, používat vestavěnou navigaci a spoustu dalšího. Velkým tahákem byl také na svou dobu kvalitní 5Mpx fotoaparát s bleskem a optikou Carl Zeiss.

Ve výbavě dále nechyběla GPS, Wi-Fi, hlasové ovládání, Bluetooth umožňující připojení bezdrátové klávesnice, FM rádio, akcelerometr, a dokonce i konektor pro připojení k televizi. Nokia N95 také jako jedna z prvních podporovala sítě HSDPA (tzv. 3.5 G).

S cenovkou 21 000 Kč (po započtení inflace dnešních 26 tisíc Kč) rozhodně nešlo o levný telefon. Jak již však bylo řečeno na začátku, byl to naprostý high-end a technologická špička své doby.

iPhone (2007)

V lednu stejného roku jako Nokia N95 byl představen také originální iPhone. Ačkoliv z hlediska mnohých parametrů nešlo zas o tak skvěle vybavený telefon (pouze 2Mpx fotoaparát, absence 3G, neexistující App Store), přesto znamenal úplnou revoluci.

Šlo totiž o první plně dotykový telefon, který ukázal, že mobil nemusí spoléhat ani na tlačítka, ani na stylus. Ovládání pouhým prstem, navíc s podporou multitouch, zaujalo svět a definitivně nastavilo trend pro další roky. Ani tak skvěle vybavené přístroje jako zmiňovaná Nokia nedokázaly v dalších letech udržet krok s nastupující érou plně dotykových smartphonů.

https://www.youtube.com/watch?v=qIkgy39t8dU

Původní iPhone byl navíc poměrně dostupný, byť ho bylo v USA možné pořídit pouze s dvouletým kontraktem u operátora. Základní 4GB verze se prodávala za 499 USD, což je po přepočtu a přičtení inflace asi 12 250 Kč.

HTC Dream / T-Mobile G1 (2008)

HTC Dream, často také prodávaný pod názvem T-Mobile G1 byl prvním komerčně dostupným telefonem s operačním systémem Android, který tou dobou již patřil Googlu. Vysouvací konstrukce s QWERTY klávesnicí nebyla nijak převratná, ovšem jiná situace byla u operačního systému.

Android 1.0 zaujal hlubokou integrací s Google službami, notifikační lištou, obchodem Android Market a prohlížečem s jádrem WebKit. Oceňována byla také inovativní „otevřená“ koncepce systému, což bylo v kontrastu se zavedenými pořádky.

htc dream tmobile g1

HTC Dream nepostrádal žádnou důležitou funkci, přesto však recenze byly poněkud smíšené. Na jedné straně byly vyzdvihovány přednosti systému zmíněné v předchozím odstavci, na druhé straně však býval kritizován vzhled, ovládání množstvím navigačních kláves, nebo nepříliš kvalitní displej. I tak však telefon v ceně 10 149 Kč (dnešních 11 800 Kč) neodmyslitelně patří do mobilní síně slávy – odstartoval éru Androidu.

Motorola Droid (2009)

Pokud HTC Dream uvedl Android na scénu, Motorola Droid ho zpopularizovala. Futuristicky vypadající telefon se jménem licencovaným od tvůrců Star Wars byl totiž plošně propagován v masivní marketingové kampani, která prezentovala Android jako budoucnost a otevřeně se vymezovala proti iPhonu. Jedna z televizních reklam například spočívala ve vyjmenování funkcí, jimiž jablečný telefon nedisponuje. Američtí zákazníci tak mohli číst například slogany jako „iDont multitask“ zdůrazňující slabinu konkurenčního iPhonu.

Motorola Droid
Motorola Droid byl elegán… (Zdroj: Shritwod)

Dobové recenze chválily rychlost telefonu, kompaktní rozměry i skvělé navázání na ekosystém Googlu. Kritiku naopak sklízelo poněkud nedokonalé uživatelské prostředí zaostávající za konkurencí od Applu. Motorola tou dobou také stále sázela na hardwarovou klávesnici, které už ale bylo odzvoněno.

Ačkoliv Motorola Droid nebyla dokonalým telefonem s dokonalým operačním systémem, marketingová kampaň v kombinaci s nabídkami operátora Verizon (který tou dobou neměl s Applem ideální vztahy) udělala svoje. V USA se telefon stal velmi populárním a v prodejích podle odhadů během prvních 74 dnů překonal i originální iPhone. Android tak již pro příště měl své místo jisté.

Palm Pre (2009)

Palm Pre byl zajímavý smartphone, na němž se jako první představil operační systém webOS. Palm Pre byl vybaven kamerou, multimediálními funkcemi, navigací, podporou multitaskingu, nabízel Bluetooth i WiFi a dokonce podporoval i bezdrátové nabíjení. Přesto šlo však více než o cokoliv jiného o ukázku toho, že trh s mobilními operačními systémy již je pevně rozdělen.

palm pre
Palm Pre na pohled nevypadal špatně, nic však nevydržel. (Zdroj: James Whatley)

První recenze byly pozitivní a telefon se dokonce stal nejlépe prodávaným telefonem amerického operátora Sprint. Záhy se však začaly projevovat zásadní nedostatky nekvalitní konstrukce. Telefon praskal, rozbíjel se vysouvací mechanismus displeje, zlobila klávesnice a nefungovalo vypínací tlačítko. Média ani uživatelé nebyli nadšeni ani z pomalých aktualizací systému webOS. Nepomohla ani nevyladěnost nového systému a neschopnost korektně zobrazovat některé formáty souborů.

Společnost Palm nedokázala se svými telefony uspět a později byla pohlcena HP. Jedinou památkou na tento pokus zamíchat již rozdanými kartami tak jsou některé funkce, které si z webOS propůjčil iOS či Android.

Samsung Galaxy S (2010)

První generace dosud existující řady vlajkových lodí Samsungu Galaxy S ukázala, že špičkově vybavený telefon bez hardwarové klávesnice může běžet i na Androidu. Galaxy S  (naše dobová recenze) budil pozornost především 4″ Super AMOLED displejem s rozlišením 480×800 px. Na svou dobu šlo také s tloušťkou 9,9mm o nejtenčí smartphone. Výkonem přitom v Samsungu nešetřili, grafický čip PowerVR poskytoval nejlepší grafický výkon ze všech tehdy dostupných smartphonů.

samsung galaxy s

Samsungu Galaxy S bylo prodáno přes 25 milionů. Jihokorejský výrobce tak úspěšně vytvořil řadu telefonů, které dodnes velké množství lidí vnímá jako nejpřímější konkurenci iPhonu. Lze ho tak vnímat spolu s HTC Dream a Motorolou Droid jako jeden ze tří telefonů nepostradatelných pro úspěch Androidu.

Huawei Mate X (2019)

Řadu nejvýznamnějších telefonů posledních třiceti let uzavřeme modelem, který si v době psaní článku ještě ani nemůžete koupit v obchodě. Důvod pro zařazení je asi jasný, konstrukce s ohebným displejem je zřejmě největší revolucí ve světě telefonů od doby představení prvního iPhonu.

Huawei Mate X 12
Huawei Mate X

Je samozřejmě otázkou, jestli se tento styl telefonů někdy prosadí a stane novým standardem. I kdyby se tak nestalo, určitě si však nějaký zástupce této vývojové větve své místo v dnešním článku zaslouží. A vzhledem k nepovedenému uvedení Samsungu Galaxy Fold tuto pozici kontumačně propůjčujeme konkurenci od Huawei.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku